unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =

KONCERT CHÓRÓW ZIEMI ŁÓDZKIEJ - CANTIO LODZIENSIS

Szanowni Państwo
               
     Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią zapraszamy do obejrzenia internetowej prezentacji chórów, których aktywność koncertowa w ostatnim okresie została mocno ograniczona  w  wyniku powszechnie rozprzestrzenionej  pandemii korona wirusa covid -19.
KONCERT CHÓRÓW ZIEMI ŁÓDZKIEJ - CANTIO LODZIENSIS  w internetowej formie przekazu jest obecnie jedynym sposobem na szerszą prezentację różnorodnych amatorskich chórów z terenu Łodzi i Województwa Łódzkiego. Data tego koncertu nie jest przypadkowa, bowiem jest to termin organizacji wcześniej planowanego przez nas XXIII Łódzkiego Festiwalu Chóralnego - Cantio Lodziensis, który ze względu na pandemię nie mógłby się odbyć w tradycyjnej formule konkursowej. Prezentujemy zatem chóry z naszego regonu, które zgłosiły swój akces udostępniając zarejestrowane programy artystyczne do internetowego przekazu. Doceniamy to, że chóry oraz ich dyrygenci mimo trudności organizacyjnych z dużą determinacją kontynuują swoją działalność artystyczną. Chcemy, aby proponowana przez nas internetowa forma koncertu popularyzowała chóralistykę naszego regionu oraz stanowiła wsparcie i uznanie dla chórów i ich dyrygentów .
     W imieniu organizatorów życzymy wszystkim zespołom szybkiego powrotu do   bezpośrednich spotkań z publicznością i udanych koncertów. Liczymy na to, że w roku przyszłym powrócimy do organizacji Łódzkiego Festiwalu Chóralnego - Cantio Lodziensis w pełnej formule konkursowej  prezentując  najlepsze krajowe chóry i zespoły wokalne.
                                                                                     
                                                                                                Przemysław Hachorkiewicz
Program   Koncertu Chórów Ziemi Łódzkiej – Cantio Lodziensis
                                21 XI 2020r godz. 12.00 

1. Chór ARTIS GAUDIUM – Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie
     Mazowieckim

                                    dyrygent – Katarzyna Goljat

                Chór „Artis Gaudium” powstał w marcu 2016 roku przy Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Obecnie w chórze prowadzonym przez Katarzynę Goljat śpiewa 30 osób. Jest to amatorski chór pokoleniowy, zrzeszający młodzież, dorosłych oraz  seniorów. W swoim repertuarze chór posiada utwory klasyczne, rozrywkowe, ludowe. Chór uświetnia swoimi występami uroczystości miejskie, wydarzenia kulturalne, bierze także udział w przeglądach muzyki chóralnej.

2.  Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego
                                     dyrygenci – Aleksandra Ryłko – Sutowicz,  Andrzej Ryłko


    Chór powstał w 2009 roku, założycielami są jego dyrygenci - prof. Andrzej Ryłko i mgr Aleksandra Ryłko - Sutowicz. Nasz zespół zrzesza studentów, absolwentów, pracowników i sympatyków muzyki, w szczególności chóralnej. Chór Uniwersytetu uświetnia uroczystości akademickie (inauguracje, nadania tytułów naukowych, święta uniwersyteckie), bierze udział w corocznych edycjach łódzkiego Festiwalu Nauki i Techniki oraz innych imprezach artystycznych. Współpracujemy z instytucjami kulturalnymi miasta i reprezentujemy uczelnię macierzystą oraz miasto poza Łodzią, również za granicą. Uczestniczymy w projektach o charakterze międzynarodowym:
-  udział w koordynowanym przez Uniwersytet w Luksemburgu międzynarodowym przedsięwzięciu „Beethoven Project” (2013), którego ukoronowaniem było współwykonanie (z Orkiestrą Kameralną Jacka Martina Haendlera i zespołami wokalnymi z Luksemburga, Słowacji, Litwy, Wielkiej Brytanii i Włoch) IX Symfonii.
-  kontakt z Universitätschor der TU Chemnitz (Chór Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz) zwieńczony dwoma wspólnymi koncertami w Łodzi w czerwcu 2018 oraz zaproszeniem naszego zespołu do Chemnitz (Niemcy) w przyszłym roku.
-  Jubileusz X-lecia działalności Chóru, który odbył się 16. XI. 2019 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi.

    Dyrygenci Chóru UŁ pochodzą z rodziny o długoletnich tradycjach muzycznych. Swoją muzykalnością, charyzmą i pozytywnym nastawieniem zarażają innych. Mają różnorodne zainteresowania, ale to muzyka stanowi ich rdzeń, główną pasję. Repertuar naszego zespołu jest różnorodny, każdy znajdzie w nim coś w swoim guście. Można nas usłyszeć w repertuarze okolicznościowym (np. koncerty bożonarodzeniowe, wiosenne, jubileuszowe), proponujemy słuchaczom utwory zarówno świeckie, jak i sakralne, od muzyki dawnej po kompozycje twórców współczesnych. mamy na swoim koncie występy z towarzyszeniem zespołu Łódzki Street Band. Z potrzeby serca zorganizowaliśmy dwie edycje Festiwalu "4 Pokolenia w Muzyce", podczas którego uczestnicy 2-3 chórów w niezwykle szerokim przedziale wiekowym mogli się spotkać, poćwiczyć i wspólnie koncertować. Efekty naszej pracy zostały docenione przez organizatorów i jurorów zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych konkursów, festiwali oraz innych przedsięwzięć o charakterze artystycznym. 

