unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =

Łódzkie pełne kultury z kolejnymi zajęciami w Sieradzu

18 października w Sieradzu odbyły się trzecie już warsztaty dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w projekcie „Łódzkie pełne kultury”. Tego samego dnia w zajęciach edukacyjnych wzięli również udział miejscowi i okoliczni nauczyciele oraz animatorzy. Miejscem obu spotkań był Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu.
16 uczniów szkół podstawowych z Sieradza i okolic, było pierwszą grupą, która w ramach tegorocznej edycji projektu poznała sekrety skrzypiec. Tajemnice tego instrumentu wyjawili im muzycy Filharmonii Łódzkiej – Joanna oraz Janusz Łuczakowie. W trakcie warsztatów prowadzący zaprezentowali zgromadzonym elementy składowe skrzypiec, przedstawili materiały służące do ich wykonania oraz wyjaśnili, czym jest „dusza” tego instrumentu i jak wpływa na wydawany przez niego dźwięk. Dzieci miały okazję wziąć w ręce smyczek i dowiedzieć się, jakie drewno oraz jakie włosie wykorzystywane jest przy jego produkcji, a także jak o nie poprawnie dbać. Wiedza teoretyczna przeplatana była podczas warsztatów prezentacją kilku fragmentów muzycznych, podczas której dzieci mogły poczuć się jak na specjalnym, prywatnym koncercie.

Sieradzcy nauczyciele i animatorzy, podobnie jak pozostałe grupy dorosłych uczestników projektu, w ramach zajęć Filharmonii Łódzkiej wzięli udział w warsztatach z „dyrygowania” ludźmi. Prowadzący Mariusz Lewy zaznajomił 12 zgromadzonych osób z niemanipulacyjnymi zasadami wpływania na ludzi oraz sposobami komunikacji niewerbalnej w pracy grupami. Przedstawił im również podpartą badaniami naukowymi wiedzę nt. inteligencji grup oraz ich struktur wewnętrznych, które wpływają na efektywność komunikacji i kreatywności, a także techniki i metody przydatne w zarzadzaniu grupami. Nie zabrakło również praktycznych ćwiczeń, również w zakresie emisji głosu, na bazie których dorośli uczestnicy projektu mogą modyfikować swoje metody pracy, tak by w bardziej skuteczny sposób wpływać na swoich podopiecznych.

Joanna Łuczak  i Janusz Łuczak – muzycy z grupy I skrzypiec Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej.

Mariusz Lewy – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, na kierunku Edukacji Muzycznej, w klasie dyrygowania dr Dawida Bera. Od roku 2013 jest dyrygentem działającego w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina amatorskiego Chóru dla (nie)opornych. Jest założycielem i dyrygentem Męskiego Kameralnego Zespołu wokalnego Singing Heads. Aktywnie działa jako kompozytor i aranżer.

Łódzkie pełne kultury – II edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.