unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =

ON/OFF KULTURA #3

Kolejne spotkanie z cyklu on/off kultura, które odbyło się 5 maja 2016 r., poświęcone było książkom, pisarzom i sekretom ich powodzenia lub odrzucenia. Dyskusję zatytułowaną Literatura - nagrody, hierarchia, kanon poprowadził Piotr Grobliński, którego gośćmi byli: pisarz Jacek Dehnel, dr hab. Marzena Woźniak-Łabieniec z polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego, a także łączący naukę o literaturze z jej praktycznym uprawianiem - dr Kacper Bartczak.
Punktem wyjścia do dyskusji był kontrowersyjny werdykt kapituły Nagrody im. Juliana Tuwima, przyznający ją zaangażowanemu politycznie Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. Czy mieli rację protestujący przeciw przyznaniu nagrody? Czy kapituła powinna podlegać jakimkolwiek naciskom? Czy istnieją obiektywne (niezależne) nagrody literackie? Kto ustala hierarchię w dziedzinie literatury? Co z literatury współczesnej dostanie się do kanonu i kto o tym zadecyduje? O tym i nie tylko rozmawiano podczas spotkania.

W drugiej części wieczoru wystąpi łódzka rockowa grupa Ted Nemeth. Zespół zwyciężył w ostatniej edycji plebiscytu Armatka Kultury, w którym nagrodzono płytę Ostatni krzyk mody.

Kategoria

Literatura