unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

Łódzkie pełne kultury w Zduńskiej Woli i Skierniewicach

Kolejny tydzień – kolejne zajęcia w ramach projektu „Łódzkie pełne kultury – II edycja”! 8 października do Zduńskiej Woli zawitało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, natomiast w Skierniewicach pojawili się artyści Teatru Wielkiego w Łodzi.
W Zduńskiej Woli warsztaty – zarówno dla 23 uczniów, jak i 11 nauczycieli i animatorów – poprowadziła Katarzyna Trela, edukatorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zajęcia pn. „Mam oko na Op-Art” odbyły się w przestrzeni Miejskiego Domu Kultury. Uczestnicy skonfrontowani zostali podczas nich z względnością własnych zmysłów, która została im wyjaśniona na podstawie praktycznych przykładów. Przyniesione przez prowadzącą szablony posłużyły do przedstawienia różnorakich złudzeń optycznych, które potrafią wystawić na próbę wzrok nie jednej osoby. W praktycznej części warsztatów uczestnicy podjęli się próby samodzielnego stworzenia prostych złudzeń optycznych przy pomocy jedynie kartonów i mazaków. W wyniku ich pracy powstały dwuwymiarowe dzieła, które z łatwością można by pomylić z trójwymiarowymi przedmiotami. Zajęcia skierowane do dorosłych uczestników projektu wzbogacone były ponadto o komentarz metodyczny, który miał za zadanie wspomóc ich w rozwijaniu ich kreatywności w zakresie codziennej pracy pedagogicznej i animacyjnej.

Katarzyna Trela – edukatorka, etnolożka, fotografka. W Dziale Edukacji CMWŁ w Łodzi realizuje program edukacyjny we wszystkich grupach wiekowych choć jest wielbicielką najmłodszych gości muzeum, dla których stworzyła cykl warsztatów sensorycznych inspirowanych tkaniną. Prowadzi lekcje, warsztaty i oprowadzania.


Pierwsze skierniewickie zajęcia w ramach tegorocznej odsłony projektu „Łódzkie pełne kultury” poprowadzili artyści Teatru Wielkiego w Łodzi i odbyły się w siedzibie miejscowego Centrum Kultury i Sztuki. W warsztatach wokalno-aktorskich wzięło udział 31 dzieci szkół podstawowych. Aktorka i śpiewaczka Dagny Konopacka-Maćkowiak zapoznała ich z charakterystyką teatru operowego i baletu oraz wykorzystywanymi w nich technikami gry aktorskiej i śpiewu. Wyjaśnione zostały im zasady, jakimi rządzi się makijaż sceniczny, a przyniesione z teatru rekwizyty i kostiumy posłużyły za wizualny przykład elementów spektaklu. Pod czujnym okiem prowadzącej młodsi uczestnicy projektu wykonali ćwiczenia wokalne, które były niezbędną rozgrzewką do późniejszego wykonania jednego z utworów opery „Carmen”.

Michał Jan Barański z Teatru Wielkiego przygotował dla 15 nauczycieli i animatorów warsztat z emisji i higieny głosu. Uczestnicy zajęć zapoznani zostali z obszerną i rzetelną wiedzą na temat budowy i funkcjonowania aparatu oddechowo-głosowego, której znajomość jest niezbędna do świadomego korzystania z tego wrażliwego narzędzia pracy. Prowadzący zachęcał grupę do codziennego wykonywania prostych ćwiczeń wokalnych, prezentowanych podczas warsztatów, które mają za zadanie wspomóc prawidłowe użytkowanie aparatu głosowego i wyrobić odpowiednie nawyki. Duży nacisk położono również na samodzielne diagnozowanie i eliminowanie problemów występujących podczas pracy z głosem.

Dagny Konopacka-Maćkowiak – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Od 2013 r. związana z Teatrem Wielkim w Łodzi jako artystka chóru, gdzie można ją zobaczyć m.in. w roli Marty w operze Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Od 2017 r. prowadzi w Teatrze Wielkim w Łodzi warsztaty wokalne.

Michał Jan Barański – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. G.  K. Bacewiczów w Łodzi na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej oraz Dyrygentura Chóralna. Zastępca kierownika choru Teatru Wielkiego w Łodzi, kierownik artystyczny Łódzkiego Chóru Teatralnego „Verdiana”, edukator w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi, aktywny dyrygent, artysta sceniczny, śpiewak i pedagog.


Łódzkie pełne kultury – II edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.