Nasze osiągnięcia:
* Międzynarodowy Festiwal-Konkurs Muzyki Sakralnej w Rumi, 2011
I nagroda i dwa wyróżnienia
* Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Musica Mundi” w Sopocie, 2012
II i III nagroda
* Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej w Częstochowie, 2014
wyróżnienie
* X Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, 2015
Srebrne Pasmo
* I Turniej Chóralny o Puchar Mazur Zachodnich w Łukcie, 2016
Grand Prix i nagroda dla Najlepszego Dyrygenta
* VIII Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni, 2016
Złote Pasmo
* XIX Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis”, 2016
II miejsce
* V Konkurs Pieśni Chóralnej im. Czesława Prudla w Lyskach, 2017
I miejsce
* XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Studenckich Paparac Kvetka w Mińsku, Białoruś, 2017
I miejsce za najlepiej wykonany program sakralny
* I Festiwal "Nadzieja w Chórze" w Tykocinie, 2017
Srebrny Dyplom dla Mieszanego Chóru UŁ
Srebrny Dyplom dla Żeńskiego Chóru UŁ
nagroda specjalna za najlepiej wykonany utwór polskiego kompozytora
* Międzynarodowy Konkurs Chóralny Muzyki Sakralnej "Carmen Fidei" w Goniądzu, 2018
Złoty Dyplom dla Żeńskiego Chóru UŁ
Srebrny Dyplom dla Mieszanego Chóru UŁ
nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu cerkiewnego
* II Ogólnopolski Festiwal Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu, 2018
Srebrny Dyplom dla Żeńskiego Chóru UŁ
* XXI Ogólnopolski Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis, Łódź, 2018
II miejsce w kategorii Chórów Akademickich
* VI Międzynarodowy Rzeszowski Festiwal Kolęd i pastorałek, 2019
Srebrny Dyplom
* Międzynarodowy Festiwal Chóralny im.Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, 2019
Srebrny Dyplom dla Mieszanego Chóru UŁ
Srebrny Dyplom dla Żeńskiego Chóru UŁ
* Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, 2020
Złoty Dyplom

    Nasz Chór to mnóstwo muzyki oraz wspaniałych ludzi i nietuzinkowych wspomnień. Mieliśmy okazję koncertować w wielu niezwykłych miejscach, dla pięknej publiczności, jak choćby w kościołach w Mińsku (Białoruś), w Luksemburgu, w Domu Pomocy Społecznej na Warmii, w Zakładzie Karnym w Barczewie oraz tamtejszej muszli koncertowej, w urokliwych świątyniach Podlasia, podczas Festiwalu w Bydgoszczy. Uwielbiamy też nasze  wspólne muzykowanie przy mniej oficjalnych okazjach, jak choćby chóralne spotkania świąteczne czy warsztaty (np. w 2019 z niezawodną Joanną Łukaszewską). Muzyka jest naszą pasją, sposobem na relaks, wspólne spędzanie czasu, nowe przeżycia oraz tworzeniem czegoś dla naszych słuchaczy. Mówieniem o sztuce jednym głosem.
 • Prezentacja chóru:
  - Adiemus
  - Fever
  - Good night sweetheart
  - Jestem chyba zakochany
  - Weep o mine eyes


3. Jazzowy Chór Wytwórni w Łodzi
                                  dyrygent – Maciej Salski

      Jazzowy Chór Wytwórni istnieje od 2012 roku. Jest grupą około dwudziestu wokalistów powstałą z inicjatywy dyrygenta Macieja Salskiego. Oryginalne połączenie głosów i osobowości, jak również niebanalny repertuar sprawiają, że brzmienie Jazzowego Chóru Wytwórni jest zgoła odmienne od większości klasycznych chórów. Zespół bawi się muzyką, eksperymentuje z brzmieniami, a przy okazji stara się dawać radość słuchaczom. Chór został niejednokrotnie doceniony zdobywając nagrody i wyróżnienia na krajowych i zagranicznych przeglądach. W naszym repertuarze znajdą się opracowania muzyki jazzowej, popularnej oraz gospel, zarówno a cappella jak i z towarzyszeniem fortepianu bądź większych składów instrumentalnych. W dorobku posiadamy dwie płyty studyjne.
 
