Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =

KINO MŁODEGO WIDZA

Ośrodek Filmowy Łódzkiego Domu Kultury zaprasza uczniów i nauczycieli na spotkania z filmem, podczas których prezentowane będą zarówno najnowsze produkcje, jak i klasyka polskiego oraz światowego kina. Repertuar jest bardzo zróżnicowany – od filmów animowanych, poprzez fabularne, po dokumenty.

 

Ośrodek Filmowy Łódzkiego Domu Kultury zaprasza uczniów i nauczycieli na spotkania z filmem, podczas których prezentowane będą zarówno najnowsze produkcje, jak i klasyka polskiego oraz światowego kina. Repertuar jest bardzo zróżnicowany – od filmów animowanych, poprzez fabularne, po dokumenty.

Więcej o Kinie Młodego Widza

 

KINO MŁODEGO WIDZA - NASZE NAJBLIŻSZE PROPOZYCJE:


CYKL „NAJNOWSZA HISTORIA POLSKI”

80 MILIONÓW (Polska; 105 minut) – polski kandydat do przyszłorocznego Oscara! Oparta na faktach historia brawurowego wyprowadzenia z wrocławskiego banku pieniędzy należących do „Solidarności” przez działaczy związkowych. Akcja została przeprowadzona w listopadzie 1981 roku, mimo utrudnień ze strony agentów Służby Bezpieczeństwa, tuż przed zablokowaniem kont bankowych w momencie wprowadzenia stanu wojennego. REŻYSERIA: Waldemar Krzystek. WYKONAWCY: Wojciech Solarz, Krzysztof Czeczot, Maciej Makowski, Piotr Głowacki, Sonia Bohosiewicz, Jan Frycz, Mirosław Baka, Marcin Bosak, Agnieszka Grochowska, Mariusz Benoit, Filip Bobek, Krzysztof Stroiński, Adam Ferency, Cezary Morawski.

GENERAŁ NIL (Polska; 125 minut) – dramat biograficzno-historyczny, będący okazją do przypomnienia sylwetki zapomnianego bohatera czasów niemieckiej okupacji, polskiego patrioty, ofiary komunistycznych rządów PRL. Generał August Emil Fieldorf (pseudonim „Nil”) w czasie wojny był dowódcą Dywersji AK i kierował najważniejszymi akcjami w Warszawie, m.in. zamachem na generała SS Franza Kutscherę. 10 listopada 1950 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Pomimo wywieranej na niego presji, nie zgodził się na współpracę z reżimem. Został fałszywie oskarżony o kolaborację z hitlerowcami i po pokazowym procesie stracony. REŻYSERIA: Ryszard Bugajski. WYKONAWCY: Olgierd Łukaszewicz, Alicja Jachiewicz, Anna Cieślak, Magdalena Emilianowicz, Zbigniew Stryj, Jacek Rozenek, Stefan Szmidt.

CZARNY CZWARTEK. JANEK WIŚNIEWSKI PADŁ (Polska; 100 minut) – zrealizowana z rozmachem inscenizacyjnym, widowiskowa rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń w Gdyni w grudniu 1970 roku, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji. Bezpośrednią przyczyną społecznych niepokojów była wprowadzona 13 grudnia drastyczna podwyżka cen podstawowych artykułów spożywczych. 15 grudnia w największych miastach wybrzeża doszło do protestów i strajków oraz starć z milicją i wojskiem. W czwartkowy poranek 17 grudnia wojsko otworzyło ogień do udających się do pracy robotników gdyńskiej stoczni.  REŻYSERIA: Antoni Krauze. WYKONAWCY: Michał Kowalski, Marta Honzatko, Piotr Andruszkiewicz, Wiktoria Kraszewska, Zofia Smagacka, Marta Kalmus-Jankowska, Cezary Rybiński oraz Wojciech Pszoniak, Piotr Fronczewski, Piotr Garlicki.

 

CYKL „TOLERANCJA-STEREOTYPY-UPRZEDZENIA”

NIETYKALNI (Francja; 115 minut) – ta dająca widzowi potężną dawkę pozytywnej energii, wzruszeń i humoru historia zdarzyła się naprawdę. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i zwariowanej przyjaźni. Jeden z największych przebojów kasowych europejskiego kina (obejrzało go już ponad 30 milionów widzów). NAGRODY: Cezar dla najlepszego aktora - O. Sy oraz 8 nominacji (najlepszy film, reżyseria, aktor - F. Cluzet, aktorka drugoplanowa - A. Le Ny, scenariusz, zdjęcia, dźwięk i montaż). REŻYSERIA: Olivier Nakache i Eric Toledano. WYKONAWCY: Francois Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny, Audrey Fluerot.
FILM BĘDZIE PREZENTOWANY W KINIE ŁDK W DNIACH 5-11 X 2012.

