Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =

NOWA PŁYTA ZESPOŁU JERYCHO

Kolejna muzyczna współpraca za nami! Płyta "Cyprian Bazylik | Opera omnia" zespołu Jerycho trafiła na internetowe półki sklepowe.
Link do zakupu: klik
Recenzja płyty w czasopiśmie Ruch Muzyczny: klik

Ensemble Jerycho
Cyprian Bazylik | Opera omnia


Zespół Jerycho wykonuje pieśni Cypriana z Sieradza, zwanego Bazylikiem, napisane około roku 1555.
Sieradz, jako dawna stolica księstwa dzielnicowego i miasto położone na ważnych szlakach handlowych, przeżywał w XVI wieku czas rozkwitu. Żywa była pamięć o odbywających się tam w XIII i XIV wieku synodach i zjazdach o randze państwowej. Przez miasto przewożono sól z Małopolski do Wielkopolski, z Mazowsza i Rusi pędzono bydło i konie na Śląsk. Przewożono także wełnę, chmiel, łój, skóry, wino i wosk. Rzemieślnicy, w liczbie 162 mistrzów, byli skupieni w 12 cechach (sukiennicy, kuśnierze, krawcy etc). Warto odnotować, że w roku 1521 założona została na nowo szkoła przy kościele farnym, którą uposażył arcybiskup Jakub Uchański, a nauczycieli sprowadzono z Krakowa. Dzieci mieszczan sieradzkich rozpoczynały tu swoją edukację od nauki łaciny, ceremonii kościelnych i śpiewu gregoriańskiego. Zapewne do niej uczęszczał Cyprian, syn Macieja, zanim w półroczu 1550-51 został wpisany w poczet studentów Akademii Krakowskiej jako Ciprianus Mathiae Syradensis. Na podstawie tej daty przyjmuje się, że urodził się około 1535 roku.
Po kilkuletnim okresie swoich studiów Cyprian z Sieradza był najpierw dworzaninem Zygmunta Augusta, który potwierdził jego nobilitację w roku 1557. Od 1558 roku przebywał na dworze księcia Mikołaja Radziwiłła w Wilnie. Początkowo Cyprian został zatrudniony w kapeli dworskiej, gdzie pracował już jego przyjaciel, Wacław z Szamotuł. Z tego czasu pochodzą druki wszystkich zachowanych kompozycji Cypriana zwanego już wtedy Bazylikiem.
Zachowaną młodzieńczą muzyczną spuściznę Cypriana stanowi 12 pieśni 4-głosowych, przypisuje mu się także jedną pieśń 3-głosową. Jest również autorem 4 pieśni jednogłosowych (co do jednej z nich jest to domniemanie). Wszystkie te utwory usłyszą Państwo na naszym albumie, który dodatkowo uzupełniliśmy jeszcze jedną anonimową pieśnią (Modlitwa ludu pospolitego), miejscami łudząco przypominającą kompozycje Cypriana.
                                           Bartosz Izbicki


fot. P. Zdrzynicki
CYPRIAN Z SIERADZA - opera omnia / dzieła wszystkie
1. Oratio Dominica. Ojcze nasz
2. Modlitwa ludu pospolitego
3. Pieśń ranna
4. Czasu tego to zarania
5. Wspominając początek żywota ludzkiego
6. Pan Bóg wszechmogący
7. Iż to już jest nie tajno każdemu
8. Mądrość Ojca wszechmocnego
9. Nabożna piosnka
10. Z ochotnym sercem Ciebie wysławiam, mój Panie
11. Psalm 36. Zaniechaj towarzystwa
12. Psalm 127. Wszytcy są błogosławieni
13. Magnificat. Wielbij duszo moja Pana 
14. Psalm 79. Panie Boże wszechmocny
15. Psalm 129. Z głębokości grzechów moich
16. Psalm 70. W Tobie, Panie, nadzieję mam
17. Pożegnaj nas Boże Ojcze
18. Benedictio mensae

Nagranie zrealizowano w Bazylice św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie w dniach 19-24 czerwca 2023 r.
Jakub Garbacz, Ars Sonora - reżyseria dźwięku
Jakub Garbacz, Jedrzej Luciński, Bartosz Izbicki - montaż, mastering

Ensemble JERYCHO, dir. Bartosz Izbicki:

śpiewacy:
Alicja Sulkowska, Małgorzata Izbicka, Barbara Sobolewska
Paweł Szczyciński, Mateusz Grzyb
Wawrzyniec Dąbrowski, Maciej Królikowski
Łukasz Kalisz, Stanisław Szczyciński

JERYCHO to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół dawnego repertuaru Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji polskiego śpiewu praktykowanego do XIX wieku.
Zespół zadebiutował w 2014 roku i od tej pory aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym przygotowując liczne projekty, nagrywając płyty i koncertując w kraju za granicą (Czechy, Węgry, Litwa, Austria, Irlandia).
Zespół stopniowo powiększa grupę słuchaczy i odbiorców. JERYCHO jest obserwowane na portalu Facebook przez ponad 10 tysięcy osób. Kanał JERYCHO na YouTube przekroczył w 2023 roku 1,5 miliona wyświetleń.

Najważniejsze projekty:

BARTOSZ IZBICKI (ur. 1975) - muzykolog i organista, uczeń ks. prof. Jerzego Pikulika i Marcela Pérèsa. Od ponad 25 lat zajmuje się polską tradycją chorału, monodii liturgicznej i sakralnego śpiewu ludowego. Od 2002 roku pracuje jako organista w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie (miejsce chrztu F. Chopina). W 2013 roku założył zespół JERYCHO, z którym urzeczywistnia swoją wizję muzyki dawnej - zakorzenioną w tradycji i jednocześnie atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy.

Wydawcą płyty Jerycho - Cyprian Bazylik. Opera Omnia jest Łódzki Dom Kultury.