Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =

Procesje Bożego Ciała w Łódzkiem

Boże Ciało to wielkie kościelne święto ustanowione bullą papieską w XIII wieku, natomiast w Polsce obchodzone od 1320 roku, początkowo w Krakowie i diecezji krakowskiej, z czasem na terenie całego kraju.

Uroczyste procesje zostały wprowadzone do liturgii dopiero w XV wieku i odbywały się tylko w niektórych krajach Europy. W Polsce tradycja ta zachowała się do dnia dzisiejszego i ma bardzo bogatą oprawę. Ze wszystkich kościołów w miastach i na wsi wychodzą procesje do czterech ołtarzy przybranych kwiatami i gałązkami brzeziny. Przy każdym z ołtarzy śpiewana jest ewangelia, a wierni zostają pobłogosławieni Przenajświętszym Sakramentem. Odchodząc odłamują zielone gałązki, które zanoszą do domów. Wciąż kultywowany jest zwyczaj sypania kwiatów podczas procesji Bożego Ciała.

Uroczysty charakter tego święta często podkreślany jest tradycyjnym strojem , którym uczestnicy demonstrują swoją przynależność regionalną. Także mieszkańcy województwa łódzkiego akcentują swoje przywiązanie do tradycji ubierając się w stroje ludowe, zaobserwować to można zarówno w Łowiczu i wsiach podłowickich, jak i w okolicach Opoczna, Rawy Mazowieckiej, Sieradza, Wolborza i wielu innych.

Unikalnym wydarzeniem nie tylko w skali naszego województwa ale i kraju są dywany kwiatowe w Spycimierzu. Od ponad dwustu lat na trasie procesji układane są kompozycje z kwiatów i ziół. Corocznie dywany mają blisko 2 km długości.

Polskie procesje Bożego Ciała z uwagi na ich barwność, powszechność występowania i liczbę uczestniczących w nich wiernych wyróżniają się na tle współczesnej Europy.
   
Dokumentacja fotograficzna – Alicja Woźniak (Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi)

Kategoria

Wiadomości