Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =

34. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich

Już  po raz 34-ty odbędzie się Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich - ŁóPTA.

Jak co roku, na początku października, tym razem w dniach 9-10.10.2021.

Jest to drugi rok, kiedy nie możemy spotkać się osobiście z teatrami i z widzami. Jest to bardzo smutne. Ponieważ istniało zagrożenie iż ŁóPTA może się nie odbyć w tym roku, decyzja była jedna: robimy online.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nie dobiją nas już ani problemy finansowe, ani pandemiczne obostrzenia i spotkamy się tak, jak bywało wcześniej: twarzą w twarz z młodymi artystami i publicznością.

Karty zgłoszenia (link) oraz nagranie/nagrania należy wysyłać do dnia 30 września 2021, na adres mailowy: teatr@ldk.lodz.pl lub na adres: Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź z dopiskiem „ŁóPTA 2021”. Szczegółowy regulamin dostępny jest w załączniku.

A dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ŁóPTĄ, trochę wiadomości: ideą przeglądu jest konfrontowanie pracy teatralnej z jurorami, publicznością, twórcami oraz kształtowanie warsztatu i praktyki scenicznej poszczególnych grup. Od kilku lat Przegląd otworzył się również na zespoły teatralne spoza województwa, umożliwiając im udział w pokazach konkursowych.

Ubiegły rok pokazał, że nawet jeśli Przegląd jest w formule online, to wcale nie znaczy, że pojawi się mniej teatrów. Wiele z tych grup nie miałoby szansy przyjechać do nas, z różnych powodów. Ta formuła otworzyła im drogę. I w tym roku uczniowie szkół średnich, studenci i osoby dorosłe będą mogły stanąć ze sobą w szranki, aby uzyskać tytuł „Najlepszego spektaklu teatru nieprofesjonalnego w województwie łódzkim”.

W tym roku pula nagród wynosi 8.000 zł. Do grona jurorskiego zawsze zapraszamy osoby, na co dzień związane z teatrem, zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim: aktorzy, reżyserzy, scenografowie, dramaturdzy, ale i instruktorzy teatralni z dużym doświadczeniem w pracy z amatorami. Tegoroczny skład jurorski jest jeszcze tajemnicą. Recenzje ze spektakli konkursowych, będzie można przeczytać w internetowym wydaniu gazetki „ŁóPTAK”, która od 14 lat towarzyszy Przeglądowi.

Pierwsza ŁóPTA odbyła się w 1988 roku. Powstała z inicjatywy Mariana Glinkowskiego. Od samego początku odbywa się w Łódzkim Domu Kultury, będąc jedną z wiodących imprez ŁDKu. ŁóPTA szybko stała się jednym z najważniejszych przeglądów teatru niezawodowego. Dała też możliwość zaprezentowania się zespołom amatorskim, przed nową publicznością na profesjonalnej scenie. Na koniec każdego dnia Przeglądu odbywały się spotkania z Jurorami, omówienia i dyskusje.

W tym roku spotkania z jurorami również odbędą się, chociaż jurorzy zasiądą przed monitorem, tak jak i nasi widzowie i artyści. Będziecie mogli pisać do nich bezpośredni przez nasz fanpage na fb lub wysłać nam sms’a z pytaniem czy refleksją. Wielu młodych artystów rozpoczynających swą ścieżkę teatralną na ŁóPTA, mamy teraz okazję oglądać na deskach teatralnych, czy na ekranach kin. Dla wielu z nich to również pierwsze kroki przy wyborze dalszej drogi związanej z teatrem. To możliwość mówienia na scenie we własnym imieniu i własnym językiem, o sprawach, które są ważne i poruszające. To niepowtarzalna możliwość do pobudzenia twórców, aby sięgali po teksty klasyczne literatury, teksty współczesne, ale i teksty autorskie. To okazja, aby twórcy i artyści w różnym wieku mogli wymieniać się swoimi doświadczeniami. Czy trzeba wspominać o wartości edukacyjnej?

Załączniki artykułu

Regulamin Łópta 2021 (Pobrań: 258)
  • 30-09-2021
  • 09-10-2021 - 10-10-2021

Kategoria

Teatr