unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =

Muzyka chińska w Zduńskiej Woli

„Przysmaki muzyki chińskiej. Tradycyjna muzyka chińska” to tytuł warsztatów muzycznych, które odbyły się 24 października w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli. Prowadząca zajęcia Anna Krysztofiak, artystka z Filharmonii Łódzkiej, historyczka sztuki podzieliła się z uczniami najmłodszych klas szkół podstawowych swoją miłością do Orientu, którą zawdzięcza tacie, mieszkającemu w Chinach. Dzieci dały się zabrać w podróż do Państwa Środka, a artystka opowiedziała o życiu ludzi na Dalekim Wschodzie, m.in. o rygorystycznym systemie edukacyjnym, którego Europejczycy nie mają im co zazdrościć. Przybliżyła obrzędy i zwyczaje tam panujące. Przygotowała też intrygujące zagadki dotyczące nietypowych gadżetów i sprzętu codziennego użytku, takich jak: termofor na chłodniejsze dni, kapelusze wyrabiane na Wyspie Fortepianów czy pieniądze, które są przepustką do zaświatów.

Anna Krysztofiak wprowadziła najmłodszych w tajniki muzyki chińskiej, zagrała na oryginalnych instrumentach m.in. cytrze i skrzypcach chińskich i dała niezapomniany koncert tamtejszych przebojów – od tradycyjnych pieśni obrzędowych po shanghajski jazz.

Artystka świetnie zna język chiński i postanowiła nauczyć dzieci choć kilku słów tak, że po zajęciach każdy mógł powitać się, podziękować i policzyć do 10 po chińsku. Na zakończenie wszyscy odtańczyli noworocznego chińskiego wężyka (nie mylić ze smokiem) i w dobrych humorach wrócili do swoich szkół.

Łódzkie pełne kultury – projekt edukacyjny realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.