Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =

XXI Łódzki Festiwal Chóralny - CANTIO LODZIENSIS          

Kolejna edycja odbędzie się w dniach 17 – 18 listopada 2018 r. w Łódzkim Domu Kultury. Organizatorami są: Łódzki Dom Kultury, Polski Związek Chórów i Orkiestr. Partnerami: Urząd Marszałkowski w Łodzi, Urząd Miasta Łodzi, Związek Kompozytorów Polskich, Akademia Muzyczna  im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Kuratorium Oświaty, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi. Patronaty sprawują : TVP Łódź, Radio Łódź S.A. Narodowe Centrum Kultury, Region Kultury, chórtownia.pl, polmic.pl.   


Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem festiwalu (do pobrania w załącznikach). 
Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2018r.             Cantio Lodziensis jest ogólnopolską imprezą konkursową adresowaną do różnorodnych amatorskich chórów. Przez wszystkie lata jego organizacji od 1998r., w ŁDK wystąpiło  540 chórów i zespołów wokalnych z całego kraju. Promując chóralistykę jako formę wykonawczą organizujemy we współpracy
z Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr w Łodzi i regionie koncerty z udziałem chórów krajowych i zagranicznych. Brały w nich udział chóry  m. in. z Rosji, Estonii, Ukrainy, Słowenii, Słowacji, Anglii, Czech, Białorusi, USA, Indonezji, Irlandii Płn., czy RPA. Z satysfakcją warto również wspomnieć, że Cantio Lodziensis jest tym festiwalem, gdzie występujące chóry prezentowały prawykonania utworów współczesnych  kompozytorów.
            Z okazji XX - lecia festiwalu została wydana w roku ubiegłym płyta CD, na której znalazły się utwory łódzkich kompozytorów, nagrodzone chóry i zespoły wokalne oraz laureaci Grand Prix Łódzkich Festiwali Chóralnych Cantio Lodziensis 2007 – 2016.
                                                                                    
Przewodniczący Rady Artystycznej                                                                                
Przemysław Hachorkiewicz

„Śpiewam w chórze, żyję dłużej” - tak reklamował się jeden z zespołów biorących udział w XIX Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis. Ale pod tym hasłem podpisałaby się zapewne w różnych latach większość uczestników imprezy. Radość zespołowego śpiewania, wynikająca z naturalnej potrzeby ekspresji, łączy się dziś z poczuciem pełnej swobody stylistycznej i repertuarowej - ansamblom niczego się w tym zakresie nie narzuca. Stąd coraz częstsze, poza klasyką, wykonywanie opracowań współczesnych piosenek oraz standardów jazzowych. Ze strony organizatorów Festiwalu jedyna sugestia, podyktowana założeniem promowania Łodzi, dotyczy uwzględnienia w programie kompozycji łódzkiego twórcy.

Od początku główną częścią Cantio Lodziensis, przedsięwzięcia mającego już nie tylko ogólnopolski zasięg, ale i ustaloną markę, jest, odbywający się tradycyjnie w Łódzkim Domu Kultury, chóralny konkurs. Niniejsza płyta, będąca drugim z kolei, wydanym przez ŁDK krążkiem dokumentującym festiwalowe dokonania, tym razem opublikowana została z okazji dwudziestolecia Festiwalu. Zawiera nagrania z przesłuchań konkursowych z minionej dekady. Uwzględnione zostały zespoły uhonorowane nagrodą główną, Grand Prix, a także te, którym Oddział Łódzki Związku Kompozytorów Polskich, przyznał w danym roku specjalną nagrodę za najlepszą interpretację utowru kompozytora związanego z Łodzią - (Krzysztofa Grzeszczaka, Andrzeja Hundziaka, Sławomira Kaczorowskiego, Jakuba Neske, Karola Prosnaka, Bronisława Kazimierza Przybylskiego). Te m.in. utwory w ramach, wykraczającej także poza Łódź, koncertowej cześci festiwalu, wykonywane były w okolicznych miejscowościach - Aleksandrowie Łódzkim, Drużbicach, Ksawerowie, Łęczycy, Łowiczu, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Poddębiach, Skierniewicach, Widawie, Zgierzu, Żelechlinku. A później muzyka ta powędrowała dalej ...


Janusz Janyst