unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =

Tuszyn i okolice pełne muzyki

11 października odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „Łódzkie pełne kultury – II edycja”. Pracownicy Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina w Łodzi odwiedzili jedną z wojewódzkich szkół podstawowych pod Tuszynem oraz Miejski Ośrodek Kultury w Tuszynie.
31 uczniów jednej ze szkół podstawowych w okolicach Tuszyna wzięło udział w warsztatach animacyjnych pn. „Gdzie słyszysz śpiew, tam idź – tam dobre serca mają” prowadzone przez Małgorzatę Kaczmarek, edukatorkę Filharmonii Łódzkiej. Dzieci zapoznały się w trakcie zajęć z często zapomnianymi wierszykami i piosenkami polskiej twórczości ludowej. Utwory te stały się punktem wyjścia do grupowego muzykowania. Prezentowane przez prowadzącą kujawiaki, oberki i mazury, zostały przez uczestników zajęć rozebrane na czynniki pierwsze, dzięki czemu łatwiej było odszukać ich motywy i rytmy. Podczas zajęć nie zabrakło również muzycznych quizów i zabaw ruchowych. Spotkanie zakończyło wspólne zatańczenie poloneza, które dostarczyło mnóstwo rozrywki.

Zajęcia skierowane do nauczycieli i animatorów odbyły się z kolei w Miejskim Ośrodku Kultury w Tuszynie. Wzięło w nich udział 10 osób, które prowadzący Mariusz Lewy, dyrygent związany z Filharmonią Łódzką zapoznał z niemanipulacyjnymi zasadami wpływania na ludzi. Podczas warsztatu zaprezentowana została im wiedza na temat inteligencji grup oraz czynników decydujących o efektywności komunikacji i kreatywności. Ważnym elementem była również praktyczna część zajęć, w trakcie której zebrani wykonali kilka krótkich – i nierzadko zabawnych – ćwiczeń z emisji głosu, tak przydatnych i ważnych w przypadku pracy nauczycieli i animatorów, dzięki którym „dyrygowanie” ludźmi może być jeszcze łatwiejsze niż się zdaje.

Małgorzata Kaczmarek – od 15 lat związana z Filharmonią Łódzką. Planuje i koordynuje organizację koncertów oraz wydarzeń artystycznych Filharmonii. Posiada wykształcenie z zakresu teorii muzyki oraz zarządzania kulturą. Wykłada na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, jest licencjonowanym instruktorem zajęć dla dzieci prowadzonych metodami Gordona i Labana.

Mariusz Lewy – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, na kierunku Edukacji Muzycznej, w klasie dyrygowania dr Dawida Bera. Od roku 2013 jest dyrygentem działającego w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina amatorskiego Chóru dla (nie)opornych. Jest założycielem i dyrygentem Męskiego Kameralnego Zespołu wokalnego Singing Heads. Aktywnie działa jako kompozytor i aranżer.

Łódzkie pełne kultury – II edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.