Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =

Kalejdoskop "Na Głos"

Z radością informujemy o uruchomieniu dźwiękowej platformy „Kalejdoskop NaGłos”, na której spotkają się najlepsi aktorzy łódzkich teatrów, a także aktorzy i lektorzy przez nas zaproszeni, by mierzyć się z wybranymi artykułami naszych najlepszych autorów: felietonistów, publicystów, poetów, satyryków, komentatorów życia kulturalnego – z całej niemal 45-letniej historii magazynu „Kalejdoskop”.
Pod szyldem „Kalejdoskop NaGłos” prezentować będziemy teksty najnowsze i te nieco starsze, felietony, komentarz i artykuły, które są dla nas z jakichś powodów ważne, o których było głośno.

Maria Kornatowska, Zdzisław Jaskuła, Piotr Bikont, Łukasz Maciejewski, Maciej Świerkocki, Michał B. Jagiełło, Piotr Kasiński, Jarosław Suchan, Maciej Robert – z myślą o zbliżającym się jubileuszu pisma, które przypada w kwietniu 2019 r., chcemy do tego momentu zrealizować i opublikować 45 nagrań.

Już teraz można posłuchać pierwszych interpretacji felietono-piosenek, które od lat publikuje na naszych łamach Andrzej Poniedzielski, a czyta je... Andrzej Poniedzielski. W środę o godz. 18 odbędzie się premiera pierwszych nagrań aktorskich.

Bronisław Wrocławski, aktor Teatru im. S. Jaracza, oglądany tam niedawno w Bernhardowskim „Placu bohaterów” w reż. G. Wiśniewskiego, czytał będzie felieton poety i krytyka Macieja Roberta „Tak zwani prości ludzie” o związkach Bernharda i jego prozy z... piwem. W interpretacji aktora usłyszymy też wiersz cenionego poety młodego pokolenia Kacpra Płusy „Polska b” z tomu „Ze skraju i ze światła” (uhonorowany Nagrodą Poetycką im. K. Iłłakowiczówny za najlepsze debiut książkowy roku 2012). Tom wydało działające przy piśmie Wydawnictwo Kwadratura, jak pismo również osadzone w Łódzkim Domu Kultury. 

W tym samym czasie posłuchać będzie też można jak Monika Buchowiec, aktorka Teatru Nowego im. K. Dejmka, czyta „Polę z Powiśla” – felieton prof. Marii Kornatowskiej o Poli Negri, ostatni napisany dla naszego pisma przez wybitną filmoznawczynię i uwielbianą profesor przed jej niespodziewaną śmiercią w 2001 roku, oraz „Czcić i odnawiać albo Łódź (przebóg!) naróżowiona”, felieton Zdzisław Jaskuły, poety, tłumacza, dramaturga, dwukrotnego dyrektora Teatru Nowego
w Łodzi.

W dalszej kolejności pod szyldem w „Kalejdoskopie NaGłos” posłuchać będzie można m.in. Kamila Maćkowiaka (przez lata aktora Teatru im. Jaracza w Łodzi, dziś związanego z Teatrem Polonia Krystyny Jandy oraz prezesa teatralnej Fundacji Kamila Maćkowiaka) i Pawła Erdmana, śpiewaka (bas) Teatru Muzycznego w Łodzi.

Nagrania dostępne są w serwisie Soundcloud.com, można ich posłuchać.
Link:
https://soundcloud.com/user-673739052


Za realizację dźwiękową nagrań odpowiada grupa Soundsitive Studio, założona przez doktorantów i aktywnych studentów UŁ, którzy mówią o osobie: „Tworzymy słuchowiska i opowiadamy historie. Dźwięk to nasza pasja, mamy jego własną wizję. Działamy w myśl zasady Tell me = show me”. Ich pracę można poznać m.in. TUTAJ.

Link: https://www.youtube.com/channel/UC_V8YNrWsavWA0n8CAEga-w

Pod adresem „Kalejdoskop NaGłos” można znaleźć też nagranie utworu Juliana Tuwima „My, Żydzi polscy”, pisanego podczas II wojny światowej na emigracji, opublikowanego w Londynie. Tekst w interpretacji Włodzimierza Pressa udostępniliśmy we wrześniu, z okazji 124. urodzin poety (dzięki uprzejmości Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, z którego publikacji, zrealizowanej podczas Roku Tuwima 2013, ono pochodzi).

Z poważaniem,
Redakcja Kalejdoskopu


Informacja o piśmie:

„Kalejdoskop” jest magazynem kulturalnym Łodzi i województwa łódzkiego. Ukazujemy się co miesiąc od 1974 roku, kierując nasze pismo do szerokiego kręgu osób zainteresowanych kulturą, niezależnie od wieku – do odbiorców sztuki oraz tych, którzy ją tworzą i opisują: środowisk artystycznych, pracowników instytucji kultury, dziennikarzy, liderów opinii.

Z pismem współpracują czołowi przedstawiciele łódzkiej, wojewódzkie i ogólnokrajowej kultury, historycy i krytycy sztuki (Maciej Cholewiński), uznani krytycy filmowi i literaccy (Łukasz Maciejewski, Maciej Robert), poeci z Łodzi i województwa (Piotr Groblińśki, Elżbieta Grzesiak), tłumacze literatury (Maciej Świerkocki), artyści i twórcy wydarzeń artystycznych (Piotr Kasiński – dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, Tomasz Rodowicz – dyrektor
i reżyser Teatru Chorea), publicyści i satyrycy (Andrzej Poniedzielski, Michał B. Jagiełło, Mieczysław Kuźmicki oraz autor kryjący się pod pseudonimem Pienisty).

Nad pismem czuwa sprawdzony i nagradzany zespół redaktorów. Publikujemy teksty krytyczne, publicystyczne poświęcone najważniejszym wydarzeniom Łodzi i regionu, a także prezentujące nowe inicjatywy i zjawiska. Na naszych łamach nie brakuje felietonów, recenzji (dotyczących wszystkich dziedzin sztuki) i wywiadów z osobistościami kultury.

Każdy numer zawiera blok tekstów problemowych dotyczących szerszych zjawisk o istotnym znaczeniu dla kultury, o których opowiadamy przystępnie przez pryzmat kultury Łodzi
i województwa. Wspierają nas w tym przedstawiciele środowiska akademickiego m.in. Tomasz Majewski – prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Paweł Pieniążek – filozof, czy Tomasz Cieślak i Tomasz Bocheński – literaturoznawcy.

„Kalejdoskop” wspiera młodych artystów nie tylko publikując artykuły o nich, prezentujące ich prace w formie portfolio, ale też przyznając swoje nagrody m.in. w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego dla studentów ASP w Łodzi, a także Nagrodę dla młodego aktora „za kulturę słowa” podczas Festiwalu Szkół Teatralnych.

Autorami okładkowych portretów ważnych osobowości kultury są uznani profesjonalni fotografowie (Maciej Stanik, duet HaWa, Izabela Urbaniak, Piotr Pardus), zapraszamy też do współpracy studentów i przyszłych dyplomantów uczelni artystycznych (np. Szkoły Filmowej
w Łodzi). Umożliwiamy młodych plastykom współpracę ilustratorską (np. stałą rubrykę rysowanych recenzji wystaw prowadzi Maria Korczak-Idzińska).

Dopełnieniem miesięcznika jet codzienny serwis internetowy e-Kalejdoskop.pl oraz platforma „Kalejdoskop NaGłos” w witrynie Soundcloud.

Kategoria

Wiadomości