unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

II edycja Łódzkie pełne kultury na półmetku

Za nami 7 tygodni warsztatów w ramach II edycji „Łódzkie pełne kultury”, a przed – jeszcze drugie tyle! Kolejny tydzień trwania projektu tradycyjnie rozpoczęliśmy od wizyt w dwóch miejscowościach województwa. 5 listopada edukatorzy Centralnego Muzeum Włókiennictwa zawitali do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, natomiast artyści Teatru Wielkiego odwiedzili Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu.
Po raz drugi w ciągu obecnej odsłony projektu odbyły się zajęcia „Przez dziurkę od klucza, czyli po drugiej stronie lustra”. Z tej pobudzającej wyobraźnię propozycji Centralnego Muzeum Włókiennictwa skorzystała tym razem grupa 29 uczniów radomszczańskich szkół podstawowych. Prowadząca Katarzyna Trela zapoznała dzieci z postacią i dokonaniami artystki Magdaleny Abakanowicz oraz z nurtem sztuki jakim jest surrealizm. Po tym teoretycznym wprowadzeniu zainteresowana i zaintrygowana grupa została poproszona o odważne wkroczenia w to, co ukryte wzorem Alicji z Krainy Czarów czy rodzeństwa Pevensie, bohaterów książek o Narnii. Podzieleni w pary uczniowie stanęli przed zadaniem stworzenia własnych światów i krain na bazie wylosowanych na oślep przedmiotów oraz tekstów, które mogli przeczytać jedynie przy użyciu lusterek. Mazaki, kleje, nożyczki i włóczki poszły w ruch! Powstałe dzieła pokazały, jak bogatą wyobraźnię ma każdy z uczestników zajęć oraz jak bardzo efekt finalny jakiejkolwiek pracy twórczej zależy od osobowości i natury konkretnego artysty.

W podobnych warsztatach wzięło udział również 12 radomszczańskich nauczycieli i animatorów. Zajęcia te nie ograniczyły się jednak tylko do działań manualnych. Prowadząca wzbogaciła je bowiem o komentarz metodyczny, dzięki któremu dorośli uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat konstrukcji i metodologii podobnych zajęć animacyjno-edukacyjnych i wykorzystać tą wiedzę przy ich własnej codziennej pracy pedagogicznej.

Katarzyna Trela – edukatorka, etnolożka, fotografka. W Dziale Edukacji CMWŁ w Łodzi realizuje program edukacyjny we wszystkich grupach wiekowych choć jest wielbicielką najmłodszych gości muzeum, dla których stworzyła cykl warsztatów sensorycznych inspirowanych tkaniną. Prowadzi lekcje, warsztaty i oprowadzania.

W tym samym czasie odbyły się również warsztaty w Sieradzu. 14 uczniów miejscowych i okolicznych szkół podstawowych wzięło udział w zajęciach wokalno-aktorskich, podczas których prowadząca Dagny Konopacka-Maćkowiak wprowadziła ich w świat opery i baletu, będących dziedzinami sztuki teatru muzycznego. Artystka wyjaśniła, na czym polega wyjątkowość typowych dla nich elementów scenicznych, takich jak: kostium i makijaż oraz gra aktorska i śpiew. W praktycznej części warsztatów dzieci wykonały kilka ćwiczeń wokalnych, które przygotowały je do wykonania fragmentu arii  torreadora z opery „Carmen”. Koniec zajęć upłynął na zabawie przywiezionymi przez prowadzącą prawdziwymi kostiumami i rekwizytami scenicznymi.

Na 11 dorosłych uczestników projektu z Sieradza i okolic czekały tego dnia warsztaty z emisji i higieny głosu. Podczas tych prowadzonych przez Michała Jana Barańskiego zajęć nauczyciele i animatorzy dowiedzieli się niezwykle ważnych w ich pracy informacji na temat budowy aparatu oddechowo-głosowego i prawidłowego jego funkcjonowania i użytkowania. Grupa zapoznana została z procesem synchronizacji czynności emisyjnych, różnymi rodzajami oddechu, zasadami poprawnej artykulacji oraz impostacji itp. W praktycznej części zajęć nauczyciele i animatorzy wykonali szereg ćwiczeń wokalnych, które mają za zadanie wspomagać prawidłowe korzystanie z aparatu głosowego oraz nabycie umiejętności synchronizacji czynności emisyjnych. Prowadzący duży nacisk położył również na rozwijanie świadomego używania głosu według indywidualnych predyspozycji oraz dbanie o odpowiednią higienę głosu, narzędzia tak ważnego w codziennej pracy pedagogicznej i animacyjnej.

Dagny Konopacka-Maćkowiak – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Od 2013 r. związana z Teatrem Wielkim w Łodzi jako artystka chóru, gdzie można ją zobaczyć m.in. w roli Marty w operze Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Od 2017 r. prowadzi w Teatrze Wielkim w Łodzi warsztaty wokalne.

Michał Jan Barański – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. G.  K. Bacewiczów w Łodzi na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej oraz Dyrygentura Chóralna. Zastępca kierownika choru Teatru Wielkiego w Łodzi, kierownik artystyczny Łódzkiego Chóru Teatralnego „Verdiana”, edukator w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi, aktywny dyrygent, artysta sceniczny, śpiewak i pedagog.

Łódzkie pełne kultury – II edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.