Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Łódzkie pełne kultury odwiedziło kolejne miejscowości

W tym tygodniu w ramach Łódzkie pełne kultury - III edycja odwiedziliśmy trzy miasta naszego województwa: Skierniewice, Radomsko i Opoczno. Działo się dużo. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
W tym tygodniu w warsztatach wokalno-aktorskich prowadzonych przez artystkę Teatru Wielkiego w Łodzi - Dagny Konopacką-Maćkowiak wzięła udział grupa dzieci z Radomska. Tamtejsi nauczyciele i animatorzy kultury poznali nastomiast zagadnienia emisji i higieny głosu podczas spotkania z Michałem Janem Barańskim.

Skierniewice odwiedziła natomiast edukatorka Muzeum Miasta Łodzi - Paulina Długosz. Prowadzony przez nią warsztat pn. Domy z liczb dotyczył zawodu architekta  projektanta wnętrz. Na podstawie typowych dla Łodzi przemysłowej budynków uczestnicy zajęć - zarówno młodsi i starsi -  dowiedzieli się jak zmieniały się miejsca pracy i wypoczynku łodzian, a także poznali realizacje najznakomitszych łódzkich architektów. W części plastycznej warsztatu uczestnicy w praktyce spróbowali wykorzystać nowopoznane zasady związane z projektowaniem harmonijnych i użytecznych domów.

Dzień później Łódzkie pełne kultury zawitało do Opoczna, gdzie młodsi uczestnicy projektu z tej miejsowości wzieli udział w warsztatach pn. Co grali i śpiewali kiedy byli mali. Zajęcia prowadzone przez Małgorzatę Kaczmarek były spotkaniem z początkami myzykowania takich kompozytorów jak Chopin, Szymanowski czy Kilar. Dzięki grupowemu muzykowaniu, improwizacji, użyciu małych instrumentów i śpiewu uczestnicy zajęć odkryli tradycyjną rytmikę mazurka, kujawiaka, oberka i poloneza.
Dorośli uczestnicy projektu z Opoczna w praktyczny sposób zapoznani zostali natomiast tego dnia z zasadami zdrowej emisji głosu, doświadczając różnic między prawidłową i nieprawidłową fonacją. Prowadzący spotkanie Mariusz Lewy przedstawił ponadto szereg ćwiczeń usprawniających i przedłużających żywotność głosu.

Dagny Konopacka-Maćkowiak – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Od 2013 r. związana z Teatrem Wielkim w Łodzi jako artystka chóru, gdzie można ją zobaczyć m.in. w roli Marty w operze Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Od 2017 r. prowadzi w Teatrze Wielkim w Łodzi warsztaty wokalne.

Michał Jan Barański – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Zastępca kierownika chóru Teatru Wielkiego w Łodzi, kierownik artystyczny Łódzkiego Chóru Teatralnego „Verdiana”, dyrygent Chóru Żeńskiego „Eufeme”, aktywny dyrygent, artysta sceniczny, śpiewak i pedagog. Juror konkursów wokalnych i chóralnych.

Paulina Długosz – z wykształcenia historyk sztuki oraz pedagog. Jako edukator muzealny zajmuje się zagadnieniami z zakresu wychowania estetycznego oraz edukacji kulturalnej (autorka publikacji i wystąpień na konferencjach naukowych dotyczących edukacji interdyscyplinarnej i poliestetycznej). Ponadto prowadzi działania na rzecz dostosowania programu edukacyjnego oraz przestrzeni Muzeum Miasta Łodzi dla osób niepełnosprawnych.

Małgorzata Kaczmarek – związana z Filharmonią Łódzką, gdzie planuje i koordynuje koncerty oraz wydarzenia artystyczne. Jest licencjonowanym instruktorem zajęć dla dzieci prowadzonych metodami Gordona i Labana.

Mariusz Lewy - od 2012 roku współpracuje z Chórem Mieszanym Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina jako śpiewak chóru zawodowego, natomiast od roku 2013 jest dyrygentem działającego w tej instytucji amatorskiego Chóru dla (nie)opornych. Jest założycielem i dyrygentem Męskiego Kameralnego Zespołu wokalnego Singing Heads. Aktywnie działa jako kompozytor i aranżer.

Łódzkie pełne kultury – III edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kategoria

Wiadomości