TEMPLE GRANDIN (USA; 105 minut) – film biograficzny. Wnikliwe studium determinacji i wytrwałości młodej kobiety, zmagającej się z izolującym ją od świata autyzmem, w czasach, kiedy ta choroba nie była powszechnie znana. Kronika życia Temple Grandin (rocznik 1947) od czasów wczesnej diagnozy, jej burzliwego dorastania i rozwoju w okresie szkolnym, aż do odkrycia w sobie niezwykłej wrażliwości i zrozumienia zachowań zwierząt. Przez cały czas była wspierana przez matkę i ciotkę oraz nauczyciela przedmiotów ścisłych, którzy motywowali ją do pracy nad sobą i walki z chorobą. NAGRODY: Złoty Glob dla najlepszej aktorki. 7 nagród Emmy (najlepszy film, reżyseria, aktorka, aktorka drugoplanowa - J. Ormond, aktor drugoplanowy - D. Strathairn, muzyka i montaż) i 8 nominacji. REŻYSERIA: Mick Jackson. WYKONAWCY: Claire Danes, Catherine O’Hara, Julia Ormond, David Strathairn.

NIENORMALNI (Polska; 80 minut) – fabularyzowany dokument, zrealizowany w ośrodku dla osób z upośledzeniem umysłowym w Kozicach Dolnych.
Wzruszający film o dzieciach specjalnej troski. Reżyser poświęcił na realizację tego niezwykłego filmu dwa lata. W jednym z domów opieki zgromadził upośledzone umysłowo dzieci i powierzył im zagranie samych siebie. Fabuła jest dosyć prosta - do ośrodka przybywa nowy nauczyciel muzyki. Będzie tu tylko przez miesiąc i w tym czasie ma nauczyć wychowanków elementów rytmiki i podstaw grania na różnych instrumentach. Początkowo nauczycielowi nic się nie udaje, jednak stopniowo zaczyna rozumieć swoich uczniów i akceptować ich odmienność. Także dzieci, z natury nieufne i zamknięte w sobie, odkrywają się przed nim i przed sobą. "Oni nie mogą całe życie przemykać się bocznymi bramami" - powiedział na premierze o bohaterach swego filmu Jacek Bławut i zadedykował "Nienormalnych" rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych. NAGRODY: Nagroda Specjalna dla filmu na festiwalu w Gdyni. Wyróżnienie Specjalne na festiwalu w San Sebastian. Nagroda FIPRESCI na festiwalu w Mannheim. REŻYSERIA: Jacek Bławut.

 

CYKL „KINO LITERACKIE”

ZBRODNIA I KARA (USA-Węgry; 90 minut) – ekranizacja powieści Fiodora Dostojewskiego z 1866 roku. Rosja, połowa XIX wieku. Historia byłego studenta prawa Raskolnikowa, który pewnego dnia w Petersburgu dokonuje podwójnego zabójstwa. Mężczyzna uważa, że zbrodni dopuścił się w imię dobra społeczeństwa, eliminując z niego tych, którzy pasożytują na innych. Prowadzący dochodzenie komisarz jest przekonany, że młody student jest mordercą, ale nie ma przeciwko niemu dowodów. REŻYSERIA: Joseph Sargent. WYKONAWCY: Patrick Dempsey, Ben Kingsley, Julie Delpy.

SEN NOCY LETNIEJ (Wielka Brytania; 100 minut) – adaptacja komedii Szekspira, oparta na inscenizacji zespołu The Royal Shakespeare Company. W starożytnych Atenach król Tezeusz szykuje się do małżeństwa z królową Hipolitą. Na dworze zjawia się także ojciec z córką i dwoma zalotnikami; ojciec wybrał jednego z nich, córka - tego drugiego. Relacje między zakochanymi komplikują się coraz bardziej. REŻYSERIA: Adrian Noble. WYKONAWCY: Lindsay Duncan, Alex Jennings, Desmond Barrit, Monica Dolan, Osheen Jones, Ann Hasson.

STARY CZŁOWIEK I MORZE (USA; 90 minut) – ekranizacja opowiadania Ernesta Hemingwaya z 1952 roku. Sieci Santiago, kiedyś najlepszego rybaka w osadzie, od 84 dni są puste. Mieszkańcy mówią, że jest już za stary i że stracił już swoje szczęście. Jego córka twierdzi, że Santiago powinien już skończyć z łowieniem i zamieszkać z nią w Hawanie. Mimo swojego wieku, Santiago nie zamierza się poddać. Chce udowodnić, że wszyscy, którzy tak mówią, są w błędzie. REŻYSERIA: Jud Taylor. WYKONAWCY: Anthony Quinn, Patricia Clarkson, Gary Cole, Francesco Quinn.

