unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =

Ideą projektu jest ukazanie klasyków kina niemego wzbogaconych o współczesne muzyczne ilustracje, zaprezentowane na żywo. To zestawienie klasyki filmowej ze współczesną aranżacją muzyczną.
W ten sposób chcemy zwrócić uwagę odbiorców na znaczenie i rolę muzyki w obrazie filmowym zastępując tradycyjny sposób akompaniowania do obrazu niemego przez tapera, współczesną wykorzystującą wiele instrumentów muzycznych ilustracją.

Projekt zakłada realizację 5 seansów klasyków niemego z towarzyszeniem zespołów prezentujących nowe, autorskie aranżacje muzyczne do filmów. Pokazy będą zorganizowane w 5 regionalnych ośrodkach kultury.

MIEJSCE REALIZACJI

Projekt realizowany będzie w partnerstwie z 4 powiatowymi centrami kultury z woj. łódzkiego

  1.  Łódzki Dom Kultury- Kino Szpulka,
  2. Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach-Kinoteatr Polonez,
  3. Miejski Dom Kultury w Radomsku- Kino Pasja,
  4. Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie- Kino Kultura,
  5. Kutnowski Dom Kultury - Centrum Teatru, Muzyki i Tańca,

HARMONOGRAM WYJAZDÓW

KULT CIAŁA (1929) reż. Michał Waszyński (Kinoteatr Polonez – Skierniewice)
Rzeźbiarz Czesław (Victor Varconi) poszukuje modelki do swojego nowego dzieła "Nowa Wenus". Poznaje piękną Hankę (Agnes Petersen), która wydaje się mu być idealną modelką. Wkrótce oboje zakochują się w sobie, ale wychodzi na jaw, że Hanka jest narzeczoną przyjaciela Czesława - barona Stumberga (Fryderyk Delius). W jednej z ról Eugeniusz Bodo.

BESTIA (1917) reż. Aleksander Hertz (Kino Kultura – Bełchatów)
Zakochana w apaszu dziewczyna postanawia zrobić karierę. Uroda i wdzięk jej pomagają. Wyrusza do miast i tam stopniowo staje się coraz to bardziej popularna. Związuje się z mężczyzną, który zostawia dla niej swoją rodzinę. W roli głównej Pola Negri.

LOKATOR (1927) reż. Alfred Hitchcock (Centrum Teatru, Muzyki i Tańca - Kutno)
Daisy jest atrakcyjną blondynką i pracuje jako modelka. Słysząc o siódmej już ofierze „Mściciela”, który regularnie co wtorek zabija jasnowłose dziewczęta, Daisy postanawia przenieść się do domu rodziców. Tutaj częstym ich gościem jest Joe – inspektor policji - który czyni zaloty wobec Daisy. W tym samym czasie rodzice wynajmują pokój tajemniczemu lokatorowi. Choć jego zachowanie jest dość dziwne, Daisy udaje się z nim zaprzyjaźnić, ku zniecierpliwieniu Joe’go. Pewnego wtorku, pod nieobecność lokatora, Joe przeszukuje jego pokój, znajdując dowody jego prawdziwej tożsamości… Film jest oparty na motywach wydarzeń związanych z morderczą działalnością Kuby Rozpruwacza w Londynie u schyłku XIX wieku. "Lokator" jest jednym z pierwszych filmów Alfreda Hitchcocka, w którym zdecydowanie daje znać o sobie jego kunszt reżyserski. Za pomocą prostych środków potrafił stworzyć przejmującą atmosferę nadchodzącego nieszczęścia oraz błyskotliwie ukazać środowisko londyńskich warstw niższych.

ZAGINIONY ŚWIAT (1925) reż. Harry O’Hoyt (Kino Pasja - Radomsko)
Szczytowe osiągnięcie filmów science-fiction w okresie kina niemego. Pierwsza z ośmiu dotychczasowych adaptacji powieści Arthura Conana Doyle'a. Reporter Edward Malone ( w tej roli Lloyd Hughes) pragnie poślubić Gladys Hungerford (Alma Bennett). Natomiast Gladys marzy o tym, aby poślubić mężczyznę "wielkich czynów". Dlatego też Edward prosi redaktora naczelnego swojego pisma, o zadanie przeprowadzenia wywiadu z Profesorem Challengerem (Wallace Beery), który planuję wyprawę do "Zaginionego Świata". Malone wraz z profesorem jadą do Południowej Ameryki. W czasie wyprawy Malone zakochuje się w innej kobiecie, Pauli White (Bessie Love). Na miejscu znajdują prehistoryczny świat, pełen dinozaurów. Ledwo uchodzą z życiem, ale udaje im się przywieść jednego dinozaura do Londynu. Bestia jednak ucieka i zaczyna terroryzować miasto.....

