Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Cześć Kolberg - Impresje antropologiczne

20 maja Łódzki Dom Kultury w ramach nowego projektu on/off kultura powoła do życia laboratorium kultury, które ma szanse stać się platformą wymiany idei, przestrzenią umożliwiającą spotkania z nieszablonowymi postaciami, aktualnym komentarzem do współczesnej kultury i sztuki, promocją alternatywnego spojrzenia na kulturę, a także okazją do bezpośredniego kontaktu z dobrym tekstem, inspirującym obrazem i hipnotyzującym dźwiękiem. Gościem pierwszej edycji projektu, zainspirowanej postacią Oskara Kolberga, będzie profesor Wojciech Burszta. 20 maja, godz. 17.00, sala 221. Wstęp wolny!

Projekt on/off kultura to poszukiwanie nowej przestrzeni dla istotnych tematów, sięganie po różnorodne środki wyrazu, tj. tekst, dźwięk czy obraz… to powołanie do istnienia swoistego laboratorium kultury, które stałoby się

* platformą wymiany idei

* przestrzenią umożliwiającą spotkania z nieszablonowymi postaciami

* aktualnym komentarzem do współczesnej kultury i sztuki

* promocją alternatywnego spojrzenia na kulturę

* okazją do bezpośredniego kontaktu

* z dobrym tekstem

* inspirującym obrazem

* hipnotyzującym dźwiękiem

 

Gościem pierwszej edycji projektu on/off kultura będzie profesor Wojciech Burszta, którego dziedzinami zainteresowań są między innymi: teoria i filozofia kultury, kultura popularna, etniczność i nacjonalizm, wielokulturowość, bunt i kontestacja, antropologia Europy, antropologia anarchizmu oraz relacje język-kultura.

Pretekstem do spotkania ze współczesną antropologią jest postać Oskara Kolberga. Jego spuścizna zasługuje na dużo więcej niż się może wydawać. Poprzez osobę jednego z „ojców polskiej etnografii” poruszone zostaną tematy związane z innością, relacjami pomiędzy kulturami, a także kulturową ambiwalencją i polifonicznością. To pojęcia, do których warto poprzez Kolberga wracać, dyskutować z nimi, spierać się albo je przywoływać, ponieważ dotyczą one istoty nie tylko antropologii, ale w pewnym sensie również humanistyki.