unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =

Zakończyliśmy 48. Wojewódzki Ekologiczny Dzień Dziecka z Literaturą i Sztuką „Świerszczykowe wierszyki” i II Akwarystyczny Dzień Dziecka.


W sobotę 1 czerwca w Łódzkim Domu Kultury odbył się finał Wojewódzkiego Ekologicznego Dnia Dziecka z Literaturą i Sztuką
- 48. Świerszczykowe Wierszyki 2019. W wydarzeniu wzięło udział blisko 300 dzieci w wieku 7-11 lat z województwa łódzkiego.

Uczestnicy spróbowali swoich sił w konkursie recytatorskim i trzech konkursach plastycznych. Łącznie wręczono przeszło 200 nagród, w tym nagrody Grand Prix. Projekt, którego realizacja trwa od marca angażuje setki dzieci ze wszystkich regionów województwa. – W Łódzkim Domu Kultury od lat kładziemy nacisk na edukację artystyczno-ekologiczną. Na terenie województwa prowadzimy kilka projektów, które angażują dzieci i uczą postawy proekologicznej – mówi dyrektor ŁDK Jacek Sokalski. W finale wziął udział również Wojciech Miedzianowski –  Prezes WFOŚiGW w Łodzi.
W rywalizacji wzięły udział dzieci w wieku 7-11 lat z Łodzi i województwa łódzkiego
w następujących kategoriach:

  • Konkurs Recytatorski o tematyce przyrodniczej "Świerszczykowe wierszyki"
  • Konkurs Plastyczny "Mały przyrodnik"
  • Konkurs Plastyczny na ilustracje do zbioru wierszyków ekologicznych Elżbiety Gorzkiej-Kmieć pt. "EKOzmartwienia pingwina Tolusia"
  • Konkurs Plastyczny "ART!UPCYCLING - rzeźba"


Poza konkursami na uczestników czekały dodatkowe atrakcje. Teatr Króla zaprezentował spektakl ekologiczny pt.: „Tajemnica Pana Jednorożca” natomiast Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów przygotowało liczne warsztaty i konkursy.

W konkursie plastycznym na ilustrację do zbiorów wierszyków o tematyce ekologicznej autorstwa Elżbiety Gorzkiej-Kmieć pt.: EKO zmartwienia pingwina Tolusia” nagrody Grand Prix otrzymali: Julia Jóźwiakowska, Tosia Fei, Bernarda Woźnica, Hubert Smyczka, Eliza Nowakowska, Zofia Chrustowska, Julia Błoch, Oktawiusz Karp i Magdalena Olasik z Ujazdu, Aleksandra Grzywny z Kodrębia, Krzysztof Stasiak i Oliwia Śliwa ze Strykowa oraz Jan Kapka z Popowa Głowieńskiego.

W konkursie plastycznym o tematyce przyrodniczej pt. "Mały przyrodnik" nagrody Grand Prix otrzymali: Jerzy Ulański z Bukowca, Maciej Włodarczyk z Lgoty Wielkiej, Wiktoria Wiśniewska ze Złoczewa, Julia Smakowska z Grabowca i Patrycja Pewniek z Wiśniowej Góry. Nagroda specjalna w postaci tła plakatu do przyszłorocznej edycji projektu została przyznana Jerzemu Ulańskiemu.

Nowością w 48. edycji Świerszczykowych wierszyków było zorganizowanie konkursu plastycznego "ART!UPCYCLING" w kategorii rzeźba. Nagroda za najlepszą pracę została przyznana Jakubowi Gontarkowi z Bukowca.

W konkursie recytatorskim nagrody Grand Prix otrzymali: Jan Ilski, Filip Gałaj, Magdalena Wojtczak, Aleksandra Kierus, Antoni Kadliński, Leon Pluciński, Milena Frątczak, Milena Dworzyńska-Frydrych, Karol Szlenkierow i Maja Belina.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Grzegorz Schreiber Marszałek Województwa Łódzkiego.

Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Protokoły komisji konkursowych konkursu recytatorskiego do pobrania w zalącznikach.


PROGRAM

godz. 10.00 – uroczyste rozpoczęcie 48. Wojewódzkiego Ekologicznego Dnia Dziecka z Literaturą i Sztuką „Świerszczykowe wierszyki” – Sala Kolumnowa.

godz. 10.15 – 11.15 – spektakl ekologiczny w wykonaniu Teatru Króla „Tajemnica Pana Jednorożca” – Sala Kolumnowa.

godz. 11.30 – 12.30 – przesłuchania uczestników Konkursu Recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki” – sale: 103, 221, 308, 313 i 323.

godz. 11.30 – 12.30 – warsztaty akwarystyczne dla uczestników konkursów plastycznych (II Akwarystyczny Dzień Dziecka) – sala 7.

godz. 12.45 – 13.45 – warsztaty akwarystyczne dla uczestników Konkursu Recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki” (II Akwarystyczny Dzień Dziecka)
– sala 7.

godz. 12.45 – 13.45 – wernisaż prac laureatów konkursów plastycznych i spotkanie
z autorką zbioru wierszyków ekologicznych „EKOzmartwienia pingwina Tolusia” Elżbietą Gorzką-Kmieć – Sala Kolumnowa.

godz. 14.00 – uroczyste zakończenie 48. Wojewódzkiego Dnia Dziecka z Literaturą
i Sztuką „Świerszczykowe wierszyki”, koncert laureatów Konkursu Recytatorskiego, wręczenie nagród – Sala Kolumnowa.
 

Świerszczykowe wierszyki to jeden z najstarszych konkursów recytatorskich dla dzieci. Kierowany jest do uczniów szkół podstawowych w wieku od 7 do 11 lat. Mogą brać w nim udział dzieci młodsze, pod warunkiem, że w danym roku rozpoczną edukację w I klasie. Obecnie pełna nazwa konkursu to - Wojewódzki Ekologiczny Dzień Dziecka z Literaturą i Sztuką - Świerszczykowe wierszyki. Od 2014 roku, konkurs otrzymuje dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W tym w skład wchodzą: Konkurs Recytatorski i 3 Konkursy Plastyczne: "Mały Przyrodnik" (najlepsza praca zostanie tłem przyszłorocznej edycji Świerszczykowych wierszyków), konkurs na ilustrację do zbioru wierszyków ekologicznych autorstwa Elżbiety Gorzkiej-Kmieć pt. "EKOzmartwienia pingwina Tolusia" najlepsze ilustracje zostaną wydane wraz z tekstami wierszyków, w formie książeczki oraz konkurs ART!Upcycling - rzeźba. 


 
 

Załączniki artykułu

Komisja 5 (Pobrań: 243)
Komisja 4 (Pobrań: 217)
Komisja 3 (Pobrań: 236)
Komisja 2 (Pobrań: 265)
Komisja 1 (Pobrań: 241)
protokol ilustracja zbior (Pobrań: 238)
protokol Maly przyrodnik (Pobrań: 310)
Protokol ARTUPCYCLING (Pobrań: 241)