unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

SPOTKANIE W ŁOWICZU

Łódzki Dom Kultury oraz Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej zapraszają na wydarzenie: "Od Stanisławy Winawer do Soavy Gallone - muzyczno-filmowa podróż: Łowicz - Paryż - Rzym".
13 sierpnia o godzinie 17.00 w Królewskiej Fabryce na Zamku w Łowiczu odbędzie się spotkanie muzyczno-filmowe poświęcone diwie włoskiego filmu - Stanisławie Winawer.

Opowieść o znanej łowiczance zostanie przepleciona programem muzycznym w wykonaniu Anny Kutkowskiej-Kass (sopran koloraturowy) w akompaniamencie profesora Roberta Morawskiego z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie można odbierać w Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.

Stanisława Winawerówna urodziła się w1887 roku w Łowiczu. (Jej biografię uporządkowała Alina Bała). Na scenach i ekranach Europy występowała jako Soava Gallone. Była aktorką, scenografką , reżyserką. Prowadziła Studio Filmowe A.C.I. w Rzymie. Studia rozpoczęła na paryskiej Sorbonie starając się wynaleźć lekarstwo dla chorego ojca.
Karierę sceniczną rozpoczęła na deskach teatru w Sorrento. W 1916 roku wchodzi na ekrany kin film 'Avatar" w znacznej mierze nawiązujący do prawdziwych wydarzeń z życia Stanisławy Winawerówny.
Rozpoczyna się życie Gwiazdy. W ciągu 10 lat zagrała w ponad czterdziestu filmach w Niemczech, Anglii, Francji i we Włoszech. Nową pasją staje się film muzyczny. Powstają nieznane dotychczas w branży filmowej adaptacji oper z udziałem światowej sławy artystów.
Dzięki Soavie stanął przed kamerą skromny roznosiciel kanapek pracujący w jej firmie Marcello Mastroiani.
W czasie II wojny światowej Soava wraz z mężem realizując filmy propagandowe przygotowała drogi ucieczki dla 336 Żydów. Udało się też uratować żonę i córkę Władysława Sikorskiego.
Kres życia spędziła Stanisława Winawerówna w Paryżu. Tam kończyła pracę poświęconą halucynacjom, na które cierpiał zmarły ojciec.
Pochowana została w Rzymie w 1957 roku. Hołdem oddanym aktorce był dokumentalny " Diva Dolorosa" Petera Delpeuta z 1999 roku.

Organizatorzy pragną przywrócić pamięć o życiu pięknej , utalentowanej i odważnej Łowiczanki, oddanej ludziom potrzebującym pomocy, która swój talent pozycję, majątek wykorzystywała dla dobra innych ludzi.
  • 13-08-2022 godz 17:00

Bilety

wstęp wolny - wejściówki

Kategoria

Film