Kalejdoskop - najnowszy numer

Magazyn „Kalejdoskop” – wszystko, czego chciałbyś dowiedzieć się o kulturze, a nie masz gdzie przeczytać… I jak zawsze felietony: Poniedzielskiego, Jagiełły, Cholewińskiego, Kuźmickiego.

Operowe frazy na wolności
– W „Metropolis” pierwszy raz poczułam, jak długa może być fraza. Pomogło mi to, poczułam się wolna i teraz także w operze pozwalam sobie na więcej, inaczej buduję frazy – mówi mezzosopranistka Agnieszka Makówka, która łączy pracę w operze z niestandardowymi projektami. Jednym z nich jest wspomniane „Metropolis”, w którym Makówka, Władysław Komendarek i Igor Gwadera improwizują muzycznie do niemego filmu z 1927 roku.

Show Must Go On
Mija 25 lat od śmierci charyzmatycznego wokalisty grupy Queen Freddiego Mercury’ego. 17 grudnia w Atlas Arenie zaplanowano wielki koncert „Muzyka zespołu Queen symfonicznie”. Projekt, w którym rockowe utwory wykonują orkiestra salonowa Alla Vienna, chór Vivid Singers i zaproszone gwiazdy, narodził się pięć lat temu. Wtedy nikt nie przewidywał, że stanie się tak popularny… 

Teatr na barykadach
– Wiedza i praktyka psychologiczna pomagają mi być uważnym w relacjach z ludźmi. Przydają się też przy analizowaniu sytuacji dramatycznych w tekście czy libretcie – mówi Paweł Szkotak, który ostatnio wyreżyserował „Eugeniusza Oniegina” w Teatrze Wielkim w Łodzi, a na 4 XII przygotowuje przedstawienie dla Łódzkiego Domu Kultury na zakończenie Łódzkich Spotkań Teatralnych.

Trzeba coś zrobić z tym Reymontem
Lipce Reymontowskie znane są na świecie za sprawą słynnej powieści Władysława Reymonta. Mieszkaniec tej wsi Zbigniew Stań z pewnością przejdzie do historii jako założyciel osobliwego muzeum poświęconego jednemu tylko filmowi – ekranizacji „Chłopów” Jana Rybkowskiego.

 
Więcej w Kalejdoskopie! Zachęcamy do lektury!