Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =

FINAŁ KOLOROWEJ LOKOMOTYWY

25 października w Sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury spotkali się uczestnicy „Kolorowej Lokomotywy - projektu ekologiczno-artystycznego dla dzieci z województwa łódzkiego. Poznaj łódzką małą ojczyznę”, by poznać wyniki konkursów, w których brali udział.

W czasie wiosenno-jesiennej edycji, która realizowana była pod hasłem „Poznaj małą łódzką ojczyznę” wszystkie działania merytoryczne projektu ukierunkowane były na stworzenie spektaklu teatralnego do wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio”. Autorami scenariuszy spektakli byli nauczyciele i animatorzy kultury z placówek partnerskich z terenu województwa łódzkiego (ośrodki z 42 gmin), a aktorami dzieci biorące udział w projekcie. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach realizujących ideę recyklingu; celem zajęć jest wykonanie kostiumów, scenografii, aranżacji wnętrz do przedstawienia „Ptasie radio”.

 

Uczestnicy wzięli udział w sześciu typach warsztatów. Na tą edycję projektu składały się warsztaty z tkaniny i koronki, podczas których dzieci poznawały techniki wykonywania drobnych przedmiotów artystycznych z różnych rodzajów tkanin, koronek, tiulu, nici, włóczki, pasmanterii, itp., które zostały przeznaczone do wyrzucenia, a jednak w tym wypadku dano im „drugie życie”. Dzieci brały udział w zajęciach z projektowania ubiorów i elementów scenograficznych z surowców odzyskanych oraz ze scenografii ekologicznej inspirowanej architekturą biomorficzną. W przygotowaniu dekoracji do przedstawienia pomogła im również umiejętność filcowania wełny na mokro, podczas których powstawały wielobarwne kwiaty, a także warsztaty z odzyskiwania i produkcji papieru. W zgłębianiu tajników sztuki dzieciom pomagali pracownicy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Politechniki Łódzkiej oraz Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Warsztaty odbywały się na terenie Łódzkiego Domu Kultury, Centralnego Muzeum Włókiennictwa, Politechniki Łódzkiej i Łódzkiego Domu Kultury.

Wręczono nagrody w czterech kategoriach:

SCENOGRAFIA EKOLOGICZNA:

I miejsce – Bolimów (powiat skierniewicki)

II miejsce – Lipce Reymontowskie (powiat skierniewicki)

III miejsce – Osjaków (powiat wieluński)

 

KOSTIUM DO SPEKTAKLU:

I miejsce – Mniszków (powiat opoczyński)

II miejsce – Dmosin (powiat brzeziński)

III miejsce – Bedlno (powiat kutnowski)

 

WYKONANIE I GRA AKTORSKA W SPEKTAKLU:

I miejsce – Aleksandrów (powiat piotrkowski)

II miejsce – Inowłódz (powiat tomaszowski)

III miejsce – Drużbice (powiat bełchatowski)

 

SCENARIUSZ SPEKTAKLU:

 I miejsce – Ujazd (powiat tomaszowski), autorka Magdalena Sęk
II miejsce –  Nowe Ostrowy (powiat kutnowski), autorki Anna Broszczak i Renata Pastusiak
III miejsce –  Sokolniki (powiat wieruszowski), autorki Beata Waniek, Zofia Siwik

 

Zwycięzcom gratulujemy! Dziękujemy za udział partnerom z 42 gmin.