Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =

Filmowe pokazy specjalne w Kinie Szpulka

Jesień w Kinie Szpulka zapowiada się bardzo interesująco - wydarzenie wokół twórczości fotografki Zofii Nasierowskiej oraz spotkanie z wojenną Warszawą.
12 września 2019, godz. 18.00

Pokaz filmu pt. „Zdjęcie od Nasierowskiej, czyli życie wielokrotnie spełnione” oraz spotkanie z reżyserem filmu Tomaszem Pijanowskim. Filmowi oraz spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa prac Zofii Nasierowskiej. Prowadzenie spotkania: Piotr Grobliński

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy 12.09.2019 r. o godz. 17.30 w Galerii Kawiarni.

Film opowiada o życiu i pracy Zofii Nasierowskiej. To długa rozmowa z samą bohaterką, oraz z jej przyjaciółmi i z osobami, które stawały po drugiej stronie jej obiektywów. W filmie znalazły się również fragmenty etiud filmowych Zofii Nasierowskiej, fragmenty polskich filmów fabularnych, w których główne roli grali znani aktorzy uwieczniani na jej zdjęciach, a także liczne archiwalia pochodzące z zasobów TVP i WFDiF. To również zbiór fotografii i innych materiałów z archiwum rodzinnego bohaterki.
W filmie wystąpili między innymi: Nina Andrycz, Wiesława Czapińska, Alina Janowska, Jan Kobuszewski, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Majewski, Michał Musialik, Monika Turno, Olga Turno, Beata Tyszkiewicz, Jadwiga Bobrowska, Barbara Wachowicz, Wiktor Zborowski.

4 października 2019, godz. 18.00

Pokaz filmu pt. „Warszawa: miasto podzielone” oraz spotkanie z reżyserem filmu Ericiem Bednarskim. Prowadzenie spotkania- Bogdan Sobieszek
sala: Kino Szpulka

Rok 1941. Warszawa. Młody Polak, ryzykując życiem, kręci amatorski film ukazujący rzeczywistość po obu stronach muru warszawskiego getta. Odnalezienie taśmy po latach jest pretekstem dla reżysera Erica Bednarskiego, by wrócić do wydarzeń wyrwania i odgrodzenia części miasta, eksterminacji mieszkańców i destrukcji. Przejmujący archiwalny materiał, jedyny do tej pory nienazistowski i niepropagandowy dokument z tamtego miejsca, wpleciony w film, staje się niemym świadkiem tragedii. Zestawiony ze wspomnieniami ocalałych z getta, mieszkańców Warszawy oraz opiniami historyków, architektów i artystów, ukazuje zarówno pamięć o tamtych wydarzeniach. Film stawia pytania o to, co znaczy dla miasta i jego funkcjonowania tragedia w tak niespotykanej skali.


  • 12-09-2019 godz 18:00
  • 04-10-2019 godz 18:00

Kategoria

Film