Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

O etnografii w Kutnie

„Jak się żyło w wiejskiej chacie sto lat temu?” – na to pytanie odpowiadali pracownicy Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi 21 listopada podczas warszatów edukacyjnych w ramach projektu „Łódzkie pełne kultury” w Kutnowskim Domu Kultury.
Celem zajęć było pokazanie uczniom życia codziennego wsi polskiej z przełomu XIX i XX wieku. Dzieci poznały architekturę drewnianą tego okresu, zarówno wygląd zagrody chłopskiej, jak i domu mieszkalnego wraz z tradycyjnym wyposażeniem. Zajęcia pozwoliły zrozumieć, jak wyglądały czynności zwykłego dnia związane z wyżywieniem, higieną czy zabawą i nauką oraz jaka była rola i miejsce dziecka w rodzinie chłopskiej.
Nauczyciele i animatorzy kultury mieli okazję poznać ofertę edukacyjną instytucji i dowiedzieli się szczegółów na temat możliwości przeprowadzenia lekcji muzealnych i wyjazdów na zajęcia do Łodzi.

Prowadzący zajęcia:

Ewa Kurylak  – kierownik Działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Absolwentka kierunku Archeologia Polski i powszechna, studiów podyplomowych z zakresu muzealnictwa i kursów pedagogicznych. Posiada doświadczenie w zakresie działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej: przeprowadza lekcje, warsztaty, konkursy, odczyty, jak również organizuje wystawy i imprezy. Została uhonorowana brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2008 oraz Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego w 2016 r.

Krzysztof Pisera  – pracuje w Dziale Naukowo-Oświatowym Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Absolwent kierunku Etnografia. Jest autorem publikacji z zakresu etnografii polskiej i historii turystyki tatrzańskiej. Posiada doświadczenie w zakresie działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej. Uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2015 r.

„Łódzkie pełne kultury” – projekt realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.