Dyrygent - MACIEJ SALSKI Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz podyplomowych studiów dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Bogdana Goli. Uczestnik kursów chórmistrzowskich m.in. organizowanych podczas festiwali Legnica Cantat oraz w Haarlem (Holandia) z Ericiem Ericssonem i holenderskim Kamerkoor. W latach 2001-2011 był etatowym pracownikiem Chóru Filharmonii Łódzkiej, gdzie w latach 2005 2011 pełnił również funkcję asystenta kierownika chóru. Z Chórem FŁ kilkakrotnie wystąpił w roli dyrygenta, m.in. podczas Festiwalu „Kolory Polski” oraz Jubileuszu 40-lecia Chóru FŁ. W latach 2011- 2013 był zastępcą kierownika Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi. Jest dyrygentem chórów szkolnych I i II st. PSM w Piotrkowie Trybunalskim. Od kilkunastu lat kieruje Chórem Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku. Kieruje również prawykonaniami utworów muzyki współczesnej podczas festiwali Musica Moderna w łódzkiej Akademii Muzycznej. Założyciel i szef Jazzowego Chóru Wytwórni. Od 2015 roku pełni funkcję kierownika Chóru Dziecięcego Teatru Wielkiego w Łodzi. Pod jego kierownictwem zrealizowano koncerty okolicznościowe, a także spektakle w wykonaniu Chóru Dziecięcego TWŁ, m.in: Gdzie mieszka Królewna Śnieżka? (2016), Od małego do dużego (2016), Czarodziejska skrzynia (2017). Od listopada 2017 prowadzi zespół Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi.

Osiągnięcia Jazzowego Chóru Wytwórni:
- Łódzki Festiwal Chóralny - Cantio Lodziensis - I miejsce (2013)
Zdobyliśmy I miejsce w kategorii "Gospel i muzyka rozrywkowa" na XVI Łódzkim Festiwalu Chóralnym "Cantio Lodziensis"
- Seghizzi Festival - I miejsce (2016)
  Zajęliśmy I miejsce w kategorii "gospel/spiritual" na międzynarodowym festiwalu chóralnym  
  "Seghizzi" w Gorizii we Włoszech. Dodatkowo otrzymaliśmy nagrodę publiczności

- Konkurs „O złotą strunę” – I miejsce (2019)
  Zajęliśmy I miejsce oraz zdobyliśmy statuetkę „Złotej struny” na XXI Ogólnopolskim      
  Konkursie Chórów „O złotą strunę...” w Niepołomicach

- Rybnicka Jesień Chóralna – Srebrny Dyplom (2019)
  Zdobyliśmy „Srebrny Dyplom” w kategorii chórów mieszanych-kameralnych na XV    
  Międzynarodowym Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego

- Cracovia Cantans - III miejsce (2015)
   Zajęliśmy III miejsce w kategorii "Muzyka ludowa, popularna, gospel" na 
   międzynarodowym festiwalu chóralnym "Cracovia Cantans"


4. The Gospel Time w Łodzi
                dyrygentki – Malwina Lewińska oraz Natalia Lesiak.

     The Gospel Time rozpoczął swoją działalność w 2007 roku, nieustanne zarażając ogromną pasją oraz wielką energią i mocą muzyki gospel. Wyróżniamy się otwartym podejściem do muzyki oraz potrzebą dzielenia się swoją radością z wielbienia Boga z innymi ludźmi, nie tylko w kościele. Za cel postawiliśmy sobie propagowanie muzyki gospel nie tylko na koncertach dla wybranej publiczności, ale też w mediach i programach rozrywkowych. Jako jeden z pierwszych chórów wystąpiliśmy w programach talent show tj. Mam Talent i Must Be The Music. Pojawiliśmy się również w Dzień Dobry TVN, Dobry wieczór, Strefa miejska, Maksymalnie kulturalnie na antenie TVP Łódź oraz TV TOYA. Można było nas usłyszeć na antenie radia Eska, Żak, Planeta, czy  Wawa. Chór prowadzą dwie dyrygentki: Malwina Lewińska oraz Natalia Lesiak. Członkami chóru są zarówno studenci jak i absolwenci łódzkich uczelni. Zespół współpracuje z profesjonalnymi nauczycielami emisji głosu w oparciu o nowoczesną technikę Speech Level Singing jak i utalentowanymi łódzkimi muzykami. Zespół z wyjątkową pasją i zaangażowaniem uczestniczy w wielu warsztatach na terenie kraju prowadzonych przez artystów muzyki gospel z USA, UK czy Danii. 
     Oprócz dwóch autorskich utworów, które pojawiły się na kanale Youtube „Pomóż mi” oraz kolędy „Utulaj” 10 października 2020 chór wydał swoją pierwszą płytę EP zatytułowaną „W Tobie siła”. W jeden z listopadowych dni ukaże się kolejny singiel grupy pt. „Miłość Twa”. Chcemy komunikować światu, że muzyka gospel to nie tylko modlitwa: to szczęście, taniec, zabawa i niesamowita energia, która niesie za sobą tłumy! W naszym repertuarze znajdują się utwory zarówno w jęz. polskim jak i angielskim. W ofercie posiadamy: standardy muzyki gospel w naszych aranżacjach, popularne utwory muzyki rozrywkowe, kolędy gospel w okresie świąteczny, oprawa Mszy Św., ślubów oraz innych uroczystości.