METROPOLIS (1927) reż. Fritz Lang (Kino Szpulka ŁDK - Łódź)
Jedno z czołowych dzieł ekspresjonizmu niemieckiego. Przyszłość. Ludzie są podzieleni na dwie grupy: myślicieli, którzy stwarzają plany (ale nie wiedzą jak wszystko działa), oraz robotników, którzy wytwarzają (ale nie mają żadnej wizji). Są od siebie kompletnie odseparowani, ale razem tworzą jednak całość. Jeden człowiek z grupy myślicieli ośmiela się odwiedzić podziemia, gdzie robotnicy wykonują trudną pracę. Jest bardzo zdziwiony tym, co zobaczył...

W projekcie wezmą udział dwa zespoły muzyczne, zajmujące się przygotowywaniem aranżacji muzycznych do filmów niemych.

Zespół CZERWIE: jest to istniejąca od 2000 roku niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu,teatru i filmu. Zespół stworzył własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych, będący fuzją wielu gatunków muzycznych. W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W 2013 roku grupa wydaje album „Czerwie Nosferatu Live”  będąca muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Nergi „Mania” (2016) oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego „Metropolis „, wydana w marcu 2017;2018 – „Kult Ciała” M.Waszyńskiego i „Gabinet Doktora Caligari”. W międzyczasie grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych, filmów niemych, dokumentów  i fabuły, ostatnio do produkcji o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci (podczas II wojny światowej), w reżyserii Urszuli Sochackiej – „Nie wolno się brzydko bawić”. W marcu 2016 roku grupa została zaproszona i wystąpiła na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji . W 2018 Grupa otwierała 24 Wiosnę filmową Budapeszcie, we wrześniu 2018 zagrała na prestiżowym Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum, w listopadzie 2018 grupa zagrała z Muzeum Historii Kina w Dusseldorfie. W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących na następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory. Grupa zagrała do tej pory ponad 600 koncertów w klubach i na festiwalach w Polsce i Europie. CZERWIE znajdują się wścisłej czołówce grup grających „na żywo” muzykę do filmów niemych.

THE WASHING MACHINE: zespół powstał w 2007 roku w Łodzi. Debiutancki album zatytułowany „Into the Sun” ukazał się nakładem Polskiego Radia w listopadzie 2011 roku. Na swoim koncie grupa odnotowała występy na wielu Festiwalach muzycznych w kraju. W 2010 roku jako jedyny polski zespół wzięli udział w koncertach organizowanych przez brytyjskie wytwórnie muzyczne i media, których celem było zaprezentowanie młodych, obiecujących zespołów. The Washing Machine to nie tylko spece od alternatywnego grania, ale także doskonali taperzy potrafiący wprowadzać nastrój grozy. W 2011 roku zespół przygotował autorską muzykę do niemego filmu „Gabinet doktora Caligari” . Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, co zaowocowało wydaniem ścieżki dźwiękowej do filmu oraz licznymi pokazami w Polsce oraz poza granicami kraju. Od 2013 roku zespół regularnie prezentuje na żywo muzykę do klasycznych dzieł kina niemego. Poza wspomnianym „Gabinetem doktora Caligari” również „Lokatora” w reż. Alfred Hitchcocka czy „Zaginioninego Świata”. Pokazy grupy doceniła publiczność i organizatorzy wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. prestiżowych festiwali: „CinEast Festival” w Luxemburgu, „Święto Niemego Kina” – Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie, „Festiwal Filmów Kultowych w Katowicach”, „Forum Kina Europejskiego Cinergia”, Festiwal „Nieme Na Żywo”, „Festiwal Media i Szuka”. Skład zespołu stanowią: Łukasz Drewniak – gitara, Krzysztof Drewniak - gitara basowa, Adrian Szymajda - gitara, klawisze, Michał Kowalczyk - perkusja, elektronika.

Przed każdym seansem odbędzie się spotkanie z ekspertem filmowym, który wprowadzi widzów w świat kina niemego, przybliży jego historię oraz sylwetki twórców prezentowanego filmu.

Ekspert filmowy: Agnieszka Hawryluk, filmoznawczyni UŁ, co tydzień uczestniczy w godzinnej audycji "Co jest grane" u Bartka Lichawskiego na antenie Radio Złote Przeboje, gdzie opowiada o premierach filmowych, współorganizatorka Festiwalu Kamera Akcja od 9 lat, producentka projektu Akcja Edukacja, koordynatorka konkursów i biura festiwalowego Festiwalu Kamera Akcja.

Dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.