unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =

Warsztaty muzyczne w Krośniewicach

30 uczniów krośniewickich szkół podstawowych wzięło udział w kolejnych warsztatach II edycji projektu „Łódzkie pełne kultury”, który ma na celu upowszechnianie edukacji kulturalnej w regionie. Zajęcia odbyły się 25 października w siedzibie Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach.
W tej niezwykłej muzealnej scenerii młodzi uczestnicy projektu mogli poczuć się prawie jak w filharmonii. Warsztaty muzyczne poprowadziła bowiem Maria Filipiak, muzyk Filharmonii Łódzkiej, której towarzyszyło dwóch akompaniatorów. Teoretyczna część zajęć obejmowała liczne zagadnienia związane z jednym z instrumentów strunowych – wiolonczelą. Dzieci dowiedziały się, z jakich materiałów jest ona budowana i jakie są jej elementy składowe. Odkryta została przed nimi dusza wiolonczeli i ogromny wpływ, jaki ma ona na brzmienie całego instrumentu. Prowadząca wyjaśniła również, dlaczego wiolonczeliści noszą ze sobą niebezpieczne przyrządy do ostrzenia metalu, a za bilety lotnicze płacą dwa razy więcej od innych. W trakcie zajęć trójka muzyków zaprezentowała zgromadzonym brzmienie wiolonczeli w zestawieniu z skrzypcami i kontrabasem, a także uraczyła wszystkich kilkoma wspólnie zagranymi fragmentami klasycznych utworów. Na koniec dzieci miały możliwość same podjąć się zadania gry na wiolonczeli.

Maria Katarzyna Filipiak – wiolonczelistka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, jedna z członkiń kwartetu smyczkowego Apertus Quartet, aranżerka.

Łódzkie pełne kultury – II edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.