5.  Towarzystwo Śpiewacze im. St. Moniuszki w Radomsku
                               dyrygent – Maciej Salski

     Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki w Radomsku jest jednym z najdłużej działających amatorskich zespołów muzycznych na terenie województwa łódzkiego. Początki istnienia zespołu odnaleźć można we wspomnieniach już z 1912 roku, lecz oficjalną datą zarejestrowania jako Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki w jest rok 1923.Towarzystwo Śpiewacze im. St. Moniuszki było wielokrotnie inicjatorem i organizatorem wielu imprez artystycznych zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. przygotowaliśmy tournee chóru na Litwie, Ukrainie, we Włoszech, Niemczech i Austrii. Dotychczas występowaliśmy w Wilnie, Lwowie, Wiedniu, Berlinie, Frankfurcie, Pradze i na Sycylii. Uczestniczyliśmy w Łódzkim Festiwalu Chóralnym - Cantio Lodziensis,  XVII Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki”, VIII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Bofest of Arts" w Bohuminie w Czechach oraz w 17 Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze, gdzie zdobyliśmy „Brązowy dyplom”. Chór trzykrotnie brał udział w śpiewie połączonych chórów Diecezji Częstochowskiej witając Ojca Św. Jana Pawła II podczas kolejnych pielgrzymek na Jasną Górę w Częstochowie. Zrealizowaliśmy projekt pod nazwą „Opera na prowincji” autorstwa Towarzystwa, a nagrodzony przez Fundację im. Stefana Batorego. Jesteśmy pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego pn. „Wschód – Zachód - Zbliżenia” , który cieszy się ogromną popularnością i jest bardzo entuzjastycznie odbierany przez słuchaczy.  W latach 2005 – 2019 zrealizowanych zostało piętnaście kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Wschód - Zachód - Zbliżenia”. Przygotowaliśmy i wykonaliśmy szereg koncertów we współpracy z Orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej Im. I.J. Paderewskiego w Piotrkowie Tryb. (m.in. Koncert z okazji Beatyfikacji, Kanonizacji Św. Jana Pawła II, Koncert Muzyki Operowej, Koncert Jubileuszowy z okazji 90-lecia i 95-lecia Towarzystwa Śpiewaczego im. S. Moniuszki. Na zamówienie Towarzystwa Śpiewaczego, dla uczczenia 750-lecia lokacji Radomska, została skomponowana Kantata Clamor Meus, wykonana podczas uroczystego koncertu, a także zarejestrowana na płycie CD i DVD. Kantatę Clamor Meus w maju 2017 roku zaprezentowaliśmy także w Katedrze Lwowskiej wspólnie z chórem i orkiestrą z Lwowa. Ponadto cyklicznie organizujemy różnego rodzaju koncerty okolicznościowe, które cieszą się ogromnym  zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta. W roku 1974 w 50 rocznicę działalności Towarzystwa otrzymaliśmy specjalne błogosławieństwo od papieża Pawła VI, a ówczesny dyrygent - Albin Mrówczyński - najwyższe odznaczenie papieskie medal " Pro Eccelsia et Pontifice " .W roku 1998 Towarzystwo Śpiewacze im. S. Moniuszki otrzymało Medal Miasta Radomska. W roku 2005 nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

     W roku 2008 Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury.W 2013 roku w 90 rocznicę naszej działalności otrzymaliśmy brązowy medal Zasłużeni Kulturze ”GLORIA ARTIS” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.W 2018 roku zrealizowaliśmy projekt pn. 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI – POLSKA MUZYKA ZA GRANICĄ, czyli koncerty muzyki polskiej w Jużnoukraińsku, Wozniesieńsku i Odessie wraz ze zbiórką darowizn na budowę kościoła pw. Św. Antoniego w Jużnoukraińsku.W 2018 roku w 95 rocznicę działalności otrzymaliśmy Medal Powiatu Radomszczańskiego. W 2019 roku w rocznice 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, na zaproszenie Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki, wzięliśmy udział w Galii Moniuszkowskiej w Wilnie.W 2019 roku otrzymaliśmy wyróżnienie Marszałka Województwa Łódzkiego za niezwykłe wsparcie i pełne zaangażowanie w organizację i realizację wydarzeń związanych z ogólnopolskimi obchodami 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w województwie łódzkim. W 2020 r. Towarzystwo za swoją aktywność oraz ogromny dorobek artystyczny zostało wyróżnione udziałem w koncercie finałowym z okazji 100-lecia Województwa Łódzkiego, który odbył się w Teatrze Wielkim w Łodzi w dniu 11 stycznia 2020 roku.

