DZIAŁANIA W REGIONIE - ROK REYMONTA
Do tej pory zostały zrealizowane następujące działania:
Wieczór Sobótkowy w Wincentynowie - Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie
To pierwsze wydarzenie zrealizowane w ramach program.
Wydarzenie odbyło się 21 czerwca i zgromadziło mieszkańców gminy na wspólnym świętowaniu Nocy Świętojańskiej. W programie znalazł się m.in. konkurs na najpiękniejszy wianek sobótkowy (zwyciężyło KGW z Antoniówki), występy dziecięcej grupy tanecznej, widowiskowy obrzęd puszczania wianków na wodę oraz konkurs tańca ludowego.
Wieczór zakończył koncert zespołu Sufler z repertuarem Budki Suflera i zabawa taneczna z lokalnym zespołem. O kulinarną oprawę zadbały koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Sławno.
REYMONT - REAKTYWACJA TRADYCJI - Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Lubochni
Pierwszym działaniem w ramach projektu był wykład etnografa, Michał Adam Pająka, który opowiedział o kulturze ludowej i zwyczajach zaręczynowych w kulturze chłopskiej.
Uczestnicy poznali dawne obrzędy, realia codziennego życia na wsi oraz rolę rodziny i swatów w procesie zaręczyn.
"Pomiędzy "Chłopami" a ,,Ziemią obiecaną " współczesne nawiązania do twórczości Władysława Stanisława Reymonta" - Gminne Centrum Kultury, Rekreacji i Biblioteka Publiczna w Czerniewicach
W ramach zaplanowanych działań grupa uczestników wybrała się na wycieczkę do Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej w Skansenie Architektury Miejskiej, gdzie poznali warunki i ciekawostki z życia łodzian z przełomu wieków.
Warsztaty w kapitalny sposób pokazały klimat fabrycznej, wielokulturowej Łodzi, znanej dorosłym z ,,Ziemi obiecanej" Reymonta. Dzieci już po kilku wskazówkach bezbłędnie interpretowały artefakty z wystaw muzealnych odgadując ich sens i przesłanie.
Zainspiruj się Reymontem - Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy
W poniedziałek, 30 czerwca 2025 r., Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy zainaugurowała projekt „Zainspiruj się Reymontem”.
Pierwszym wydarzeniem w ramach projektu były warsztaty LEGO. Dzieci, inspirowane opisami przemysłowej Łodzi z powieści ”Ziemia obiecana” budowały z klocków najbardziej charakterystyczne miejsca tego miasta, takie jak Księży Młyn, park Źródliska, Pałac Scheiblera, Pałac Poznańskiego czy fabryki włókiennicze.
Zajęcia połączyły zabawę z nauką, zachęcając młodych uczestników do poznawania historii regionu przez pryzmat literatury.
Warsztaty pozwoliły dzieciom odkryć znaczenie Łodzi jako miasta-symbolu polskiej rewolucji przemysłowej, tak silnie obecnego w twórczości Reymonta.