unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =

WYSTAWA IZABELI ŁAPIŃSKIEJ

Galeria FF zaprasza na wystawę „Izabela Łapińska. Ślad pamięciowy”. Głęboko poruszający projekt artystyczno-historyczny, skupiający autorski cykl portretowych fotografii prezentujący przejmujący obraz pamięci.
Wernisaż:
17 września 2022 r., godz. 17:00 (fotorelacja z wydarzenia - Piotr Zdrzynicki)
Galeria FF, wejście od ul. Traugutta

Wystawa czynna od 17 września do 29 października 2022 r.
wtorek - sobota 14:00-18:00

Wystawa prezentuje sylwetki ludzi, którzy u początków swego życia doświadczyli prześladowań. W trzech częściach tego cyklu spojrzymy na twarze dorosłych już dzieci Syberii, ludzi napiętnowanych doświadczeniem III Rzeszy oraz więźniów politycznych - tych, którzy zmuszeni byli zmierzyć się z okrucieństwem Polski Ludowej. Patrząc im prosto w oczy wysłuchamy głosów zza kulis czasu.

Czarno-białe portrety wykonane przez Izabelę Łapińską utrzymane są w konwencji fotografii policyjnej, syntetycznej i wymownej. Nagrania wideo wspomnień ofiar tamtych wydarzeń są dodatkowym elementem podbijającym dramatyzm ekspozycji, mającej skłaniać widzów do refleksji nad nieludzkim wymiarem reżimów totalitarnych XX wieku i losem ich ofiar.To ostatnia chwila, aby spotkać się i poznać i częściowo doświadczyć tych historii. Projekt jest próbą wydobycia z historii zapomnianych głosów i przywróceniem ich do pamięci społecznej.

Zostały zaplanowane również dwa wydarzenia towarzyszące wystawie:
  • 12 października 2022, godzina 17:00: „Czytanie zeznań” – aktorzy, Mirosława Marcheluk i Ryszard Mróz czytają zarejestrowane przez fotograf Izabelę Łapińską wspomnienia osób represjonowanych przez reżimy totalitarne. Zeznania ludzi zesłanych na Sybir, robotników przymusowych z terenów III Rzeszy, więźniów politycznych okresu stalinowskiego, przetrzymywanych i torturowanych w dawnej siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy Anstadta w Łodzi.
  • 26 października 2022, godzina 17:00: "Finisaż wystawy Ślad pamięciowy” - spotkanie i rozmowa z Izabelą Łapińską, autorką cyklu fotografii prezentowanych na wystawie.
Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

IZABELA ŁAPIŃSKA - polska artystka fotograf i filmoznawca. Profesor sztuki, doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej, w zakresie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest absolwentką fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja filmoznawstwo. W dorobku posiada kilkadziesiąt wystaw fotograficznych, krajowych i zagranicznych, oraz liczne publikacje w periodykach. Artystka łódzkiej grupy zeroplus. Izabela Łapińska brała udział w projektach międzynarodowych oraz w konferencjach naukowych, których tematyka bliska była zagadnieniom ciała w kulturze. Obok twórczości fotograficznej, zajmuje się pisaniem teksów – opublikowane dotyczyły fotografii, filmu i reklamy, z naciskiem na tematy oscylujące wokół erotyki, brzydoty ciała, nadużyć i wykluczenia w sztuce.
Izabela Łapińska jest profesorem w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Łódzki Tomasz Bocheński oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Patroni medialni: Radio Łódź, TVP Kultura, TVP Historia, artinfo.pl, historia.org.pl, Studenckie Radio ŻAK, Kalejdoskop Magazyn Kulturalny

Partnerzy: Venita, A Media, Januszewscy, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Łódzki Urząd Wojewódzki: link
  • 17-09-2022 godz 17:00 - 29-10-2022

Kategoria

Sztuka