6. Towarzystwo Śpiewacze  LUTNIA  w Aleksandrowie Łódzkim
                           dyrygent – Renata Banacka – Walczak

     Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” istnieje od 115 lat. Aktualnie liczy 24 członków. W 2006 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Pieśni w Katowicach zespół otrzymał trzecią nagrodę. W roku 2012 chór otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie, następnie na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Feliksa Nowowiejskiego w 2013 w Barczewie otrzymał III nagrodę Od siedmiu lat jest organizatorem Festiwalu Pieśni Papieskiej odbywającego się w Aleksandrowie Łódzkim. Współpracuje artystycznie z litewskim chórem „Svajone” z Kowna oraz aktywnie działa w kręgach chóralistyki łódzkiej (m.i. „Łódzka Jesień Chóralna”, Łódzki Festiwal Chóralny „Canto Lodziensis”, koncert pieśni papieskiej Szczawin Zakościelny). Chór „Lutnia” ma na swoim koncie wiele podróży zagranicznych związanych z koncertowaniem (w maju 2017 zespół koncertował w czeskiej Pradze). W grudniu 2015 roku na Międzynarodowym Festiwalu „Chorus Inside” w Rzymie chór wywalczył złoty dyplom. W czerwcu 2017 chór wziął udział w festiwalu pieśni religijnej „Pater Noster”, a październiku 2017 na I ogólnopolskim festiwalu pieśni chóralnej im. Stanisława Żeleńskiego „Lutnia” wyśpiewała „brązowy dyplom”. Ostatnie osiągnięcie to “brązowe pasmo” na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie 2018 oraz dwa srebrne dyplomy w kategoriach sacrum i profanum na Międzynarodowym Festiwalu „Chorus Inside” w Budapeszcie. Rok 2019 przyniósł chórowi wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym “Gaude Cantem” w Bielsku Białej. Dyrygentem chóru od dwudziestu lat jest Renata Banacka-Walczak absolwentka wydziału dyrygentury AM w Łodzi oraz dwóch kierunków studiów podyplomowych A M w Bydgoszczy, odznaczona złotą odznaką P Z Ch i O za wkład artystyczny w chóralistykę polską, aktualnie doktorantka w specjalności chórmistrzostwo i emisji głosu w A.M w Bydgoszczy.

7. Chór Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i  Sportu  w Wieluniu
                                   dyrygent – Jakub  Jurdziński

     Chór Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu powstał w 2007 roku. Dyrygentem i założycielem Chóru PMDKiS jest Jakub Jurdziński. Chór od początku swego istnienia aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym powiatu wieluńskiego. Ważne miejsce w działalności zespołu zajęły koncerty kolędowe, patriotyczne, historyczne, sakralne i inne. Zespół w swoim dorobku ma również profesjonalne nagranie przez firmę Ars Sonora z Łodzi, była to nagroda przyznana w Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis. W swoim dorobku posiada wiele nagród i wyróżnień, najważniejsze z nich to:
 
- I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej, Częstochowa –
   Koziegłowy
-  Srebrny Dyplom w X Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych
-  Srebrny Dyplom w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Międzyzdrojach
-  dwukrotnie I miejsce w Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Koziegłówkach
-  I i II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie
-  Srebrny Dyplom w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Pasyjnych w Bydgoszczy
-  II nagroda w Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis
-  II nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Pajęcznie

Jakub Jurdziński – nauczyciel muzyki, dyrygent, animator życia muzycznego w Wieluniu.
W latach 2001-2003 był członkiem Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego Cantus, w latach 2005-2010 dyrygentem Męskiego Chóru Pochodnia w Częstochowie. Od 2007 roku prowadzi Chór a od 2012 roku Zespół Muzyki Dawnej  Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu. Od 2009 roku jest również dyrygentem Chóru PSM I st. w Wieluniu. Wraz z prowadzonymi zespołami zdobył wiele nagród i wyróżnień na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Ponadto otrzymał między innymi: nagrodę Ministra Edukacji Narodowej (2019), nagrodę Łódzkiego Kuratora Oświaty (2016), wielokrotnie nagrodę Starosty Wieluńskiego, nagrodę - Wieluńską Wieżę Sukcesu w kategorii „Kultura” (2019).
 Utwory:
- Ave Maria
- Matko Miłościwa
- Parce Domine
- Pater Noster
- Suplikacje
- Modlitwa obozowa
- Can't help falling in love

8. Stowarzyszenie Śpiewacze  im. St. Moniuszki w Łodzi
                                   dyrygent – Magdalena Szymańska

     Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki w Łodzi powstało w 1894r początkowo jako chór sumowy przy kościele św. Józefa, w którym śpiewali robotnicy Manufaktury Izraela Poznańskiego. W 1905r władze rosyjskie wyraziły zgodę na zarejestrowanie Stowarzyszenia i od tego momentu nieprzerwanie po dziś dzień, bierze udział w życiu miasta, propagując śpiew chóralny. W repertuarze ma msze łacińskie, liczne utwory sakralne, ludowe, patriotyczne, musicalowe, a nawet operowe. Śpiewa po polsku, niemiecku, rosyjsku,włosku, angielsku, hiszpańsku i w jidysz.           
                                                                                                       
