unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =

nie tylko Frasobliwy...

Łódzki Dom Kultury i Centrum Idei Ku Demokracji w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają na wystawę „Nie tylko Frasobliwy. Wizerunki Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej województwa łódzkiego”
17 stycznia odbył się wernisaż wystawy, autorem fotorelacji z wydarzenia jest Piotr Wypych. 

Składająca się z blisko stu prac ekspozycja przybliża zagadnienie sacrum w polskiej sztuce ludowej. Autorami prac są artyści z terenu województwa łódzkiego, w przeważającej mierze rzeźbiarze oraz malarze, jest także i wycinankarka.

Dzieła pokazane na wystawie obrazują, w układzie chronologicznym, najważniejsze zdarzenia z życia Chrystusa, począwszy od Narodzin i Dzieciństwa, poprzez publiczną działalność, Mękę i Zmartwychwstanie, aż po Wniebowstąpienie. Ponadto ekspozycja przybliża inne wizerunki Syna Bożego: od jednego z najstarszych w ikonografii chrześcijańskiej – czyli Dobrego Pasterza – do nowszych, takich jak: Serce Jezusa oraz obraz Jezusa Miłosiernego..

W ikonografii poświęconej Jezusowi dominuje, obok tematu Narodzin, temat Męki Pańskiej, zatem na prezentowanej ekspozycji najwięcej prac dotyczy wątku pasyjnego..

Zgromadzone na ekspozycji dzieła: rzeźby, obrazy i wycinanki obejmują okres od lat osiemdziesiątych XX wieku po ostatnie miesiące 2020 roku.

W prezentowanych na ekspozycji pracach dostrzec możemy prawdziwe piękno i oryginalność, duży ładunek emocji oraz osobisty stosunek artystów do przedstawianych tematów.


Wystawa czynna od 18.01-11.02.2022 roku. 
Miejsce: Galeria "U Panien" (wejście od Pl.Kościuszki), galeria czynna: wtorki, czwartki 16:00-18:00 oraz środy i piątki 11:00-13:00.
  • 17-01-2022 - 11-02-2022

Bilety

wstęp wolny

Kategoria

Sztuka