unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =

Służba bezpieczeństwa na tropie

Wspólnie z Klubem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Łodzi zapraszamy na spotkanie pt. Służba Bezpieczeństwa na tropie „Niewidzialnej Ręki”. Szkic do dziejów konspiracji młodzieżowej w PRL.
Dziś nie ustalimy już, jak w 1957 roku w ręce katowickiej Służby Bezpieczeństwa wpadły listy, w których niejaki Huck Fin, podpisujący się jako główny dowódca Inspektoratu Pantera, chwalił się istnieniem tajnej organizacji Kwatera Główna K-6 i przesyłał znajomym zdjęcia członków tego sekretnego sprzysiężenia pozujących z bronią automatyczną. A przecież czasy były wciąż niespokojne i nie całe młode pokolenie chciało włączyć się w proces odbudowy kraju pod szyldem wzorowanego na radzieckim Komsomole Związku Młodzieży Polskiej czy paramilitarnej „Służbie Polsce”. Nic zatem dziwnego, że bezpieka podeszła do rozpracowania Inspektoratu Pantera z pełnym zaangażowaniem. Czy funkcjonariusze SB dotarli do „Kwatery Głównej K-6”? Czy Huck Fin i jego kompani zostali schwytani? Czy stanowili rzeczywiste zagrożenie dla Polski Ludowej? I wreszcie – jaką rolę w tych wydarzeniach odegrała akcja społeczna czasopisma „Świat Młodych” pn. „Wyprawa Tysiąca Przygód”?

18 lutego o godz. 14.00 w sali 221 Łódzkiego Domu Kultury na wyżej postawione pytania w ramach wykładu Klubu Historycznego im. generała Stefana Roweckiego „Grota” odpowie historyk dr Bartłomiej Kluska. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

 
  • 18-02-2020 godz 14:00 - 30-11--0001 godz 15:30

Kategoria

Wiadomości