     Okres po odzyskaniu Niepodległości do II Wojny Światowej, był czasem wielkiego rozkwitu Stowarzyszenia. W latach 1921 – 24, członkowie wybudowali siedzibę na działce przy Ogrodowej 34, otrzymanej i wykupionej w 1929 od Spółki Izraela Poznańskiego. Chóry: żeński, męski i dziecięcy, orkiestra, liczyły ponad 200 osób. W budynku istniała bogato zaopatrzona biblioteka i kasa zapomogowa. Chóry prowadzili znani dyrygenci: Tomasz Kiesseweter i Karol Prosnak. Podczas okupacji niemieckiej budynek został zarekwirowany, a zbiory biblioteczne spalone. Chórzyści spotykali się w domach prywatnych i śpiewali w kościele. Po 1945r działalność artystyczna została wznowiona i chór znów występował na ważnych uroczystościach, a także w Filharmonii i Teatrze Wielkim. Przez wszystkie lata działalności uczestniczy w licznych Festiwalach krajowych i międzynarodowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia, jak również koncertuje w szkołach, Klubach Seniora, muzeach, świątyniach katolickich i ewangelickich. Od 2011r chór, liczący około 40 osób, prowadzi Magdalena Szymańska, absolwentka Wydziały Nauk o Wychowaniu na kierunku Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Łódzkiego i Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Łodzi, jak również klasy śpiewu barokowego Konserwatorium w Neapolu. Chór posiada następujące odznaczenia: Złota Odznaka z Laurem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Honorowa Odznaka Miasta Łodzi, Dyplom Uznania Ministra Kultury i Sztuki. W 2014 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił chór odznaczeniem „ Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Również tę odznakę otrzymało ośmioro  członków o najdłuższym stażu, -  ponad 30 lat. W 2019 r chór otrzymał  Nagrodą Prezydenta Łodzi za działalność w dziedzinie kulturyRok ubiegły, to Jubileusz 125 - lecia istnienia Stowarzyszenia, jednocześnie był to rok 200 - lecia urodzin  Patrona. Stanisławowi Moniuszce poświęcony był Jubileuszowy koncert Jego utworów sakralnych i pieśni.

     Magdalena Szymańska jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Nauk o Wychowaniu, w zakresie Edukacji Artystycznej. Ukończyła podyplomowe studia logopedyczne w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Jest również stypendystką i absolwentką Conservatorio di Musica San Pietro a Majella w Neapolu, w klasie kameralnej prof. Antonio Florio (specjalność – muzyka dawna). Od kilku lat kieruje Chórem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej „Concordia” w Zgierzu, Chórem Żydowskim „Clil” ( częścią łódzką chóru), Towarzystwem Śpiewaczym im. S. Moniuszki w Łodzi oraz Międzypokoleniowym Chórem 4 Kultur Dialog. Jako śpiewaczka współpracuje również z Chórem Filharmonii Łódzkiej, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, kameralnym chórem Vivid Singers oraz konsortem fletów poprzecznych La Viva Fiamma.

9.  Zespół wokalny ALAUDA ET CONSORTES w Łodzi

     Zespół wokalny Alauda Et Consortes (łac. Skowronek i towarzysze) powstał w 2019 roku z inicjatywy grupy przyjaciół pochodzących z łódzkiego środowiska chóralnego.
     Od 2020 roku zespół funkcjonuje przy Łódzkim Domu Kultury. Członkami 11-osobowego składu są dyrygenci, instrumentaliści oraz doświadczeni wokaliści występujący wcześniej z rozmaitymi łódzkimi chórami. Ambicją zespołu jest wykonywanie, w kameralnym składzie, wokalnej muzyki sakralnej i poważnej - zarówno tej pochodzącej z kręgu kultury zachodniej, jak i tej, która wywodzi się z tradycji prawosławnej. Ponadto Alauda Et Consortes wykonuje również kompozycje autorstwa członków zespołu.

10. Ewangelicki Chór Concordia - Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Zgierzu
                               dyrygent – Magdalena Szymańska

     Ewangelicki Chór Concordia jest spadkobiercą i kontynuatorem działalności Chóru Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Zgierzu, który powstał w 1948r. Nazwa „Concordia” przyjęta w 2015 r. nawiązuje do działającego przy parafii przedwojennego Stowarzyszenia Śpiewaczego o tej właśnie nazwie. Obecnie chór ma charakter ekumeniczny, śpiewają w nim członkowie Kościoła luterańskiego i rzymskokatolickiego ze Zgierza, Ozorkowa i Łodzi.
     Chór prowadzi bogatą działalność koncertową w całym kraju. W 2016 r. zdobył II miejsce w kategorii stowarzyszeń na XIX Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis”, w 2017r. II miejsce na I Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Ewangelickiej w Katowicach, w 2018 r. wyróżnienie specjalne na XIII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pasyjnej i Pokutnej Żory 2018. Chórem dyrygowali: Paweł Riedel, Janina Marek - Undas, a od 2009 r. Magdalena Szymańska. 


