Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =

#1 Nowe szycie makatki - otwarty konkurs

Wspólnie z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi zapraszamy na regionalne spotkania promujące projekt #1 Nowe szycie makatki  - otwarty konkurs.

Fotorelacja z posiedzenia komisji -> http://www.ldk.lodz.pl/aktualnosci-a3/posiedzenie-komisji-1-nowe-szycie-makatki/otwarty-konkurs-r3926
Projekt #1 Nowe szycie makatki  - otwarty konkurs ma na celu ożywienie, odtworzenie i podtrzymanie tradycji hafciarskich w Polsce środkowej, ochronę spuścizny hafciarskiej oraz przypomnienie wzornictwa i technik hafciarskich miłośnikom z województwa łódzkiego. Ma także popularyzować kulturę ludową wśród wszystkich pokoleń mieszkańców, a także wyzwolić kreatywność hobbystów, twórców, artystów, którzy przy zastosowaniu tradycyjnych technik stworzą nowe wzornictwo oraz aktualne sentencje będące współczesnym credo życiowym.

#1 Nowe szycie makatki  - otwarty konkurs to bezpośrednie i twórcze rozwinięcie efektów trzech projektów zrealizowanych przez Łódzki Dom Kultury w latach poprzednich, których celem było ożywienie tradycji hafciarskich regionu opoczyńskiego, sieradzkiego i łowickiego.

Czym jest makatka?
To dekoracyjny element wystroju wnętrz, współcześnie zapomniany. Żyje w naszych wspomnieniach z dzieciństwa, a poprzez powstające kolekcje muzealne i wystawy przywracamy jej etnograficzną wartość. Makatka pełniła rolę estetyczną, dekoracyjną i symboliczną, była wskazówką postępowania, przypomnieniem norm i zasad, jakimi człowiek powinien się kierować. Obecnie stała się nośnikiem naszych tradycji. Jest to nieodzowny element wystroju polskiej kuchni. Najdłużej zachowała się w tradycyjnych wnętrzach na wsi.

Makatki pojawiły się na naszych ziemiach po I wojnie światowej, ale rozpowszechniły się w latach 50-tych i 60-tych XX wieku, by ustąpić innym modom wyposażenia wnętrz już w latach 70-tych. Makatki ze względu na ich wykonanie można podzielić na haftowane i drukowane. Jej kompozycja odzwierciedlała naiwny sposób patrzenia: był to obrazek w centralnym miejscu ze scenką rodzajową, otoczony bordiurą, w górnej części, najczęściej kwiatową, u dołu z napisem - przesłaniem o różnej treści świeckiej lub religijnej. Mogły to być pozdrowienia, powitania, życzenia, sentencje, dedykacje, tzw. złote myśli, ale zdarzały się również bez napisu. Makatki zaadaptowane do nowych wnętrz stają się oryginalną, staroświecką ozdobą, dodającą domowi ciepła i swojskości.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ W REGIONIE:

13.06.2017, godz. 17.00 - Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18, Łódź [ZOBACZ ZDJĘCIA]

21.06.2017, godz. 12.00 – Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7, Łowicz [ZOBACZ ZDJĘCIA]

22.06.2017, godz. 11.00 – Muzeum Regionalne, pl. Zamkowy 1, Opoczno [ZOBACZ ZDJĘCIA]

23.06.2017, godz. 17.00 – Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, ul. POW 11/15, Tomaszów Maz. [ZOBACZ ZDJĘCIA]

27.06.2017, godz. 13.00 – Dom Kultury w Łęczycy, al. 1 Maja 11, Łęczyca [ZOBACZ ZDJĘCIA]

29.06.2017, godz. 17.00 –Muzeum Okręgowe, ul. Dominikańska 2, Sieradz [ZOBACZ ZDJĘCIA]

30.06.2017, godz. 18.00 – Muzeum Regionalne, ul. Józefa Piłsudskiego 49, Brzeziny [ZOBACZ ZDJĘCIA]


Spotkanie edukacyjne:

8.07.2017 godz. 11.00 – Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, pl. Wolności 14, Łódź [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Już dziś zachęcamy dorosłych mieszkańców naszego regionu do wzięcia udziału w konkursie!

Zadaniem uczestników będzie wykonanie makatki tradycyjnej (w zakresie formy i techniki wykonania) lub innowacyjnej, zinterpretowanej zupełnie na nowo pod względem formy, techniki i funkcji.

Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać bądź złożyć prace konkursowe w Dziale Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionów Łódzkiego Domu Kultury (ul. Traugutta 18, Łódź) do dnia 22 września 2017 r. lub w poniższych placówkach muzealnych do dnia 8 września 2017 r. :
  • Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7,Łowicz
  • Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, Łęczyca
  • Muzeum Regionalne, pl. Zamkowy 1, Opoczno
  • Muzeum Regionalne, ul. Piłsudskiego 49, Brzeziny
  • Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, ul. POW 11/15, Tomaszów Mazowiecki
  • Muzeum Okręgowe, ul. Dominikańska 2, Sieradz
  •  
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna".

Załączniki artykułu

Regulamin (Pobrań: 265)
Karta uczestnictwa (Pobrań: 413)

Kategoria

Wiadomości