Kalejdoskop - najnowszy numer

Magazyn „Kalejdoskop” – wszystko, czego chciałbyś dowiedzieć się o kulturze, a nie masz gdzie przeczytać…
I jak zawsze felietony: Poniedzielskiego, Jagiełły, Cholewińskiego, Kuźmickiego.

Siła spokoju
– Zawsze chciałam być lekarzem, pomagać ludziom. Nie poszłam na medycynę, zostałam aktorką, ale nie mogłam się pogodzić z próżnością mojego zawodu, w którym trzeba być urodzonym egocentrykiem i narcyzem – mówi Monika Buchowiec, aktorka Teatru Nowego w Łodzi, która zagrała ostatnio ważne role w „Kobro”, „Więcej niż możesz zjeść” i „Dogville”. 

Antoine de Paris
W lipcu w Sieradzu odbędzie się kolejna edycja Open Hair Festival, poświęconego postaci Antoniego Cierplikowskiego, ekstrawaganckiego kreatora fryzur pochodzącego z tego miasta. Jego życie to jakby bajka o kopciuszku – historia biednego chłopca, który stał się sławny i bogaty, by na koniec znowu zostać kopciuszkiem.

Kultura w rewitalizacji
Przed Łodzią wielkie wyzwanie – rewitalizacja dużej części Śródmieścia. W kolejnym tekście na ten temat zastanawiamy się, jak zrobić to z sensem. Może poprzez kulturę. Istnieje parę dobrych przykładów rozwiązań, w których to właśnie kultura sprawiła, że zapomniane miejsce ożyło….

Ryzyko mnie nakręca
– Inspiruje mnie wielka niewiadoma. Od dawna łączę wiele aktywności. Wiadomo, że jestem bardziej dumny z siebie, gdy napiszę dobry tekst, niż kiedy posprzątam klubowy ogródek, ale nie deprecjonuję codziennych obowiązków – mówi Kuba Wandachowicz, muzyk, współtwórca Klubu Dom, organizator Festiwalu DomOFFon, który odbędzie się w sierpniu w OFF Piotrkowskiej.

Na pograniczu
W swoich obrazach Maksym Ostrowski, student Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, zawsze łączy realizm i abstrakcję geometryczną. – Tak widzę świat. Jest dla mnie realny, ale preferuję mieć wszystko uporządkowane. Poza mieszkaniem. Prawie zawsze planuję, jak będzie wyglądał kolejny dzień – mówi. – W sztuce obrazuję swoje pojmowanie rzeczywistości. Poza tym podoba mi się to pogranicze realizmu i abstrakcji.

Więcej w Kalejdoskopie! Zachęcamy do lektury!