Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =

Wystawa "Święte miejsca, święci mężowie. Indie"

Łódzki Dom Kultury i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Łódzki zapraszają na wystawę fotografii Ryszarda Czajkowskiego „Święte miejsca, święci mężowie. Indie”. Wernisaż 11 lutego br. o godz. 17.00, Galeria Stara ŁDK. Spotkanie z autorem o godz. 17.30, sala 313. Prezentowane na wystawie fotografie dokumentują uroczystości, jakie odbywają się w Haridwarze nad Gangesem, u stóp Himalajów. Wstęp wolny, zapraszamy.

Łódzki Dom Kultury i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Łódzki zapraszają na wystawę fotografii Ryszarda Czajkowskiego „Święte miejsca, święci mężowie. Indie”.

Wernisaż 11 lutego br. o godz. 17.00, Galeria Stara ŁDK.

Spotkanie z autorem o godz. 17.30, sala 313.


Prezentowane na wystawie fotografie dokumentują uroczystości, jakie odbywają się w Haridwarze nad Gangesem, u stóp Himalajów. Kumbh Mela – Święto Dzbana – obchodzone jest co dwanaście lat, kolejno w czterech miejscach, przez które przepływa Ganges wraz z dopływami Jamuna i niewidzialną Sarwati – poza Haridwarem również w Allahabadzie, Nashiku i Ujjain. Według hinduistów Kumbh Mela staje się okazją do odnowienia starożytnej kultury hinduistycznej, umocnienia się w wierze i wprowadzania w życie nakazów religijnych przez jej wyznawców. Uczestnicy tego wyjątkowego święta uważają, że w czasie Kumbh Mela przejście z Ziemi do planet jest otwarte i dusza może łatwiej osiągnąć niebiański świat. W związku z tym licznie przybywają na nie pielgrzymi, ale przede wszystkim święci mężowie sadhu.

 
Wystawa czynna do 1 marca br. Zapraszamy.
 

 


Ryszard Czajkowski – fizyk z wykształcenia, z zamiłowania podróżnik, autor programu telewizyjnego „Przez lądy i morza”. W czasie swoich podróży na wszystkie kontynenty nakręcił kilkadziesiąt filmów o charakterze podróżniczo-geograficznym i ponad dwieście programów telewizyjnych. Jest też autorem licznych reportaży w periodykach i ponad dwudziestu indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych nie tylko w Polsce.
Pierwsze jego wyprawy – to ekspedycje polarne na Antarktydę i Spitsbergen. Początkowo interesował się krajobrazem, ale po pierwszej wyprawie do Indii oraz jeszcze królewskiego Afganistanu coraz bardziej zaczęli fascynować go ludzie, ich kultura.
Późniejsze wyprawy do innych krajów Azji, Afryki i na wyspy Polinezji pogłębiły te zainteresowania. Był organizatorem i uczestnikiem kolejnych wypraw do Afryki i Azji, zaowocowało to powstaniem filmów etnograficznych: „Sposób na Afrykę”, „Tajemniczy świat Dogonów”, „Tajemnice Wyspy Wielkanocnej” i „Quirimba – wyspa szczęścia”. Równolegle prezentował zdjęcia na kolejnych wystawach fotograficznych i pisał artykuły w różnych periodykach, m. in. takich, jak „Papieskie Intencje Misyjne” i „Poznaj Świat”. W uznaniu jego działalności, na Antarktydzie nazwano jego imieniem górę – „Czajkowski Needle”, został też członkiem prestiżowego nowojorskiego klubu „The Explorers Club”.
W roku 2003 był znowu w Afryce, w Etiopii. Zafascynowały go tamtejsze góry Siemen. Do najciekawszych ostatnich podróży zalicza deltę Okawango, Wielkie Zimbabwe, a przede wszystkim dolinę Omo i jej mieszkańców: Hamerów, Mursi i Konso.
W 2004 roku odbył podróże do Sudanu i Ziemi Świętej. W 2006 r. pojechał na wielkie coroczne uroczystości związane z obchodzeniem święta chrztu Chrystusa w rzece Jordan, zwane Timket oraz kolejny raz eksplorował Etiopię. W 2011 r. ponownie zwiedził Meksyk i Jukatan. W 2013 odbył sentymentalną podróż na Spitsbergen. Ostatnia wyprawa dotyczyła Bliskiego Wschodu – Omanu, Kataru i Kuwejtu.