unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =

Muzyczna improwizacja w Skierniewicach i Piotrkowie Trybunalskim

Grupy uczniów ze Skierniewic i Piotrkowa Trybunalskiego podjęły się ekscytującego zadania komponowania piosenek podczas ostatnich warsztatów w ramach „Łódzkie pełne kultury”. Zajęcia, które odbyły się 6 października, to jedna z propozycji Filharmonii Łódzkiej skierowana do młodszych uczestników tegorocznej odsłony projektu Łódzkiego Domu Kultury.
Warsztaty miały na celu zintegrowanie grup i stworzenie z nich zespołów instrumentalno-wokalnych. W zajęciach w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach wzięło udział 30 dzieci, natomiast w Centrum idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Tryb. – 25. Obu spotkaniom przewodziła Julia Hołówko, muzykoterapeutka i nauczycielka śpiewu. Prowadząca zaprezentowała grupom przywiezione przez siebie instrumenty perkusyjne, takie jak bębny, grzechotki, dzwonki itp., po czym dała wszystkim możliwość przetestowania ich brzmienia. Rozpoczynając pracę nad tworzeniem piosenek, dzieci wykazały się wiedzą na temat ich elementów składowych, a w dalszej części warsztatów podjęły się próby wspólnego muzykowania. Rozpoczynając od prostego wybijania rytmu na zaprezentowanych instrumentach i dodawania do tego znanych ludowych rymowanek, przeszli do stworzenia własnych kompozycji. Na bazie wymyślonych przez nich rymów powstały zwrotki i refreny dwóch oryginalnych piosenek, które następnie zostały odśpiewane i zagrane przez wszystkich. Skierniewice zaśpiewały o niepodległości, a dzieci i młodzież piotrkowska o swoim mieście. Wysiłek uczniów nie poszedł na marne – piosenki zostały nagrane, przez co będą stanowić namacalny dowód na ogrmoną kreatywność każdego z uczestników warsztatów.

Julia Hołówko - z wykształcenia i zawodu muzykoterapeutka i nauczycielka śpiewu. Po godzinach wokalistka, eksperymentująca z głosem i formą muzyczną. W muzyce ceni sobie prostotę i szczerość, a także kreatywność i oryginalność, podparte solidnym warsztatem. Koncertuje zarówno solo (grając na looperze), jak i z różnymi muzykami.

Łódzkie pełne kultury – II edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.