unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =

WYSTAWA "MISTRZ I UCZEŃ"

Mistrz i uczeń to wystawa prac Henryka Płóciennika (1933-2020) i Krzysztofa Gocka przygotowana przez Dział Wystawienniczy ŁDK.
Wernisaż odbył się 𝟭𝟲 𝘄𝗿𝘇𝗲𝘀́𝗻𝗶𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟮 𝗿𝗼𝗸𝘂 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗶𝗲 𝟭𝟴:𝟬𝟬 w Galerii Imaginarium.
Wystawa potrwa do 𝟮𝟵 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟮 𝗿𝗼𝗸𝘂.

Ekspozycji towarzyszy będzie katalog.

Wystawa prezentuje postać i twórczość wybitnego polskiego grafika, rysownika i malarza – łodzianina Henryka Płóciennika oraz jego przyjaciela i ucznia – malarza Krzysztofa Gocka z Głowna. Artystów łączył na początku układ kolekcjoner-twórca, który z czasem przerodził się w relację mistrz-uczeń.

Prace pochodzą z prywatnej kolekcji tworzonej od kilkudziesięciu lat, obejmującej kilkaset prac Henryka Płóciennika, z której na potrzeby ekspozycji w ŁDK wybranych zostało 66 mało znanych i w większości niepokazywanych dotąd publicznie dzieł: obrazy olejne z lat 50. i 60. XX wieku, wczesne rysunki tuszem oraz grafiki: akwaforty, kwasoryty, linoryty i monotypie z lat 50., 60. i 70. minionego stulecia – dokumentujące kształtowanie się tak rozpoznawalnego dziś stylu Mistrza.

Kurator wystawy: Monika Nowakowska

BIO
Henryk Płóciennik był twórcą uwielbiającym eksperyment i improwizację, całe życie bawił się formą, kolorem, kompozycją, formatem. Tworzył akty, pejzaże, kompozycje figuralne, portrety i autoportrety – poddawane deformacji, poetyckiej stylizacji, często zmierzające w stronę abstrakcji, choć posiadał rzetelny, realistyczny warsztat.
Był człowiekiem bardzo uduchowionym, szukał ładu i harmonii w otaczającym go chaosie, potrafił cieszyć się życiem i je afirmować w swojej wielowątkowej
i różnorodnej warsztatowo twórczości, do końca rozwijanej.
Co istotne – choć odniósł artystyczny i komercyjny sukces, a jego prace były wystawiane w prestiżowych galeriach i kupowane do znaczących kolekcji w Polsce i za granicą, nigdy nie osiadł na tzw. laurach, do końca poszukując nowych środków wyrazu. Przykładem tego jest pokazywany premierowo w Łódzkim Domu Kultury cykl rysunków z lat 2014-2016 „Rozmowy Henryka Płóciennika z Krzysztofem Gockiem” powstające podczas dyskusji o życiu i sztuce z Krzysztofem Gockiem, którego namówił do malowania. O tym opowiada druga część wystawy, pokazująca obrazy olejne i akrylowe na płytach, tekturach i płótnach ucznia Henryka, który poszedł zupełnie inną artystyczną drogą, za główny temat obierając polski krajobraz.
To zderzenie sztuki Mistrza i ucznia, różniącej się technikami, warsztatem, stylem a nawet formatem, pokazuje jak ważne i inspirujące są artystyczne przyjaźnie, kontynuowane nawet po śmierci. Krzysztof Gocek jest bowiem strażnikiem pamięci zmarłego dwa lata temu Henryka Płóciennika, a ekspozycja w Galerii Imaginarium jest tego najlepszym dowodem.

Wystawa jest objęta patronatem medialnym TVP 3.
  • 16-09-2022 godz 18:00

Kategoria

Sztuka