MAZEPA (Polska; 110 minut) – filmowa adaptacja dramatu Juliusza Słowackiego. W Amelii, żonie wojewody, kocha się król Jan Kazimierz, młody kozak z asysty króla - Mazepa i syn wojewody z pierwszego małżeństwa - Zbigniew. Dramatyczne zbiegi okoliczności i nieporozumienia prowadzą do tragicznego finału. REŻYSERIA: Gustaw Holoubek. WYKONAWCY: Zbigniew Zapasiewicz, Magdalena Zawadzka, Mieczysław Voit, Jerzy Bończak, Krzysztof Kolberger, Kalina Jędrusik.

MOBY DICK (USA; 115 minut) – ekranizacja powieści Hermana Melville’a. W roku 1840 młody Ishmael zaciąga się na statek wielorybniczy. Przed wypłynięciem z portu słyszy przepowiednię, że z całej załogi tylko on powróci żywy. Kapitanem statku jest Ahab, opętany obsesją pokonania Moby Dicka, ogromnego białego wieloryba, który kiedyś go okaleczył i oszpecił. REŻYSERIA: John Huston. WYKONAWCY: Gregory Peck, Richard Basehart, Harry Andrews, Leo Genn, Orson Welles.


CYKL “NIEZWYKŁE BIOGRAFIE”

ZAKOCHANA JANE (Wielka Brytania-Irlandia-USA; 120 minut) – rozgrywająca się pod koniec XVIII wieku,  biografia znanej angielskiej pisarki Jane Austen. Film opowiada o walce wchodzącej w dorosłość dziewczyny o prawdziwą miłość w świecie, gdzie za mąż wychodzi się wyłącznie z rozsądku. Pokazuje również wczesne lata twórczości i wydarzenia z życia pisarki, które wpłynęły na charakter jej najsłynniejszych powieści „Duma i uprzedzenie” oraz „Rozważna i romantyczna”. REŻYSERIA: Julian Jarrold. WYKONAWCY: Anne Hathaway, James McAvoy, Julie Walters, James Cromwell, Maggie Smith, Joe Anderson.


ZAKOCHANY MOLIER (Francja; 115 minut) – lekka i dowcipna opowieść inspirowana biografią wybitnego francuskiego dramatopisarza. Jest rok 1644, Molier ma 22 lata, jest obciążony ogromnymi długami i prześladowany przez komorników. Pomocną dłoń oferuje mu bogaty paryżanin - Jourdain. W zamian za wyciągnięcie z więzienia, pechowy pisarz zobowiązuje się nauczyć go elokwencji i ogłady w relacjach z kobietami. W ten sposób Molier trafia w przebraniu na salony i niespodziewanie zakochuje się w żonie swojego wybawcy. To, czego doświadczy, zainspiruje go do napisania najsłynniejszych dzieł - „Mieszczanin szlachcicem” i „Świętoszek”. NAGRODY: 4 nominacje do Cezara - najlepszy aktor drugoplanowy - F. Luchini, scenariusz, scenografia i kostiumy. REŻYSERIA: Laurent Tirard. WYKONAWCY: Romain Duris, Fabrice Luchini, Laura Morante, Ludivine Sagnier, Eduard Baer.
 

SOPHIE SCHOLL - OSTATNIE DNI (Niemcy; 120 minut) -  wstrząsający portret jednej z najbardziej podziwianych bohaterek walki z nazistowskim reżimem w Niemczech. Sophie Scholl była studentką, należącą do antyfaszystowskiej organizacji "Biała Róża". Zimą 1943 roku jej młodzi członkowie zostali złapani przez gestapo podczas rozrzucania antypaństwowych ulotek na uniwersytecie w Monachium i po pokazowym procesie straceni. W scenariuszu wykorzystano autentyczne zapiski z przesłuchań głównej bohaterki. Nagrody dla najlepszej aktorki i reżysera na festiwalu w Berlinie. Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszej aktorki. Nominacja do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego. REŻYSERIA: Marc Rothemund. WYKONAWCY: Julia Jentsch, Fabian Hinrisch, Gerard Alexander Held, Johanna Gastdorf.


