Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =

Łódzkie pełne kultury

We wrześniu startuje kolejny projekt Łódzkiego Domu Kultury – „Łódzkie pełne kultury”, który ma na celu przybliżanie uczniom i nauczycielom z regionu bogatej oferty łódzkich instytucji kulturalnych.
Mieszkańcy mniejszych miejscowości nie zawsze korzystają, tak często jak by tego chcieli, z propozycji kulturalnych większych miast. Skarżą się na brak czasu, nie najlepsze połączenia komunikacyjne czy koszty przejazdu, które uniemożliwiają im spontaniczny wypad do filharmonii lub jednego z łódzkich muzeów. Łódzki Dom Kultury wychodzi naprzeciw ich potrzebom, dlatego zaprasza do udziału w projekcie uczniów i nauczycieli z 10 instytucji partnerskich w regionie (z Opoczna, Radomska, Bełchatowa, Zduńskiej Woli, Sieradza, Kutna, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Skierniewic, Tuszyna).

Zasadniczą część projektu stanowią warsztaty edukacyjne prowadzone przez muzyków i animatorów Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi oraz edukatorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi i Muzeum Sztuki w Łodzi.

Podczas zajęć muzycznych uczniowie poznają m.in. przysmaki muzyki chińskiej, tajniki gry na wiolonczeli, wezmą udział w warsztatach perkusyjnych. Dowiedzą się, jak wiele wspólnego ma ze sobą faktura muzyczna i faktura tkaniny. Odkryją potęgę rytmu. Na zajęciach prowadzonych przez pracowników Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego dzieci będą mogły posłuchać opowieści o historii ubioru, pieniądza czy o ginących zawodach, takich jak: bednarz, rymarz czy kołodziej. Przekonają się, jak żyli ich przodkowie w wiejskiej chacie sto lat temu. Natomiast edukatorzy Muzeum Sztuki w Łodzi przygotują dla dzieci cykl warsztatów „Widzimisię”, oparty na „Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego, czołowego polskiego artysty modernistycznej awangardy i współzałożyciela instytucji. Nauczyciele i animatorzy kultury wezmą udział w warsztatach na temat elementów muzykoterapii i arteterapii, które można wykorzystać na lekcjach. Poznają ofertę edukacyjną Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Zajęcia prowadzone będą w placówkach regionalnych od września do listopada. Zwieńczeniem projektu są wizyty jego uczestników w muzeach i koncert finałowy w filharmonii.

Projekt jest realizowany w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszyscy zainteresowani mogą zapisywać się na zajęcia w lokalnych ośrodkach kultury, które znajdują się na liście:

• Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie
• Kutnowski Dom Kultury
• Miejski Dom Kultury w Radomsku
• Miejski Dom Kultury w Opocznie
• Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu
• Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach
• Miejski Ośrodek Kultury w Tuszynie
• Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim
• Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli
• Centrum Idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim.

Kontakt w w Łódzkim Domu Kultury:
Jacek Sokalski, dyrektor – ldk@ldk.lodz.pl
koordynatorzy projektu: Natalia Korzeniowska – tel. 797326219, Justyna Muszyńska-Szkodzik – tel. 797326192

 

Załączniki artykułu

logo-projektu-1503059203 (Pobrań: 175)

Kategoria

Wiadomości