unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =

Muzyczne warsztaty z elementami upcyklingu w Radomsku i Bełchatowie

Ostatnie dwa dni w ramach projektu „Łódzkie pełne kultury – II edycja” upłynęły pod znakiem kreatywności i upcyklingu. 15 listopada w Miejskim Domu Kultury w Radomsku i 16 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie odbyły się warsztaty pn. „RE: cykl”, które przyniosły biorącym w nich udział dzieciom mnóstwo zabawy.
Zajęcia animacyjne, u podstawy których leży samodzielna praca, kreatywność i troska o ekologię poprowadził artysta Filharmonii Łódzkiej Suavas Lewy. W ich trakcie grupy z Radomska i Bełchatowa zostały skonfrontowane z twórczym wyzwaniem stworzenia instrumentów muzycznych z odpadów i niechcianych przedmiotów, m.in. plastikowych butelek i rolkach po papierze toaletowym. Do tego zadania uczniowie szkół podstawowych wykorzystali ponadto sypkie produkty żywieniowe – groch, soczewicę, fasolę itp. Powstałe instrumenty zostały dodatkowo przyozdobione według inwencji twórczej zgromadzonych, dzięki czemu efekt finalny był oryginalny i różnorodny. Podczas warsztatów dzieci przekonały się, że są w stanie własnoręcznie stworzyć niepowtarzalne instrumenty muzyczne, które wydają niesamowite dźwięki, i zostały zainspirowane do dalszej pracy twórczej.

W obu miastach odbyły się też w te dni warsztaty z „dyrygowania” ludźmi. Podczas zajęć prowadzonych przez Mariusza Lewego z Filharmonii Łódzkiej uczestnicy zostali zapoznani z naukową wiedzą na temat inteligencji grup i ich struktur wewnętrznych oraz tego, co wpływa na ich kreatywność i efektywność komunikacji z nimi. Przedstawione zostały techniki i metody wpływające na zarządzaniem zbiorowościami osób oraz niemanipulacyjne zasady wpływania na ludzi. Ważnym punktem zajęć było ponadto zaprezentowanie w praktyce sposobów komunikacji niewerbalnej z grupami oraz wykonanie kilku prostych ćwiczeń wokalnych, które mogą zostać wykorzystane przez nauczycieli i animatorów do udoskonalenia ich pracy ze swoimi podopiecznymi.

Suavas Lewy – gitarzysta, działacz dźwiękowy, człowiek zorientowany na nowe doznania słuchowe, ustawicznie złakniony muzyki. Komponuje muzykę do filmów, przedstawień teatralnych i gier miejskich. Realizuje muzyczne projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz akcje mające charakter audio i wizualnej ingerencji w przestrzeń miejską. Założyciel małego labelu wydawniczego Nasze Nagrania, gdzie wydawane w niskim nakładzie, są własne i współdziałających projekty.

Mariusz Lewy – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, na kierunku Edukacji Muzycznej, w klasie dyrygowania dr Dawida Bera. Od roku 2013 jest dyrygentem działającego w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina amatorskiego Chóru dla (nie)opornych. Jest założycielem i dyrygentem Męskiego Kameralnego Zespołu wokalnego Singing Heads. Aktywnie działa jako kompozytor i aranżer.


Łódzkie pełne kultury – II edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

  • 15-11-2018 - 16-11-2018

Kategoria

Wiadomości