Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =

Muzyczna tkanina w Opocznie

Projekt „Łódzkie pełne kultury” 3 października zawitał w Miejskim Domu Kultury w Opocznie, gdzie odbyły się warsztaty muzyczne dla uczniów i zajęcia metodyczne dla nauczycieli.
Na spotkaniu dzieci miały okazję zobaczyć, jak wiele wspólnego ma ze sobą faktura muzyczna i faktura tkaniny. Poznały zabawy i utwory, które zostały zainspirowane motywem „osnowy i wątku”, nauczyły się również piosenki, która od lat niezmiennie jest związana z historią włókienniczej Łodzi.

Prowadząca: Agata Kawełczyk – absolwentka rytmiki na Wydziale Teorii i Kompozycji Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, uczestniczyła m.in. w międzynarodowych warsztatach
w Dreźnie „Dalcroze 2009” oraz w Europejskim Kongresie Rytmiki w Wiedniu. Obecnie studiuje również śpiew solowy na tejże uczelni. Ukończyła Podyplomowe Studium dla Menedżerów Kultury
w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest instruktorem w Zespole Tańca Ludowego „HARNAM”
i pracownikiem działu programowego Filharmonii Łódzkiej.

Nauczyciele wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pn. „Elementy muzykoterapii i arteterapii na lekcjach muzyki/plastyki”. Uczestnicy na własnej skórze poznawali narzędzia arterapeutyczne, np. rysowali najczęściej odczuwane  emocje, odzwierciedlali osobowość za pomocą jednej kreski, wspólnie tworzyli kolaże symbolizujące nastrój grupy, grali na wybranych instrumentach, a wszystko po to, aby te kreatywne, diagnozujące metody pracy przenieść do swoich szkół i wykorzystać na lekcjach. Wszyscy byli zgodni, że wyrażanie siebie – czy to poprzez muzykę, czy plastykę może mieć wpływ na większą otwartość ucznia, podniesienie jego samooceny, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych oraz integracyjnych.

Prowadząca: dr Stella Kaczmarek – pedagog i psycholog muzyki oraz muzykoterapeuta. Adiunkt
w Katedrze Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Stopień doktora
w zakresie pedagogiki muzycznej uzyskała w 2012 roku na Uniwersytecie Paderborn u prof. Heinera Gembrisa w Instytucie do Badań Zdolności Muzycznych (IBFM). Prowadzi zajęcia z zakresu muzykoterapii, arteterapii oraz choreoterapii. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi (na kierunku wychowanie muzyczne i muzykoterapia), Fachhochschule Heidelberg (kierunek muzykoterapii) oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie (psychologia muzyki). Publikuje w języku polskim, niemieckim oraz angielskim.

Łódzkie pełne kultury – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kategoria

Wiadomości