11. Chór Prawosławnej Katedry p w. Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi
                               dyrygent – Elżbieta  Weremijewicz

     Chór Prawosławnej Katedry pw. Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi kontynuuje tradycję śpiewu cerkiewnego już od 136 lat, tyle bowiem już lat minęło od wyświęcenia katedry prawosławnej w Łodzi. Chórzyści biorą udział w liturgiach, nabożeństwach świątecznych oraz śpiewają na ślubach, a także podczas koncertów w całej Polsce. Chór integruje osoby różnych narodowości, różnych zainteresowań i w różnym wieku. Utwory cerkiewne wykonywane są w języku liturgicznym kościoła prawosławnego, co szczególnie na koncertach przyciąga wielu widzów. Chór Prawosławnej Katedry w Łodzi brał udział m.in.  w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, Festiwalach Czterech Kultur w Łodzi i oraz występował podczas Łódzkiej Jesieni Chóralnej. Więcej informacji o chórze znaleźć można pod adresem: https://www.facebook.com/ChorKatedryPrawoslawnejLodz

12. Stowarzyszenie Śpiewacze ECHO w Łodzi
                                   dyrygent – Ewelina Bień

     Stowarzyszenie Śpiewacze ECHO należy do jednych z najstarszych chórów działających w Polsce zrzeszonych w Polskim Związku Chórów i Orkiestr, a jednocześnie jest najstarszym w naszym regionie. Jego działalność została  zapoczątkowana  11 lutego  1876  roku, kiedy  to  z  inicjatywy  klasowych  związków  zawodowych, przy  kościele  Podwyższenia  Św. Krzyża  w  Łodzi  powstaje  zespół   pod  nazwą  „Chór  Polski”.  Za swoją wieloletnią działalność muzyczną chór został odznaczony: Złotą Odznaką Honorową Rady Naczelnej Towarzystw Śpiewaczych i Muzycznych w Warszawie, Honorową Odznaką Miasta Łodzi – dwukrotnie, Odznaką Honorową z Wieńcem Laurowym, Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie, Odznaką - Zasłużony Esperantysta, Zarządu Głównego Polskiego Związku Esperantystów w Warszawie, Medalem PZCHiO Za Zasługi dla Społecznego Ruchu Muzycznego, Zarządu głównego PZCHiO w Warszawie. Dla uznania zasług chóru dla kultury muzycznej kraju, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej objął ostatni koncert jubileuszowy honorowym patronatem. Stowarzyszenie śpiewacze Echo jest zapraszane na ważne dla miasta i kraju uroczystości- Dni Kultury Japońskiej w Warszawie i w Łodzi, Koncert wigilijny w Pałacu Prezydenckim, wernisaże, wieczory poetyckie i wiele innych. Chór  bierze udział w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach chóralnych, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia. Od 1999 roku czyli od ponad 20 lat kierownikiem muzycznym zespołu jest  Ewelina Bień - muzyk, pedagog, specjalista w dziedzinie chóralistyki i emisji głosu - absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi

I nagroda na koncercie w Kaliszu z okazji 20-lecia Towarzystwa Śpiewaczego im. Św. Cecylii
I nagroda na Ogólnopolskich Zawodach Śpiewaczych w Warszawie
I nagroda w konkursie śpiewaczym zorganizowanym przez Zarząd Związku Polskich Stowarzyszeń Śpiewaczych i Muzycznych w Łodzi
I miejsce w konkursie chórów zorganizowanym przez Zarząd Związku Polskich Stowarzyszeń Śpiewaczych i Muzycznych woj. łódzkiego
I miejsce na popisach zorganizowanych przez Związek Polskich Stowarzyszeń Śpiewaczych i Muzycznych miasta i woj. Łódzkiego
III miejsce na Łódzkim Festiwalu Chóralnym na IV Cantio Lodziensis
II  miejsce na  Łódzkim Festiwalu Chóralnym VI Cantio Lodziensis
II miejsce na Łódzkim Festiwalu Chóralnym VII Cantio Lodziensis
I  miejsce na XV Spotkaniu Amatorskich Artystycznych Zespołów
I  miejsce na XVI Spotkaniu Amatorskich Artystycznych Zespołów                                         
III miejsce na Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziens
III miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej w  Częstochowie                         
III miejsce na II Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej w   Częstochowie                                             
II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym im G. Gorczyckiego w Chełmnie
Srebrny dyplom na III Ogólnopolski Konkurs Chórów im. św. Jana Bosko   Aleksandrów Kujawski
Srebrne pasmo na X Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie
Brązowe pasmo  na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej Carmen Fidei w Osiu
III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym” Varsovia Cantat”
II miejsce na Łódzkim Festiwalu Chóralnym XIX„Cantio Lodziensis”
Repertuar:
Powiewaj wiatreńku- St. Wiechowicz 
Apteka marzenie – G. Turnau opr. Ewelina Bień
Eric Whitrace- Five hebrew love songs

13. Stowarzyszenie Śpiewacze CANTO ALEGRE im. Jana Kondratowicza
       w Łodzi
                                dyrygent – Ewelina Bień

