unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

Skierniewice pełne muzyki

30 października Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach ugościło Marię Filipiak z Filharmonii Łódzkiej, która poprowadziła zajęcia pn. „Wiolonczela do słuchania i podglądania”. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Łódzkie pełne kultury – II edycja”, który ma na celu rozwój edukacji kulturalnej w regionie i zapoznanie mieszkańców województwa z bogatą ofertą łódzkich instytucji kultury.
29 dzieci ze skierniewickich szkół podstawowych pod czujnym okiem prowadzącej zajrzało do wnętrza wiolonczeli i poznało jej elementy składowe oraz materiały, z których jest zbudowana. Została przed nimi odkryta tajemnica instrumentów smyczkowych, a mianowicie dusza – kawałek drewna, który nie tylko łączy górną i dolną płytę pudła rezonansowego, ale też wpływa na brzmienie czy to wiolonczeli czy skrzypiec. Artystka podzieliła się ze zgromadzonymi zaletami swojej pracy, wspomniała też o uciążliwościach z nią związanych – konieczności wykupowania podwójnego biletu lotniczego ze względu na delikatność wiolonczeli oraz niemożliwości ubezpieczenia tego instrumentu, która zmusza do nieustannego noszenia go przy swoim boku. Podczas warsztatów nie zabrakło również chwili na wysłuchanie kilku orkiestrowych i trochę bardziej nietypowych koncertów smyczkowych, które dały dzieciom wgląd w możliwości tych instrumentów. Ważnym punktem zajęć było również zaprezentowanie na żywo brzmienia wiolonczeli oraz skrzypiec i kontrabasu przez prowadzącą oraz zaproszonych przez nią gości, również muzyków Filharmonii Łódzkiej. Na koniec dzieci same spróbowały swoich sił w grze na wiolonczeli metodą wystukiwania rytmu, czemu towarzyszyło mnóstwo radości i uśmiechu.

Maria Katarzyna Filipiak – wiolonczelistka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, jedna z członkiń kwartetu smyczkowego Apertus Quartet, aranżerka. Prowadzącej będzie towarzyszyło dwóch akompaniatorów.

Łódzkie pełne kultury – II edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.