Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =

Festiwal Od kujawiaka do oberka 2024

W Warckim Centrum Kultury wybrzmiewały dziś (18 maja 2024 r.) pieśni regionalne i ludowe. To wszystko za sprawą Festiwalu „Od kujawiaka do oberka. Autentyzm i Inspiracje” organizowanego przez Łódzki Dom Kultury.
Na scenie zaprezentowało się przeszło 40 podmiotów: kapele autentyczne, kapele opracowane, soliści, instrumentaliści, zespoły inspirowane folklorem oraz mistrzowie wraz ze swoimi uczniami.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia (po prawej stronie) autorstwa Fly High Production a także zdjęć z linku: klik


W konkursie wzięli udział nie tylko twórcy zamieszkujący teren województwa łódzkiego, co jest ważne, a wręcz szeroko pojętej Polski centralnej reprezentujący różne regiony etnograficzne. Formuła konkursowa wyłoniła wykonawców, którzy wezmą udział w 58. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym i będą reprezentowali województwo łódzkie.

W jury festiwalu zasiedli: Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba (etnograf, etnomuzykolog), Gabriela Gacek (etnomuzykolog) oraz Mariusz Pucia (etnomuzykolog).

Jury nominowało do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 2024 następujących uczestników Festiwalu:
* w kategorii kapel: Kapelę Jana Szymańskiego i Kapelę Romana Wojciechowskiego
* w kategorii solista-instrumentalista: Janusza Urbaniaka
* w kategorii "mistrz-uczeń": Stanisława Madanowskiego i Magdalenę Myszewską

Protokół z obrad jury dostępny jest w załączniku.

Celem festiwalu jest zachowanie od zapomnienia tradycyjnej muzyki i pieśni, a także zainspirowanie młodych wykonawców do korzystania ze źródeł rodzimego folkloru muzycznego.

Wydarzenie jest kontynuacją jednego z najstarszych festiwali muzyki ludowej w województwie łódzkim – Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej "Od kujawiaka do oberka...". Dotychczasowym organizatorem konkursu było Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Od dwóch lat realizację wydarzenia przejął Łódzki Dom Kultury, we współpracy z Warckim Centrum Kultury.


Patronat medialny: Pismo Folkowe, KulturaLudowa.pl, muzykatradycyjna.pl.

16-05-2024