Kalejdoskop - najnowszy numer

Magazyn „Kalejdoskop” – wszystko, czego chciałbyś dowiedzieć się o kulturze, a nie masz gdzie przeczytać…
I jak zawsze felietony: Poniedzielskiego, Jagiełły, Cholewińskiego, Kuźmickiego.

Uwaga – numer z płytą!
Do numeru czerwcowego dołączyliśmy bezpłatną płytę z utworami rockowego zespołu Zgiełk. Grupa zafascynowana jest historią i życiem Łodzi – i poświęca jej swoje kompozycje. Członkowie zespołu wyszukują stare piosenki o Łodzi – najstarsza przez nich wykorzystana pochodzi z 1905 roku.

Akt wtajemniczenia
Kilka ciekawych przedstawień, nagrody dla łódzkiej szkoły, kontrowersyjny fragment werdyktu, premiera dyplomowego filmu – 34. Festiwal Szkół Teatralnych obfitował w ciekawe wydarzenia. Tradycyjnie już towarzyszyła mu atmosfera teatralnego święta.

Jak rewitalizować?
W sercu rewitalizacji są ludzie – to budujące zdanie powtarza się w wielu przekazach na temat samego procesu. Lecz co to tak naprawdę oznacza? Czy chodzi o wszystkich ludzi? Czy wiadomo, jaki powinien być efekt? Po czym poznać, że osiągnęliśmy sukces? Przyjrzyjmy się z bliska społecznemu aspektowi rewitalizacji.

W krainie znikających ekranów (2)
Druga część opowieści o tym, co się właściwie stało z łódzkimi kinami (jeszcze w 1989 roku działało ich 24) i jak rodziła się potęga największej polskiej sieci kin – firmy „Helios”.   

Rozgryzanie pisarza
Czy tłumacz przypadkiem sam nie jest pisarzem? A może jest ważniejszy? Autor napisze sobie cokolwiek i siedzi zadowolony. Tłumacz musi napisać książkę na ten sam temat, tyle że ujętą w karby i ryzy formy. Gdyby nie tłumacze, kto na świecie poza rusycystami przeczytałby „Archipelag GUŁAG” Sołżenicyna? – dowcipny felieton Michała B. Jagiełły, tłumacza literatury rosyjskiej.

 
Więcej w Kalejdoskopie! Zachęcamy do lektury!