     Chór Stowarzyszenia Śpiewaczego Canto Alegre rozpoczął swoją działalność w 2010 roku. Zespół został założony przez cenionego łódzkiego chórmistrza, pedagoga, wieloletniego dyrektora artystycznego PZChiO w Łodzi, jurora licznych konkursów i festiwali, oddanego swojej pracy muzyka – Jana Kondratowicza. Artysta wypracował spójne brzmienie chóru, nadając mu profesjonalną jakość. Po śmierci Profesora Stowarzyszenie przyjęło jego imię,
a chór trafił pod batutę jego córki. Ewelina Bień jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, znakomitą chórmistrzynią i specjalistką w dziedzinie emisji głosu. Ma na koncie liczne sukcesy i wyróżnienia, m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, dwie nagrody Prezydenta Miasta Łodzi i Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
     Chór Canto Alegre to grupa uwielbiających wspólne muzykowanie amatorów. Tylko nieliczni członkowie są wykształconymi muzykami. Należy do nich druga założycielka Stowarzyszenia, Olga Maroszek – na co dzień solistka wielu scen operowych, w tym łódzkiego Teatru Wielkiego, Teatru Wielkiego w Poznaniu i Opery Krakowskiej. U progu swojej kariery zapragnęła zarażać swoją pasją śpiewania filologów, terapeutów, lekarzy, fotografów, copywriterów, ekonomistów, informatyków, biznesmenów… Tę plejadę osobowości połączyła przyjaźń, podobne poczucie humoru, a przede wszystkim miłość do chóralnego śpiewu. Chór Canto Alegre z przyjemnością śpiewa w rozmaitych okolicznościach. Występował już w parkach, muszlach koncertowych, w Teatrze Muzycznym, szkołach podstawowych, domach spokojnej starości, na dworcach kolejowych, w łódzkiej Archikatedrze, na plażach nad Bałtykiem, w areszcie śledczym czy przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie. Wziął udział w licznych konkursach, z których zawsze powracał z nagrodami. Na co dzień – czyli w każdy poniedziałek i czwartek o godzinie 19.00 – zespół spotyka się na próbach, ostatnio w Łódzkim Domu Kultury przy ulicy Traugutta 18 w Łodzi. W repertuarze Canto Alegre znajdują się utwory reprezentujące wiele gatunków muzycznych. Zespół wybiera te aranżacje, które cieszą wszystkich pięknem wielogłosowej harmonii – standardy muzyki rozrywkowej, tradycyjne pieśni ludowe, utwory sakralne, kompozycje wielkich klasyków i współczesnych twórców. Dlatego Canto Alegre, koncertując na zamówienie, jest w stanie spełnić niemal wszystkie oczekiwania repertuarowe. Maksymą zespołu jest radość śpiewania i dzielenia się nią z innymi, więc otwarty jest na wszelkie propozycje współpracy, gwarantując wysoką jakość muzycznej oprawy zaplanowanych przez Państwa wydarzeń.

        Sukcesy chóru w roku 2019:
-  I miejsce na XXII Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis”
-  I miejsce (Złoty Dyplom) na III Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego w 
   Łowiczu
- Grand Prix II Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów „Avis Cantores” w Gostyninie
- II miejsce (Srebrna Longa) na V Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Muzyki Dawnej im. 
  G.  G. Gorczyckiego w Poznaniu
- II miejsce (Srebrny Dyplom) na II Festiwalu i Konkursie Chórów i Zespołów Wokalnych 
  Choir  in Motion w Łodzi
- II miejsca (Srebrne Pasmo) na XIV Ogólnopolskim Konkursie Kolęd  i Pastorałek w Chełmnie

Kontakt: chorcantoalegre@gmail.com   www.cantoalegre.pl   www.facebook.com/ChorCantoAlegre/
13. Chór Cantabosco z Sokolnik

     Chór powstał w 2003 roku. Chór Cantabosco swoją działalnością uświetnia wszystkie święta i uroczystości związane a parafią Matki Bożej Królowej
w Sokolnikach Lesie, przy której prężnie działa.

Dyrygentem - Laura Banacka-Sołek
14. Chór Nauczycielski w Łodzi (poza konkursem)

Chór istnieje od 1953 roku i funkcjonuje przy Klubie Nauczyciela w Łodzi. Wykonuje repertuar zarówno klasyczny jak i rozrywkowy koncertując na terenie całego kraju, a także poza granicami. Współpracuje z Chórem im. Bardosza Lojosa z Sentes uczestnicząc
we wspólnych koncertach w Polsce i na Węgrzech.

Do ostatnich osiągnieć chóru należy:

- Grand Prix na II Międzynarodowych Zmaganiach Seniorów w Szczecinie (2016)
- brązowy dyplom na II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantens
Lublinensis (2017)
- I miejsce na VIII Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+” Kolędy
i Pastorałki w kategorii chóry (2018)
- I miejsce na XIII Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+”
w kategorii chóry i zespoły (2018).

Prezes Zarządu Choru – Barbara Sońtka
Pianista – Marcin Penkala
Drugi Dyrygent – Marta Stężała
Pierwszy Dyrygent – Rafał Wiecha

Kategoria

Muzyka