Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =

Łódzki Dom Kultury 1 kwietnia 2022 r. rozpoczął realizację projektu „Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”, który dofinansowany został ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Projekt został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

Sercem projektu było stworzenie przez uczestników (32 grupy dzieci w wieku 7-14 lat z ośrodków kultury województwa łódzkiego) pokazu mody ekologicznej ECO FASHION. Przygotowane i zaprezentowane lokalnej publiczności pokazy uczestniczyły w konkursie w dwóch kategoriach: na najlepszy strój ekologiczny i najlepszy pokaz mody.

Wszystkie działania merytoryczne projektu ukierunkowane były na stworzenie pokazów mody ekologicznej – dlatego jego uczestnikom dostarczona została wiedza i umiejętności uwzględniające ekologiczny charakter pracy artystycznej. Dzieci uczestniczyły w 4 typach warsztatów, w trakcie których wykorzystane zostały materiały z recyklingu i upcyklingu do wykonania ekologicznych strojów pokazu.

Warsztaty te bazowały na idei zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska, każdy warsztat poprzedzony został  prezentacją dotyczącą tego, czym jest ekologia, w jakim celu dbamy o środowisko naturalne i oszczędzamy energię, czym jest segregacja odpadów, czemu ona służy (pojęcia recyklingu i upcyklingu), jakie nawyki trzeba w sobie wykształcić, abyśmy mogli o sobie powiedzieć, że dbamy o środowisko i rozumiemy zagrożenia, jakie niesie za sobą nadmierny konsumpcjonizm, degradacja ekosystemów, czym jest efekt cieplarniany, nadmierny wyrąb lasów czy tzw. fast fashion i co robić, aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, zapobiec powstawaniu odpadów, jak je zagospodarować i dlaczego warto zastanowić się zanim coś wyrzucimy – jedzenie, odzież, papierowe pudełko.

Partnerami projektu, oprócz 32 ośrodków kultury z województwa łódzkiego, były Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, która na potrzeby realizacji warsztatów udostępniła swoją nowo otwartą przestrzeń czyli Akademickie Centrum Designu oraz Politechnika Łódzka – Instytut Architektury Tekstyliów.

Warsztaty przeprowadzone zostały przez pracowników uczelni:

  • WARSZTAT Z PROJEKTOWANIA UBIORÓW Z SUROWCÓW ODZYSKANYCH (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi – Akademickie Centrum Designu) – dr Beata Marcinkowska i dr Maciej Bohdanowicz.
  • WARSZTAT Z PRAKTYCZNEGO WYKONYWANIA UBIORÓW Z SUROWCÓW ODZYSKANYCH (Politechnika Łódzka – Instytut Architektury Tekstyliów) – dr Aleksandra Wereszka i dr Monika Czarska.
  • Z ramienia Łódzkiego Domu Kultury WARSZTAT Z TWORZENIA MODOWYCH AKCESORIÓW EKOLOGICZNYCH przeprowadziła Julita Pierzchała (Pracownia JUPIENTER), realizatorka warsztatów ekologiczno-plastycznych z wieloletnim doświadczeniem.

W 32 partnerskich ośrodkach kultury odbył się również WARSZTAT O IDEI ZRÓWNOWAŻONEGO ZARZĄDZANIA ZASOBAMI ŚRODOWISKA, który przeprowadzili przedstawiciele Ośrodka Działań Ekologicznych ŹRÓDŁA.

Uzupełnieniem wszystkich działań warsztatów ekologiczno-artystycznych była wizyta wszystkich grup w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Uroczysty finał projektu, podczas którego zaprezentowane zostały zwycięskie prace oraz rozdane nagrody dla uczestników konkursu, odbył się w Łódzkim Domu Kultury w dniu 30 listopada 2022 roku - link 


Projekt dofinansowany został ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Całkowita kwota zadania: 142 110,20 zł
Kwota dotacji zadania: 117 574, 00 zł


 

Kontakt (koordynatorki projektu):
Zyta Solarska – 797 326 230
Dominika Bernacka – 797 326 177
e-mail: lokomotywaldk@gmail.comEDYCJA 2017

EDYCJA 2018
 

Załączniki artykułu