Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =

Intensywny tydzień w ramach Łódzkie pełne kultury

Ostatni tydzień października był dla nas intensywny. W ciągu 4 dni edukatorzy projektu Łódzkie pełne kultury odwiedzili aż 7 miejscowości województwa łódzkiego. Zapraszamy do zapoznania się z relacją.
Tydzień zaczęliśmy od wizyt w Tuszynie i Zduńskiej Woli. W pierwszej z tych miejsowości Cezary Pawlak z Muzeum Miasta Łodzi opowiedział zgromadzonym na zajęciach dzieciom o heraldyce oraz historii i symbolice polskiego godła, a także ich miasta. W części praktycznej warsztatów uczestnicy zaprojektowali oraz wykonali swoje własne herby, będące ich znakami rozpoznawczymi.
W kolejnej części dnia zajęcia o podobnej tematyce wzbogacone o zagadnienia metodyki przeprowadzono również dla okolicznych nauczycieli oraz animatorów kultury.

Jednocześnie obyły się tego dnia zajęcia wokalno-aktorskie dla dzieci i mlodzieży w Zduńskiej Woli. Prowadząca, Dagny Konopacka-Maćkowiak wprowadziła grupę w zagadnienia teatru muzycznego oraz zaprezentowała ćwiczenia głosowe niezbędne w pracy aktora i śpiewaka operowego. Dzieci miały okazję również przebrać się w przywiezione na tę okazję stroje sceniczne i pobawić się rekwizytami teatralnymi.
Miejsowi nauczyciele i animatorzy wzieli natomiast udział w warsztatach na temat emisji i higieny głosu, które poprowadził dla nich Michał Jan Barański.

29 października na zajęciach w Łęczycy oraz dzień później w Tomaszowie Mazowieckim miejscowi uczniowie mieli okazję posłuchać oraz z bliska podejrzeć wiolonczelę. Warsztaty, które prowadziła Maria Katarzyna Filipiak, wprowadziły dzieci w tajniki tego niezwykłego instrumentu oraz nietypowych obowiązków, jakich musi dopilnować każdy grający na nim artysta.

W te same dni kolejna muzyczna propozycja projektu - warsztat pn. Nie takie dęte straszne - posłuchaj, zrób i zagraj - zawitała do Wieruszowa oraz Radomska. Prowadzący - Roman Strembicki wraz z towarzyszącymi mu akompaniatorami zaprezentowali zebranym dzieciom instrumenty dętę w całej ich mnogości, zwracając uwagę na występujące między nimi różnice i podobieństwa. Uczestnicy zajęć mieli ponadto okazję sami wykonać podobny instrument z tak niepozornych elementów jak wąż ogrodywy, lejki oraz taśma.

Również w Radomsku odbyły się zajęcia dla dorosłych uczestników projektu. Julia Hołówko, która poprowadziła warsztaty, wprowadziła zgromadzonych nauczycieli i animatorów w tematykę emisji głosu z elementami muzyki i śpiewu. Zaprezentowała kilka prostych, ale istotnych z punktu widzenia żywotności aparatu mowy, ćwiczeń, które mają za zadanie poprawić ich jakość pracy. Podobne zajęcia obyły się również dzień póżniej w Skierniewicach.

Skierniewiccy młodzi uczestnicy projektu dowiedzieli się natomiast o tym, w jaki sposób tak duży organizm, jakim jest orkiestra symfoniczna jest w stanie sprawnie funkcjonować, a składający się na nią muzycy zgodnie współpracować. Joanna i Janusz Łuczakowie, który poprowadzili zajęcia, wyjaśnili kim jest dyrygent i czy orkiestra może bez niego zagrać, a także czym jest partytura i kto podaje dźwięk do strojenia całej orkiestry.

Cezary Pawlak – pracownik Działu Edukacji Muzeum Miasta Łodzi na stanowisku kustosza. Z wykształcenia historyk. Edukator, nauczyciel, koordynator projektów wystawienniczych i edukacyjnych. Zaangażowany w działalność społeczną na rzecz ochrony wartości historyczno-zabytkowych.

Dagny Konopacka-Maćkowiak – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Od 2013 r. związana z Teatrem Wielkim w Łodzi jako artystka chóru, gdzie można ją zobaczyć m.in. w roli Marty w operze Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Od 2017 r. prowadzi w Teatrze Wielkim w Łodzi warsztaty wokalne.

Michał Jan Barański – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Zastępca kierownika chóru Teatru Wielkiego w Łodzi, kierownik artystyczny Łódzkiego Chóru Teatralnego „Verdiana”, dyrygent Chóru Żeńskiego „Eufeme”, aktywny dyrygent, artysta sceniczny, śpiewak i pedagog. Juror konkursów wokalnych i chóralnych.

Roman Strembicki - waltornista Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Artyście towarzyszy dwóch akompaniatorów.

Maria Katarzyna Filipiak - wiolonczelistka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, członkini kwartetu smyczkowego Apertus Quartet, aranżerka.

Julia Hołówko – z wykształcenia i zawodu muzykoterapeutka i nauczycielka śpiewu. Po godzinach wokalistka, eksperymentująca z głosem i formą muzyczną. Koncertuje zarówno solo, jak i z różnymi muzykami.

Joanna i Janusz Łuczakowie – muzycy z grupy I skrzypiec Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej.

Łódzkie pełne kultury – III edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.