unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =

Ruszył nabór do 34. EDYCJI PRZEGLĄDU! [kliknij po szczegóły]


Z inicjatywy Mariana Glinkowskiego w 1988 roku zorganizowano pierwszą edycję Przeglądu. Dla wielu wykonawców i widzów jest on najważniejszym festiwalem teatru nieinstytucjonalnego w Łodzi i województwie łódzkim. W kuluarach często mówi się o wysokiej jakości artystycznej przedstawień, co w obiegowej opinii krążącej po Polsce przyczynia się do zaliczania ŁóPTY do jednego z najważniejszych przeglądów tego typu. Laureatów z Łodzi często nagradzano na festiwalach teatralnych w całej Polsce. Od 6 lat ŁóPTA ma rangę ogólnopolską i jest jedynym w Polsce przeglądem teatrów amatorskich o formule otwartej.

Ideą przeglądu jest konfrontowanie pracy teatralnej z jurorami, publicznością, twórcami oraz kształtowanie warsztatu i praktyki scenicznej poszczególnych grup. Do roku 2018, najlepsze przedstawienie było nominowane do Łódzkich Spotkań Teatralnych.

Co roku w pierwszej połowie października w Łódzkim Domu Kultury spotyka się około 20 zespołów teatralnych nie tylko z województwa łódzkiego, ale z całej Polski z ponad dwoma tysiącami swoich sympatyków.

33 letni dorobek ŁóPTA:

  • 545 przedstawień teatralnych
  • 117 Forów Dyskusyjnych z udziałem jurorów, publiczności, twórców i recenzentów teatralnych
  • 82 numery Gazety Festiwalowej w tym wydania w wersji elektronicznej (ukazuje się od 1992 roku) od 2000 roku znana jest jako ŁóPTAK
  • 20 teatralnych działań kooperacyjnych (dofinansowanych z programu operacyjnego Rozwój inicjatyw lokalnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
  • 3 koncerty muzyczne
  • 4 imprezy towarzyszące  min. spotkanie z Antonim Liberą; Plakat unikatowy Tadeusza Piechury