Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

WYSTAWA PIOTRA WYPYCHA

Dziękujemy za obecność podczas wernisażu, zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia autorstwa Piotra Zdrzynickiego. 
Łódzki Dom Kultury zaprasza na wystawę "Krajobrazy nierzeczywiste. Fotografie Piotra Wypycha".


Galeria FF, ul. Traugutta 18, Łódź
Wystawa czynna do 2 lipca 2022
Wystawa czynna od wtorku do soboty w godz. 14.00 – 18.00
Kontakt: Monika Nowakowska (m.nowakowska@ldk.lodz.pl tel. 797326193)

To najnowszy projekt Piotra Wypycha, realizowany w latach 2019-2022. Prezentowane na wystawie 45 fotografii to pokłosie jego artystycznych wypraw po województwie łódzkim, wizyt nad rzekami Pilicą, Wartą i Widawką oraz w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Swoistym poligonem doświadczalnym były dla artysty stawy w Moszczenicy. Istotą wykonanych zdjęć są szybko rejestrowane, nagłe zjawiska atmosferyczne, które trwają sekundy, minuty lub godziny – autor musi dokonać wyboru kadrowania we właściwym momencie, aby uchwycić np. szybko topniejący śnieg późną wiosną, opadającą mgłę czy abstrakcyjne kryształki lodu na tafli wody. Te i inne zjawiska tworzą tytułowe „krajobrazy nierzeczywiste”, o trudnym do zdefiniowania, niejednoznacznym wnętrzu. Czytelność takich ujęć dopowiedzieć ma wyobraźnia widza, przywołująca podobne obrazy z pamięci i skłaniająca do własnych refleksji nad urodą i nieoczywistością krajobrazu, rozumianego jako zbiór wnętrz będących w nieustannym ruchu.

Piotr Wypych od lat eksperymentuje z kadrem i kontrastami walorowymi w obrębie czerni i bieli, zarówno w grafice warsztatowej, jak i w fotografii, nie unikając przy tym miękkich przejść walorowych w obrębie szarości. – Rezygnacja z koloru pozwala mi zwrócić uwagę na kontur, rysunek, strukturę w obrazie fotograficznym, lepiej je wydobyć. W czerni i bieli skupiam się na świetle, które kształtuje obraz, nadając mu właściwy klimat, wydźwięk – opowiada artysta o najnowszym projekcie, prezentowanym premierowo w Galerii FF.

Wystawie towarzyszy katalog.

Piotr Wypych, urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie mieszka i tworzy. Z  wykształcenia leśnik. Studiował grafikę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki (dyplom w 1995 r.) oraz fotografię pod kierunkiem prof. Zbigniewa Zegana (aneks do dyplomu w 1995 r.).  Absolwent studium podyplomowego z zakresu ochrony środowiska Politechniki Łódzkiej. Doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego (2013 r.). Członek Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, członek honorowy Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, członek rzeczywisty i członek Zarządu Stowarzyszenia Historyków Fotografii. Współpracuje z  Łódzkim Towarzystwem Fotograficznym. Od 1995 roku pracuje w Zespole Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy, obecnie w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Od początku lat 90. XX w. zajmuje się naukowo badaniami nad małą architekturą sakralną w Polsce środkowej.

Jego twórczość skupia się na fotografii pejzażu, fotografii abstrakcyjnej, fotografii architektury, dokumencie, fotografii portretowej oraz fotomontażu, poświęconym przemijaniu. Artysta ma w swoim dorobku znaczące projekty, w tym realizowane wspólnie z Łódzkim Domem Kultury „Pejzaż Wszystkich Świętych – rekonstrukcja najstarszej małej architektury sakralnej w województwie łódzkim”, „Ścieżki pamięci – pozostały tylko kamienie – cmentarze żydowskie województwa łódzkiego”, „Kamienie pamięci, kamienie niepamięci –  cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego”. Piotr Wypych jest autorem i współautorem 11 albumów fotograficznych, ma na swoim koncie ponad sto wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą.

Organizatorem wystawy jest Łódzki Dom Kultury.
Patroni medialni: Radio Łódź, Kalejdoskop, portal regionkultury
Partnerzy: Okręg Świętokrzyski Związku Polskich Artystów Fotografików, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne
  • 03-06-2022 - 02-07-2022

Kategoria

Sztuka