Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

NIEME KINO W DRODZE IV

Już od września rusza kolejna edycja filmowego projektu "Nieme Kino w Drodze".
Ideą projektu jest pokazanie klasyków kina niemego (polskie i zagraniczne) wzbogaconych o współczesne muzyczne ilustracje, zaprezentowane na żywo.

W ten sposób chcemy zwrócić uwagę odbiorców na znaczenie i rolę muzyki w obrazie filmowym zastępując tradycyjny sposób akompaniowania do obrazu niemego przez tapera, współczesną, wykorzystującą wiele instrumentów muzycznych, ilustracją.

Projekt zakłada realizację 6 seansów klasyków niemego z towarzyszeniem zespołów prezentujących nowe, autorskie aranżacje muzyczne do filmów. Pokazy będą zorganizowane w 6 regionalnych ośrodkach kultury w terminie
1 września – 30 listopada 2023 r.


Projekt realizowany będzie w partnerstwie z 6 powiatowymi centrami kultury z woj. łódzkiego
Przed każdym seansem odbędzie się spotkanie z ekspertem filmowym, który wprowadzi widzów w świat kina niemego, przybliży jego historię oraz sylwetki twórców prezentowanego filmu.

W projekcie wezmą udział dwa zespoły muzyczne, zajmujące się przygotowywaniem aranżacji muzycznych do filmów niemych.

Zespół CZERWIE: jest to istniejąca od 2000 roku niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu,teatru i filmu. Zespół stworzył własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych, będący fuzją wielu gatunków muzycznych. W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W 2013 roku grupa wydaje album „Czerwie Nosferatu Live”  będąca muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Nergi „Mania” (2016) oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego „Metropolis „, wydana w marcu 2017;2018 – „Kult Ciała” M.Waszyńskiego i „Gabinet Doktora Caligari” i kilka innych. W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących na następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory. CZERWIE znajdują się w ścisłej czołówce grup grających „na żywo” muzykę do filmów niemych.

THE WASHING MACHINE: zespół powstał w 2007 roku w Łodzi. Debiutancki album zatytułowany „Into the Sun” ukazał się nakładem Polskiego Radia w listopadzie 2011 roku. Na swoim koncie grupa odnotowała występy na wielu Festiwalach muzycznych w kraju. The Washing Machine to nie tylko spece od alternatywnego grania, ale także doskonali taperzy potrafiący wprowadzać nastrój grozy. W 2011 roku zespół przygotował autorską muzykę do niemego filmu „Gabinet doktora Caligari”. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, co zaowocowało wydaniem ścieżki dźwiękowej do filmu oraz licznymi pokazami w Polsce oraz poza granicami kraju. Od 2013 roku zespół regularnie prezentuje na żywo muzykę do klasycznych dzieł kina niemego. Poza wspomnianym „Gabinetem doktora Caligari” również „Lokatora” w reż. Alfred Hitchcocka czy „Zaginioninego Świata”. Skład zespołu stanowią: Łukasz Drewniak – gitara, Krzysztof Drewniak - gitara basowa, Adrian Szymajda - gitara, klawisze, Michał Kowalczyk - perkusja, elektronika.

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Łódzki Dom Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury  - państwowego funduszu celowego.