To była wyjątkowa edycja 35. Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich - ŁóPTA 2022.
Pierwsza po dwóch latach, w której uczestnicy mogli do nas przyjechać i wystąpić na żywo. Ilość zgłoszeń jaka do nas napłynęła, przerosła oczekiwania wszystkich! Po wielu zmianach i chorobach artystów, ostatecznie przyjechało do Łodzi 35 zespołów z całej Polski (to największa ilość zgłoszeń w całej historii ŁóPTY!).
Wszystkie grupy startowały w konkursie, a Jury miało najtrudniejsze zadanie w historii Przeglądu. W większości były to teatry, które nigdy wcześniej nie uczestniczyły w ŁóPCIE. Tematyka, którą zaprezentowali była szeroka: od klasyki literatury, przez poezję, na autorskich scenariuszach kończąc. Jak zwykle przeważyły teatry żywego słowa, ale były również teatry tańca i pokazy z pogranicza performance’u. Prawie każda grupa wiekowa miała swoich przedstawicieli, prawie – ponieważ na ŁóPCIE nie mogą występować teatry dziecięce. Pozytywnie zaskoczyła nas również publiczność. Komplety i nadkomplety na widowni, występujących wprawiała w radość, nas w konsternację… jak komuś powiedzieć, że nie zmieści się na spektaklu? Że siedzenie na podłodze też jest niemożliwe, ponieważ wiele osób już tam siedzi… Ostatecznie prawie wszyscy się zmieścili, ale wierzcie, to było karkołomne zadanie!
Wspaniałe jest to, że artyści, bez względu na wiek, oglądali siebie nawzajem na scenie i uczestniczyli w omówieniach. To jest nieoceniona wartość. Ostatniego dnia, w niedzielę, mimo późnej pory (werdykt ogłoszono dopiero przed godz. 2go w nocy!), bardzo liczna grupa oczekiwała z niecierpliwością na zakończenie i ogłoszenie wyników.
To była najbardziej niezwykła edycja Przeglądu, która na długo zostanie w pamięci.
🎭Oddajemy w Wasze ręce 3 numery naszej gazetki festiwalowej "ŁóPTAk" do pobrania w załącznikach na dole.
📸Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji na FB: link
Autorzy zdjęć: Piotr Zdrzynicki, Bogdan Sobieszek oraz Jacek Wiśniewski.
Bądźcie z nami i dyskutujcie na grupie: Teatr, ŁóPTA w ŁDK
Z inicjatywy Mariana Glinkowskiego w 1988 roku zorganizowano pierwszą edycję Przeglądu. Dla wielu wykonawców i widzów jest on najważniejszym festiwalem teatru nieinstytucjonalnego w Łodzi i województwie łódzkim. W kuluarach często mówi się o wysokiej jakości artystycznej przedstawień, co w obiegowej opinii krążącej po Polsce przyczynia się do zaliczania ŁóPTY do jednego z najważniejszych przeglądów tego typu. Laureatów z Łodzi często nagradzano na festiwalach teatralnych w całej Polsce. Od 6 lat ŁóPTA ma rangę ogólnopolską i jest jedynym w Polsce przeglądem teatrów amatorskich o formule otwartej.
Ideą przeglądu jest konfrontowanie pracy teatralnej z jurorami, publicznością, twórcami oraz kształtowanie warsztatu i praktyki scenicznej poszczególnych grup. Do roku 2018, najlepsze przedstawienie było nominowane do Łódzkich Spotkań Teatralnych.
33 letni dorobek ŁóPTA:
- 545 przedstawień teatralnych
- 117 Forów Dyskusyjnych z udziałem jurorów, publiczności, twórców i recenzentów teatralnych
- 82 numery Gazety Festiwalowej w tym wydania w wersji elektronicznej (ukazuje się od 1992 roku) od 2000 roku znana jest jako ŁóPTAK
- 20 teatralnych działań kooperacyjnych (dofinansowanych z programu operacyjnego Rozwój inicjatyw lokalnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
- 3 koncerty muzyczne
- 4 imprezy towarzyszące min. spotkanie z Antonim Liberą; Plakat unikatowy Tadeusza Piechury