#1 Nowe szycie makatki - otwarty konkurs

#1 Nowe szycie makatki  - otwarty konkurs
#1 Nowe szycie makatki - otwarty konkurs
Wspólnie z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi zapraszamy na regionalne spotkania promujące projekt #1 Nowe szycie makatki  - otwarty konkurs.
 
 
Projekt #1 Nowe szycie makatki  - otwarty konkurs ma na celu ożywienie, odtworzenie i podtrzymanie tradycji hafciarskich w Polsce środkowej, ochronę spuścizny hafciarskiej oraz przypomnienie wzornictwa i technik hafciarskich miłośnikom z województwa łódzkiego. Ma także popularyzować kulturę ludową wśród wszystkich pokoleń mieszkańców, a także wyzwolić kreatywność hobbystów, twórców, artystów, którzy przy zastosowaniu tradycyjnych technik stworzą nowe wzornictwo oraz aktualne sentencje będące współczesnym credo życiowym.
 
#1 Nowe szycie makatki  - otwarty konkurs to bezpośrednie i twórcze rozwinięcie efektów trzech projektów zrealizowanych przez Łódzki Dom Kultury w latach poprzednich, których celem było ożywienie tradycji hafciarskich regionu opoczyńskiego, sieradzkiego i łowickiego.
 
Czym jest makatka?
To dekoracyjny element wystroju wnętrz, współcześnie zapomniany. Żyje w naszych wspomnieniach z dzieciństwa, a poprzez powstające kolekcje muzealne i wystawy przywracamy jej etnograficzną wartość. Makatka pełniła rolę estetyczną, dekoracyjną i symboliczną, była wskazówką postępowania, przypomnieniem norm i zasad, jakimi człowiek powinien się kierować. Obecnie stała się nośnikiem naszych tradycji. Jest to nieodzowny element wystroju polskiej kuchni. Najdłużej zachowała się w tradycyjnych wnętrzach na wsi.
 
Makatki pojawiły się na naszych ziemiach po I wojnie światowej, ale rozpowszechniły się w latach 50-tych i 60-tych XX wieku, by ustąpić innym modom wyposażenia wnętrz już w latach 70-tych. Makatki ze względu na ich wykonanie można podzielić na haftowane i drukowane. Jej kompozycja odzwierciedlała naiwny sposób patrzenia: był to obrazek w centralnym miejscu ze scenką rodzajową, otoczony bordiurą, w górnej części, najczęściej kwiatową, u dołu z napisem - przesłaniem o różnej treści świeckiej lub religijnej. Mogły to być pozdrowienia, powitania, życzenia, sentencje, dedykacje, tzw. złote myśli, ale zdarzały się również bez napisu. Makatki zaadaptowane do nowych wnętrz stają się oryginalną, staroświecką ozdobą, dodającą domowi ciepła i swojskości.
 
HARMONOGRAM SPOTKAŃ W REGIONIE:

 

21.06.2017 godz. 12.00 – Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7, Łowicz

 

22.06.2017 godz. 11.00 – Muzeum Regionalne, pl. Zamkowy 1, Opoczno

 

23.06.2017 godz. 17.00 – Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, ul. POW 11/15, Tomaszów Maz.

 

27.06.2017 godz. 13.00 – Dom Kultury w Łęczycy, al. 1 Maja 11, Łęczyca

 

29.06.2017 godz. 17.00 –Muzeum Okręgowe, ul. Dominikańska 2, Sieradz

 

30.06.2017 godz. 18.00 – Muzeum Regionalne, ul. Józefa Piłsudskiego 49, Brzeziny

 

 

Spotkanie edukacyjne:

 

8.07.2017 godz. 11.00 – Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, pl. Wolności 14, Łódź

 
Już dziś zachęcamy dorosłych mieszkańców naszego regionu do wzięcia udziału w konkursie!
 
Zadaniem uczestników będzie wykonanie makatki tradycyjnej (w zakresie formy i techniki wykonania) lub innowacyjnej, zinterpretowanej zupełnie na nowo pod względem formy, techniki i funkcji.
 
Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać bądź złożyć prace konkursowe w Dziale Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionów Łódzkiego Domu Kultury (ul. Traugutta 18, Łódź) do dnia 22 września 2017 r. lub w poniższych placówkach muzealnych do dnia 8 września 2017 r. :
 
  • Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7,Łowicz
  • Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, Łęczyca
  • Muzeum Regionalne, pl. Zamkowy 1, Opoczno
  • Muzeum Regionalne, ul. Piłsudskiego 49, Brzeziny
  • Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, ul. POW 11/15, Tomaszów Mazowiecki
  • Muzeum Okręgowe, ul. Dominikańska 2, Sieradz
Do pobrania:
 
 
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna".
 
Więcej informacji o projekcie na stronie: http://ldk.lodz.pl/1-nowe-szycie-makatki.aspx
 
Fot. Makatki ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi