Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Jubileusz Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi

24 listopada 2021 r. o godz. 12:00 w sali kolumnowej ŁDK odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, czyli 40-lecie powstania Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

SKJP to organizacja piłsudczykowska utworzona 2 czerwca 1981 z inicjatywy Władysława Barańskiego i Andrzeja Ostoi-Owsianego. W zebraniu założycielskim uczestniczyły 22 osoby (później wzrost liczebny), związane w znacznej części z opozycją  oraz b. legioniści, peowiacy, żołnierze WP i ZWZ - AK. Wyłoniono Prezydium Komitetu, na którego czele stanął Władysław Barański jako przewodniczący. Andrzej Ostoja-Owsiany został doradcą. Organizacja działała jawnie bez rejestracji sądowej.

   Podstawowym celem SKPJP było kultywowanie pamięci o Marszałku J. Piłsudskim i jego żołnierzach. W pierwszej kolejności planowano ufundowanie tablicy na kamienicy przy ul. Wschodniej 19, upamiętniającej pobyt Piłsudskiego w Łodzi, zakończony aresztowaniem w 1900. Tablica ta – uroczyście odsłonięta 15 listopada 1981 - jest pierwszą w Polsce po II wojnie światowej tablicą ku czci Piłsudskiego umieszczoną w miejscu publicznym.

    Od początku SKPJP była inwigilowany i szykanowany przez MO – SB. W stanie wojennym zdelegalizowany, a kilku członków (m. in. W. Barański, S. Kowalczyk, J. Bartyzel) internowano. W nowych warunkach działalność skupiła się w obrębie kościoła oo. Jezuitów przy poparciu o. Stefana Miecznikowskiego. Organizowano tam  akademie   z udziałem prelegentów i artystów scen łódzkich, wystawy, odczyty itd., składano kwiaty na ul. Wschodniej 19, podjęto opiekę nad grobami legionistów i peowiaków, rozpoczęto starania o przywrócenie w Łodzi ulicy J. Piłsudskiego ( 9870 podpisów z poparciem).
  • W 1985  ufundowano tablicę ku czci Marszałka, umieszczoną w lewym transepcie kościoła oo. Jezuitów, a w 1988 Tablicę Niepodległości na frontonie w/w. kościoła.
  • W grudniu 1985 nastąpiła zmiana w składzie Prezydium SKPJP. Nowym przewodniczącym został Andrzej Ostoja-Owsiany.
  • W październiku 1986 podjęto decyzję o zawieszeniu działalności i przekształceniu w Duszpasterstwo Piłsudczyków przy zachowaniu celów, zakresu i form pracy.       
  • 11 listopada 1988  powrócono do dawnej nazwy, a 14 czerwca 1989 SKPJP zarejestrowano w Sądzie Wojewódzkim w Łodzi. Prezesem pozostał Andrzej Ostoja-Owsiany (do 5 października 1990 ).
  • Kolejnymi prezesami Komitetu byli: Andrzej Wilczkowski (1990 – 1994), Lucjan Muszyński (1994 – 2011), Stanisław Świerkowski (od 2011). Siedzibą SKPJP od 1989  było Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, a od 1998 Łódzki Dom Kultury.
  • W 1992 Komitet otrzymał sztandar wg projektu Adama Ostoi-Owsianego. Pierwszy poczet sztandarowy stanowili: Eugeniusz Lipert, Jerzy Budziarek i Lucjan Muszyński. W tymże roku Komitet ufundował kolejną tablicę na ścianie Muzeum Tradycji Niepodległościowych – dawnego carskiego więzienia. Jednocześnie działania koncentrowały się wokół największej inwestycji – pomnika Marszałka J. Piłsudskiego na  Skwerze im. Związku Strzeleckiego ”Strzelca”). Pomnik, autorstwa Zbigniewa Władyki, uroczyście odsłonięto 3 maja 1997. W kolejnych latach upiększano jego otoczenie i skupiono  na działalności patriotyczno – popularyzatorskiej. Zorganizowano wiele uroczystości i imprez patriotycznych, wystaw, spotkań z młodzieżą oraz wygłoszono dziesiątki referatów i pogadanek.
  
Za swą działalność SKPJP został uhonorowany złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
                                                                                                           
                                                                                                         Stanisław Świerkowski

  







  • 24-11-2021 godz 12:00

Kategoria

Wiadomości