Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =

MONODRAM "SMAŻONE ZIELONE POMIDORY"

Bestsellerowa powieść Fannie Flagg „Smażone zielone pomidory”, na podstawie której powstał kultowy film, po raz pierwszy w polskim teatrze! Łódzki Dom Kultury zaprasza na wyjątkowy monodram o tym samym tytule w wykonaniu Elżbiety Czerwińskiej, który odbędzie sie 2 marca 2013 o godz. 19.00 w Sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury. Bilety w cenie 25 zł.

Bestsellerowa powieść Fannie Flagg „Smażone zielone pomidory”, na podstawie której powstał kultowy film po raz pierwszy w polskim teatrze! Łódzki Dom Kultury zaprasza na wyjątkowy monodram o tym samym tytule w wykonaniu Elżbiety Czerwińskiej, który odbędzie sie 2 marca 2013 o godz. 19.00 w Sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury.

BILETY W CENIE 25 ZŁ DO NABYCIA W ŁDK

Informacja pod numerem: 797-326-205


Fannie Flagg „Smażone zielone pomidory”

Adaptacja i reżyseria: Remigiusz Grzela. Z wykorzystaniem przekładu powieści, którego dokonała Aldona Biała
Przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka
Opracowanie graficzne materiałów reklamowych: Paweł Kamiński
Produkcja: Agencja Artystyczna GreenLight Agata Kabat oraz AstroTeatr Elżbieta Czerwińska-Sofulak

Bestsellerowa powieść Fannie Flagg, na podstawie której powstał kultowy film po raz pierwszy w polskim teatrze. Autorka, Fannie Flagg po zapoznaniu się z rejestracjami spektakli Elżbiety Czerwińskiej i tekstami dramatycznymi Remigiusza Grzeli, wyraziła zgodę na napisanie monodramu wg jej powieści oraz udzieliła licencji na jego eksploatację.

Polska prapremiera na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie 14 maja 2011r.
Spektakl „Smażone zielone pomidory” zdobył Nagrodę Publiczności na II Festiwalu Monodramów MONOwMANU w Teatrze Małym w Manufakturze w Łodzi w grudniu 2011.

Evelyn Coach przechodzi klimakterium. Jest samotna i nierozumiana przez męża. Nie umie się porozumieć z własnym dziećmi. Życie wydaje jej się czarną studnią bez dna. Każdego ranka budzi się z poczuciem, że oto dzisiaj wydarzy się coś, co odmieni jej życie, co pozwoli jej odnaleźć swoje w nim miejsce.
Pani Threadgoode ma 87 lat, mieszka w domu spokojnej starości, gdzie opiekuje się swoją przyjaciółką i dawną sąsiadką z Whistle Stop w Alabamie. Mija dzień za dniem i czuje, jak życie i ukryte w nim opowieści uciekają.
Evelyn Coach i Pani Threadgoode w zasadzie nic nie łączy. Jednak pewnego dnia, kiedy Evelyn odwiedza w domu spokojnej starości swoją teściową i zostaje przez nią wyrzucona na korytarz, kiedy zrozpaczona próbuje się pozbierać, pani Threadgoode poda jej kolejnego batonika, a potem zabierze ją w sentymentalną podróż do swojej przeszłości w uroczym miasteczku Whistle Stop, otworzy przed nią drzwi do istniejącej już tylko w jej pamięci Whistle Stop Cafe, gdzie dwie nierozłączne przyjaciółki Idge i Ruth podają najlepsze na świecie, kruchutkie smażone zielone pomidory. Okaże się też, że jej pamięć kryje kryminalną tajemnicę, która nie została rozwikłana przez żaden z sądów.
Co Evelyn Coach i Pani Threadgoode mogą sobie ofiarować? Czy te spotkania mogą odmienić ich życie? Czy przeszłość może uratować?
Pełen humoru i nostalgii tekst bawi i wzrusza wydobywając siłę, która tkwi w schowanych w pamięci fragmentach i opowieściach.

Elżbieta Czerwińska dostała nagrodę za osobowość sceniczną na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie w 2009 roku za rolę Mai w monodramie Anny Mentlewicz „Kochany synu” w reż. Remigiusza Grzeli.