MŁODA WIKTORIA (USA-Wielka Brytania; 100 minut) – opowieść o młodzieńczych latach wyjątkowej królowej, której panowanie przeszło do historii jako „epoka wiktoriańska”. Już jako nastolatka księżniczka Wiktoria potrafiła uniezależnić się od zaborczej matki oraz jej nieprzychylnego małżonka, a w miesiąc po 18 urodzinach została królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Kiedy poznała księcia Alberta, serce młodej monarchini zaczęło bić szybciej. Zdając sobie sprawę, że młodzieniec jako młodszy syn pomniejszego niemieckiego księcia nie śmiałby poprosić o rękę królowej Wielkiej Brytanii, Wiktoria sama postanowiła przejąć inicjatywę. NAGRODY: Oscar za najlepsze kostiumy i nominacje za najlepszą scenografię i charakteryzację. Nominacja do Złotego Globu dla najlepszej aktorki. Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA za najlepszą charakteryzację i kostiumy. REŻYSERIA: Jean-Marc Vallee. WYKONAWCY: Emily Blunt, Rupert Friend, Paul Bettany, Miranda Richardson, Jim Broadbent, Mark Strong, Thomas Kretschmann, Julian Glover.


MOJA LEWA STOPA (Irlandia-Wielka Brytania-USA; 100 minut) – ekranizacja autobiograficznej powieści malarza Christy’ego Browna. Christy Brown urodził się w 1932 roku w Dublinie w bardzo licznej rodzinie ubogiego murarza. Od urodzenia całkowicie sparaliżowany, mógł poruszać jedynie lewą stopą. Rodzice nie chcieli pogodzić się z ułomnością syna. Dokładali wszelkich starań, aby chłopiec mógł uczestniczyć w życiu rodzinnym. Kiedy jako nastolatek Christy zaczyna malować, okazuje się, że ma ogromny talent. NAGRODY: 2 Oscary (dla najlepszego aktora i aktorki drugoplanowej  - B.Fricker) i 3 nominacje (najlepszy film, reżyseria i scenariusz). 2 nominacje do Złotych Globów (najlepszy aktor i aktorka drugoplanowa – B. Fricker). 2 nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (najlepszy aktor i aktor drugoplanowy – R. McAnally) i 3 nominacje (najlepszy film, scenariusz i charakteryzacja). 3 nominacje do Europejskich Nagród Filmowych (najlepszy film, reżyseria i aktor). REŻYSERIA: Jim Sheridan. WYKONAWCY: Daniel Day-Lewis, Brenda Fricker, Ray McAnally, Fiona Shaw, Adrian Dunbar, Hugh O’Connor.


MARIA ANTONINA (Francja-Japonia-USA; 125 minut) - historia Marii Antoniny Habsburg, 14-letniej żony Ludwika XVI. Za młoda i zbyt naiwna by być królową, szybko została wciągnięta w wystawne pałacowe życie. Rewolucja francuska przerwała jej bajkowe życie. Uwięziona wraz z mężem w 1792 roku, została zgilotynowana rok później. REŻYSERIA: Sofia Coppola. WYKONAWCY: Kirsten Dunst, Jason Schwartzman, Rip Torn, Marianne Faithfull, Judy Davis, Asia Argento, Aurore Clement, Steve Coogan.
 

MODIGLIANI (USA-Francja-Niemcy-Wielka Brytania; 130 minut) - historia burzliwego i krótkiego życia wybitnego włoskiego malarza Amedeo Modiglianiego, jego namiętnego i tragicznego związku z piękną Francuzka Jeanne i konfliktu z Pablem Picassem. REŻYSERIA: Mick Davis. WYKONAWCY: Andy Garcia, Elsa Zylberstein, Omid Djalili, Udo Kier, Eva Herzigova, Peter Capaldi, Hippolyte Girardot.
 

MÓJ NIKIFOR (Polska; 100 minut) – opowieść o ostatnich latach życia pochodzącego z Krynicy słynnego malarza-prymitywisty, Nikifora Krynickiego. Był samoukiem, człowiekiem cierpiącym na zaburzenia mowy i słuchu, który wśród okolicznych mieszkańców budził strach albo śmiech. Znakomita, obsypana nagrodami kreacja Krystyny Feldman w roli tytułowej. REŻYSERIA: Krzysztof Krauze. WYKONAWCY: Krystyna Feldman, Roman Gancarczyk, Magdalena Cwen, Marek Litewka.

 

CYKL „CZASY STAROŻYTNEGO RZYMU”


fabularyzowane dokumenty o autentycznych wydarzeniach i historycznych postaciach, oparte na zapisach antycznych pisarzy oraz na najnowszych badaniach historycznych i archeologicznych
 

KOLOSEUM; POMPEJE; NERON; JULIUSZ CEZAR; TYBERIUSZ GRAKCHUS; POWSTANIE W JUDEI; KONSTANTYN; UPADEK RZYMU

 

KONTAKT:

OŚRODEK FILMOWY ŁDK    TEL. 797-32-61-68     WW.LDK.LODZ.PL

 

POBIERZ:

 

DO POBRANIA:

Kino Młodego Widza - folder (pdf.)
Aktualna oferta (doc.)