Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =

35. Łódzkie Spotkania Teatralne w Łowiczu

35. Łódzkie Spotkania Teatralne 2012 - promocja w regionie łódzkim. 2.09.2012, godz. 20.00, Łowicz, Stary Rynek. Teatr Biuro Podróży (Poznań) "Planeta Lem" - spektakl plenerowy. WSTĘP WOLNY

Teatr Biuro Podróży (Poznań) "Planeta Lem"

Współrealizacja spektaklu
Łowicki Ośrodek Kultury
Urząd Miasta Łowicz

reżyseria: Paweł Szkotak
scenariusz: na podstawie prozy Stanisława Lema - Teatr Biuro Podróży
scenografia: Agnieszka Zawadowska
światła: Magda Górfińska
aktorzy: Bartosz Borowski, Agata Elsner, Mateusz Felsmann, Miron Jagniewski, Mateusz Kostecki, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski, Marta Strzałko, Piotr Wojtyniak, Tomasz Wrzalik
produkcja: Teatr Biuro Podróży, Instytut Adama Mickiewicza

O spektaklu

„Daję cywilizacji narkozę,bo inaczej by siebie nie zniosła. Dlatego nie wolno jej budzić... Utrzymuję na skraju równowagi to, co beze mnie runęłoby w agonię powszechną. Jestem ostatnim Atlasem tego świata”.
kongres futurologiczny - Stanisław Lem.

"Planeta Lem" to najnowszy spektakl plenerowy Teatru Biuro Podróży. Do powstania przedstawienia inspiracją stała się proza Stanisława Lema, jego wyjątkowa, pełna humoru i przenikliwa diagnoza współczesnego świata oraz refleksje na temat relacji między rozwojem technologii a ograniczeniami ludzkiego gatunku.
Bohaterami spektaklu są postaci znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty. W przedstawieniu - historii, która nigdy nie została przez Stanisława Lema napisana, a jest impresją teatru powstałą w oparciu o twórczość pisarza, pokazany jest świat przyszłości , w którym sztuczna inteligencja zapewniając rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt doprowadza ją do degeneracji i zgnuśniałej pasywności. Jest to świat zamieszkany przez humanoidalne istoty, których sens istnienia zawęził się do dawki halucynogenu. Dzięki niemu żyją w iluzji dobrobytu i spokoju pod czujnym i życzliwym okiem cyberopiekunów.

Reżyser, Paweł Szkotak o spektaklu

„Przenikliwość Lema polega nie tylko na przewidywaniu wynalazków, ale na pokazaniu jak nowe technologie będą oddziaływać i zmieniać człowieka. Nasz humanoidalny potomek będzie nie tylko inaczej wyglądał, ale zmienią się też jego relacje rodzinne, społeczne. Przyspieszenie technologiczne umożliwia kreowanie i zaspokajanie potrzeb, a jednocześnie stwarza praktycznie nieograniczone możliwości kontroli i perswazji.
Tęsknota za sacrum, fantastyczne decorum, marzenie o lepszym świecie powoduje,że dzisiaj science fiction stało się jedynym już możliwym rezerwuarem idei romantycznych, powszechnie rozumianych. Planeta Lem to ziemia przyszłości, która stała się sztucznym rajem, rodzajem antyutopii. Zamieszkują ją Lepniacy, przyszli Ziemianie. Na spotkanie z nimi dzięki podróży w czasie wyrusza Ijon Tichy nasz współczesny. Co przyniesie ich konfrontacja? Gdzie przebiega granica między narzucaniem własnej wizji prawdy, dobra a chęcią niesienia pomocy?”.

Spektakl Planeta Lem został wyprodukowany przez Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej 2011.

Przedstawienie było prezentowane w Brukseli, Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Pekinie i Tokio we współpracy z Instytutami Polskimi i Ambasadami Polskimi oraz partnerami lokalnymi.

ZWIASTUN SPEKTAKLU

Po spektaklu: ok. 21.15,
Centrum Kultury, Turystki i Promocji Ziemi Łowickiej, Stary Rynek 17

Dyskusja festiwalowa (spotkanie) z Artystami
z Teatru Biuro Podróży

Prowadzenie: dr Magdalena Hasiuk-Świerzbińska


Propozycja festiwalowa
 

"8 września 2012 r. zapraszamy Państwa na "EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA", które odbędą się w skansenie wsi łowickiej w Maurzycach. Chcemy w ten sposób „zderzyć” futurystyczną iluzję teatralną z kulturą materialną i duchową regionu łowickiego. Być może, wtedy odpowiecie sobie na pytanie: skąd jestem, dokąd zmierzam?"
Marcin Wartalski