unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =

Dołącz do naszego stada!

Teresa Radzikowska - założycielka oraz reżyserka teatru POD LUPĄ otwiera nabór do jej grupy teatralnej.
Chcesz być częścią zespołu? Skontaktuj się z nami :) 

Spotkania będą odbywać się już od września w środy od godz. 16.30 w sali 323.
Kontakt: Teresa Radzikowska, 604 104 575

Czym jest Teatr Pod Lupą? 

Teatr został powołany do życia w 1991 roku przez aktorkę Teatru 77 - Teresę Radzikowską działa nieprzerwanie na bazie warsztatów o charakterze edukacyjnym. W tym okresie powstało 40 premier realizowanych przez kilkuset uczestników zajęć . Wielu spośród nich ukończyło szkoły teatralne i zostało aktorami zawodowymi.

POD LUPĄ był wielokrotnie nagradzany na festiwalach ogólnopolskich. W ostatnich latach latach został 2-krotnie wyróżniony na ŁÓPTA /Łódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich/.


Aktualnie zespół tworzą:

Grażyna Wieteska
Sebastian Dominiak
Michal Włodarczyk
Pawel Anglart
Karolina Michałus

Kim jest Teresa Radzikowska? 

Przewodniczka stada, tak określiła rolę Teresy Radzikowskiej w Teatrze POD LUPA mgr Anna Wolska – kulturoznawczyni podczas seminarium n.t. „Teatr amatorski a cyberświat” w 2016 roku zorganizowanego z okazji 25-lecia istnienia teatru.

Pani Teresa – absolwentka Wydziału Filologicznego UŁ, dyplomowana aktorka i pedagog, powołała do życia teatr na bazie warsztatów w 1991 roku w Łódzkim Domu Kultury. Laureatka 2 finałów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, nagradzana za kreacje aktorskie w teatrze STU KRZESEŁ i w Teatrze 77, rozpoczęła pracę warsztatową z uczniami szkół podstawowych i średnich. Wkrótce powstał zespół, który zrealizował „Pałac lodowy” nagrodzony na ŁÓPCIE i Ogólnopolskim Festiwalu „KSZESŁO”. To było pierwsze stado, które przetrwało 5 lat. Kolejne przedstawienia to: „Odejście głodomora”, „Historia chybionej miłości”, „Drugi pokój”, „Czupurek”.

W 1996 roku, po odejściu części zespołu, został zrealizowany  kontrowersyjny, offowy spektakl „Moja głowa była młotem kowalskim” nagradzany i prezentowany na wielu festiwalach w Polsce. Zainteresowanie teatrem absurdu zaowocowało też „Rajem dusznym”, który powstał z inicjatywy samych aktorów. To było drugie stado - dojrzali artyści, których ukształtował teatr POD LUPĄ.

Trzecie stado pojawiło się na początku nowego tysiąclecia. Kilkunastoosobowa grupa (starzy aktorzy i młodzi uczestnicy warsztatów) stworzyli autorski „Pogrzeb” prezentowany na festiwalu „Młodzi na progu XXI wieku”. Poza tym trwał intensywny rozwój osobisty – przygotowania do egzaminów aktorskich, monodram „Epitafium dla nadwrażliwych” „Pulsując…", działania parateatralne na terenie Łodzi i województwa, udział w festiwalach.

Okresy tworzenia się kolejnych stad stawały się coraz krótsze. Błyskawiczny rozwój cyberświata sprawia, że teatr często staje się tylko trampoliną do tworzenia osobistych karier. Jednak więzi i poczucie wspólnoty pozostają.” Z  niektórymi kolegami z teatru POD LUPĄ jestem w kontakcie” – mówi w wywiadzie dla „Wysokich obcasów” Dobromir Dymecki – obecnie aktor TR Warszawa. Niektórzy członkowie teatru, tacy jak Sebastian Dominiak – obecnie nauczyciel - wrócił po latach i zagrał w „Febe wróć”. Chodzi o znalezienie jakiejś odskoczni od codzienności.”

Pomimo upływu lat i trudności finansowych teatr wciąż działa. Powstają głośne spektakle: „Telmah czy też Hamlet”, „Gnojek”, „Sytuacje rodzinne”, „Oświadczyny”, „ Zagadkowa natura”, „Zapiski oficera”, „Pisi”, „Pamiętnik Anny Frank”, „Nie kupuj kota w worku”, „Czucie”, Sceny z Różewicza. „Brudne naczynie” „Jim”, „Papusza”, „Moje 5 minut”, wreszcie ostatnia, bardzo ciekawa realizacja-„Febe wróć” w wykonaniu pary dojrzałych aktorów – Grażyny Wieteski i Sebastiana Dominiaka.

W okresie 30 lat swego istnienia teatr POD LUPĄ był wielokrotnie opisywany i recenzowany – nie tylko w łódzkich gazetach codziennych, ale także w czasopismach o zasięgu ogólnopolskim takich jak „Życie”, „Tygiel kultury”, a nawet zagranicznym: /Tekst prof. Urszuli Aszyk w piśmie reżyserów hiszpańskich „Ade Teatro”/

Ostatnie stado, które rozpoczęło działalność w 2018 roku musiało się zatrzymać, podobnie jak wiele innych w Polsce i na świecie z powodu pandemii. Czekamy z utęsknieniem na możliwość spotkania z widzami w realu , aby podjąć przerwaną realizację naszej „Hero-Inki”, tym bardziej, że w 2021 roku minie 30 lat istnienia teatru POD LUPĄ.

Jeśli ktoś chciałby dołączyć do naszego stada – zapraszamy!

Spotkania będą odbywać się już od września w środy od godz. 16.30 w sali 323.
Kontakt: Teresa Radzikowska, 604 104 575

Kategoria

Teatr