unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =

Działalność teatralna w Łódzkim Domu Kultury to współpraca z amatorskim ruchem teatralnym, grupami zawodowymi, organizacja imprez artystycznych, spektakli prezentujących wykonawców  zawodowych oraz amatorów popularyzujących różnorodne gatunki oraz formy teatralne, zajęcia warsztatowe oraz organizacja przeglądów i festiwali teatralnych. Imprezy organizowane są nie tylko w siedzibie naszej instytucji, ale także w różnych miejscowościach województwa łódzkiego. W popularyzowaniu amatorskiego ruchu teatralnego współpracujemy z palcówkami kultury, szkołami i organizacjami pozarządowymi. Na terenie ŁDK prowadzimy stałą działalność teatralną w oparciu o amatorskie grupy teatralne, współpracę z zawodowymi aktorami, cykliczne warsztaty teatralne, pokazy spektakli, przeglądy i festiwale teatralne.


Współpracują z nami: 
 

Teatr Yeta

Teatr powstał w 2011 roku.
Mottem jego działalności jest zdanie ze „Scenariusza dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera:
„Bezmyślna sztuka, to kres sztuki!”

Nazwa zespołu pochodzi z argentyńskiego slangu lunfardo, którym posługują się "tangueros" - osoby zawodowo zajmujące się tangiem. Słowo "yeta" oznacza... czynność przynoszącą pecha.

Pierwszy skład osobowy wyłonił się z zajęć warsztatowych, prowadzonych dla adeptów offowej Grupy Teatralnej "Dziewięćsił" (działającej w Łodzi od 1987 r.) przez - związanego z nią od 1991 roku, recytatora, aktora i reżysera, od 2006 roku instruktora dramy - Adama Wrzesińskiego.

Teatr YETA w pewnym zakresie kontynuuje działania GT "Dziewięćsił": jest teatrem literackim, opiera swoje poszukiwania artystyczne o ciekawe teksty dramaturgiczne, głównie młodych, polskich autorów, ale w swej pracy sięga również po "znanych i uznanych" dramaturgów i literatów. W pracy warsztatowej główny nacisk kładzie on natomiast na proces kreowania postaci przez aktora i wpisanie tejże postaci we wspólnie kreowane dzieło sceniczne.
W ciągu dotychczasowej pracy warsztatowej Teatr YETA zrealizował i wystawił:

zamknięte i jednorazowe pokazy warsztatowe:

 • "3inBed" – na motywach słuchowiska "3 w sypialni" Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka,
 • "Elżbieta H." na motywach scenariusza Anny Wakulik,
 • "Druga strona poranka" - pokaz warsztatowy Grupy Adeptów (składającej się z osób uczęszczających na warsztaty dramowe w Łódzkim Domu Kultury) oparty na tekstach tzw. Poetów Rocka - w opracowaniu Adama Wrzesińskiego i w reżyserii zespołowej,
 • „Kolor chłodnego dnia” – przygotowany dla Domu Literatury w Łodzi wieczór teatralny wg scenariusza oryginalnego Nicholasa Hardcoxa, w adaptacji i reżyserii Adama Wrzesińskiego z gościnnym udziałem Martyny Cichej i Luki Kuzmanowicia;

oraz spektakle:

 • "Obrazki" według opowiadania Ludwika Sztyrmera pt. "Frenofagiusz i Frenolesty", w tekstowej adaptacji Eweliny Woźniak;
 • „Cel/i/na” - kalejdoskopowy kolaż teatralny o dramatycznych kolejach losów Żony Wieszcza.
 • „Miss Tyfikacja” - psychologiczny dramat (w klimacie skandynawskim) na kwartet aktorski, wg scenariusza Par Olova Larssena,
 • „Wieczór u Pana Naczelnego Dyrektora” – monodram w autorskim wykonaniu Luki Kuzmanovicia,
 • „Epitimia” – metafizyczny dramat obyczajowy, zatopiony w mrocznym klimacie XIX-wiecznej Rosji, autorstwa Michaiła Fiodorowa;


W przygotowaniu:

 • „Córki Trygława” – nerwowy sen dramaturga, podświadomie tkwiący głęboko w kosmatym zakamarku słowiańskiej duszy; spektakl – mimo wyraźnego oniryzmu – jasny i lekki (z wyjątkiem kilku momentów grozy), wywołujący uśmiech na twarzy widza. Scenariusz: Jaromir Ryśków-Wnuk.


Obecnie skład osobowy zespołu Teatru YETA, to głównie uczniowie i studenci łódzkich szkół średnich i uczelni wyższych.

Spektakl "Epitimia"
Spektakl "Miss Tyfikacja"Spektakl "Obrazki, czyli Frenofagiusz i Frenolesty"

 

Teatr został powołany do życia w 1991 roku przez aktorkę Teatru 77 - Teresę Radzikowską działa nieprzerwanie na bazie warsztatów o charakterze edukacyjnym. W tym okresie powstało 40 premier realizowanych przez kilkuset uczestników zajęć . Wielu spośród nich ukończyło szkoły teatralne i zostało aktorami zawodowymi.

POD LUPĄ był wielokrotnie nagradzany na festiwalach ogólnopolskich. W ostatnich latach latach został 2-krotnie wyróżniony na ŁÓPTA /Łódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich/.


Aktualnie zespół tworzą:

 • Grażyna Wieteska
 • Sebastian Dominiak
 • Michal Włodarczyk
 • Pawel Anglart
 • Karolina Michałus

 

W repertuarze: "Febe wróć", czyli opowieść o życiu pary małżonków - młodych, pięknych, zamożnych i nowoczesnych. Choć żyją pod jednym dachem swojego luksusowego domu, a niekiedy nawet uprawiają seks, nie mają wspólnych tęsknot i marzeń. ich relacja jest pusta, pozbawiona głębi. I wtedy, w ten uporządkowany, elegancki świat wkracza tytułowa Febe, pies zaprzyjaźnionej pary. Czy to odmieni ich życie, czy pies uświadomi im nie uświadomioną dotąd potrzebę serdecznego kontaktu, czy potrafi ich uczłowieczyć. Na te pytania próbujemy odpowiedzieć w naszej realizacji znakomitego tekstu Michaela Gowa.

Spektakl "Febe wróć"