unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =

Tadeusz Kokietek - malarz historii Polski

Łódzki Dom Kultury prezentuje retrospektywną wystawę twórczości malarza i rysownika, Tadeusza Kokietka (1920-1982). Pretekstem jest setna rocznica urodzin tego zdolnego i pracowitego łodzianina przypadająca na 2020 rok, której z powodu pandemii nie udało się zorganizować w ubiegłym roku.
101. rocznica urodzin Tadeusza Kokietka to równie dobra okazja, aby przypomnieć łódzkiej publiczności tę nietuzinkową i barwną postać, ważną nie tylko lokalnie, ale – jak się okazuje z perspektywy prawie czterech dekad jakie niebawem miną od jego śmierci – także w kontekście rozwoju polskiej sztuki. Sztuki u swego zarania romantyczno-realistycznej, pokazującej naszą historię i jej bohaterów, barwną rodzajowość wsi oraz urodę rodzimego krajobrazu – od której zaczęło się samodzielne polskie malarstwo.

Tadeusz Kokietek odniósł znaczący, ponadlokalny sukces, znajdując nabywców na swoje prace wśród wielu kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Obrazy u Tadeusza Kokietka już przed wojną zamawiali łódzcy fabrykanci - Geyerowie i Grohmanowie oraz prezydent Aleksy Rżewski. Przez długie lata płótna te wisiały w gabinecie Prezydenta Miasta Łodzi, niestety ostatnio słuch o nich zaginął. Jego dzieła były zamawiane przez instytucje państwowe, takie jak Łódzki Urząd Wojewódzki, w którego zbiorach znajdują się dwa wielkoformatowe płótna: "Nadanie praw miejskich Łodzi przez Władysława Jagiełłę na zamku w Przedborzu" z 1975 roku oraz namalowana dwa lata wcześniej "Bitwa pod Wiedniem" - wypożyczone na ekspozycję. Ich dopowiedzeniem będą obrazy o tematyce batalistycznej, historycznej i rodzajowej, kameralne portrety i autoportrety, martwe natury oraz szkice ujawniające wielki kunszt artysty w opracowywaniu detalów strojów i uzbrojenia - użyczone przez córkę artysty, Monikę Kokietek-Cholewińską, łódzkich kolekcjonerów i galerie.

Wystawa zatytułowana "Tadeusz Kokietek - malarz historii Polski" zostanie otwarta w Galerii Imaginarium 15 sierpnia (niedziela) i potrwa do 26 września 2021 r. Towarzyszyć jej będzie katalog.

Kliknij tutaj, aby przejść do wydarzenia na Facebooku.

Honorowym Patronatem wystawę objęli – Tobiasz Bocheński - Wojewoda Łódzki oraz Grzegorz Schreiber - Marszałek Województwa Łódzkiego.
Organizatorem jest Łódzki Dom Kultury.
Partnerem jest Rynek Sztuki Sp. z o.o.
Partnerami medialnymi są: TVP Kultura, Radio Łódź, Spotkania z Zabytkami, niezlasztuka.net
  • 26-09-2021

Kategoria

Sztuka