unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =

Łódzkie pełne kultury rusza w region!

Łódzki Dom Kultury właśnie wystartował z nowym projektem edukacyjnym „Łódzkie pełne kultury”. W pierwszych zajęciach, które odbyły się w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie 19 września, wzięło udział 32 uczniów klas I i II ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bełchatowie. Anna Krysztofiak z Filharmonii Łódzkiej przeprowadziła warsztaty pn. „Przysmaki muzyki chińskiej. Tradycyjna muzyka chińska” i zabrała dzieci w podróż do Państwa Środka. Prowadząca opowiedziała o życiu ludzi na Dalekim Wschodzie, m.in. o rygorystycznym systemie edukacyjnym, którego Europejczycy nie mają im co zazdrościć. Przybliżyła obrzędy i zwyczaje tam panujące. Przygotowała też intrygujące zagadki dotyczące nietypowych gadżetów i sprzętu codziennego użytku, takich jak: termofor na chłodniejsze dni, kapelusze wyrabiane na Wyspie Fortepianów czy pieniądze, które są przepustką do zaświatów.

Anna Krysztofiak wprowadziła najmłodszych w tajniki muzyki chińskiej, zagrała na oryginalnych instrumentach m.in. cytrze i skrzypcach chińskich i dała niezapomniany koncert tamtejszych przebojów – od tradycyjnych pieśni obrzędowych po shanghajski jazz. Uczestnicy zajęć nie tylko poznali tradycyjne instrumenty chińskie, ale także mieli okazję na nich zagrać. Nauczyli się też śpiewać chińską mantrę w żartobliwy sposób przekształconą na angielskie słowa: all money go my home.

Artystka świetnie zna język chiński i postanowiła nauczyć dzieci choć kilku słów tak, że po zajęciach każdy mógł powitać się, podziękować i policzyć do 10 po chińsku. Na zakończenie wszyscy odtańczyli noworocznego chińskiego wężyka (nie mylić ze smokiem) i w dobrych humorach wrócili do swoich szkół.

Łódzkie pełne kultury – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • 19-09-2017

Kategoria

Wiadomości